Ütnmefi MENS D! van Schiedams levens BETALING ABONNEMENTS GELDEN 72 de avonduren van de verkiezingsdagen, toen de vloeren in de stemlokalen er voor het oog van een huisvrouw beslist beroerd moeten hebben uitgezien. HONDERD en vijf en tachtig jaren telden al de Schiedamse verenigingen, die in de Meimaand van dit jaar aan het jubileren zijn geslagen. De oudste van hen was wel het Leger des Heils, dat zestig jaar geleden naar hier kwam. In het nu nog in gebruik zijnde oude zaaltje aan de Lange Haven getuigden twee vrouwen uit hun midden van het blijmoedig Christen dom. Dat was in 1890. Nu hebben we weer voor dat zaaltje gestaan, maar daarbinnen was heel wat veranderd, want de zestig jaren maakten het mogelijk de zaak te restaureren. In het propere zaaltje is het een week lang feest geweest en was het niet kenmerkend voor het werk van het „Leger" in Schiedam, dat oppositionele jongeren uit die jaren na 1890 nu als in EN GEMEENSCHAP Sterrenbos. Zonnig tvandelweer. Een laan met struiken, waaraan veel van die knappende tvilte bes sen u kent ze ivel. Een moeder ivandelt er met een kindenvagen en achter haar zijn twee dreumesen bezig hun zakken te vullen met die ivitte besjes, 'n Natuurwachter....: zeg jongens, nou hebben jullie er wel genoeg geplukt, nu moet je er maar eens mee ophouden, want zo iets mag toch eigenlijk niet. Moe- dérrr, moedérrrive maggen van die man geeneens bessies plukke.... Moeder kijkt om: We hebben niks met die man te maken, pluk maar door.... Er moest een dreigement met proces-verbaal aan te pas ko men om aan het spul een eind te maken. Ander toneel: het Stationsplein... bloeiende tulpen in keurig onder houden grasgazons. Een kleine jon gen is bezig de bloemen van de sten gels te rukken en dan iveg te gooien. Een mevroutv roept de jongen uit het grasveld naar zich toe en zegt hem dat hij zoiets niet mag doen. Enkele omstaanders: waar bemoeit dat mens zich mee, dat is toch werk van de politie.... Conclusie: opvoeden is een zeer moeilijke taak en.... iedere Schie dammer moet toch eigenlijk natuur- ivachter zijn. het Leger des Heils vergrijsde oudjes dit jubileum meevierden. Een week lang deed men in de Huis houdschool niet over vijftig jaar, maar de herdenking was er niet minder een opwel ling des harten. De heropening van een vernieuwde school zou eigenlijk hoogte punt zijn, maar dat de onthulling van een gedenkraam in de hal van het school gebouw het werd, zal wel de schuld zijn van het vele werk, dat mevr. Castendijk in haar leven voor de school heeft verricht. Het is meermalen gezegd die middag en het was goed, want zoiets kan niet te vaak worden herhaald. Die woorden van erkenning zijn nu overgegaan in het ge denkraam van de glazeniers Henderixcks, dat zo treffend trof wat velen over het werk van mevr. Castendijk als voorzitster van het schoolbestuur dachten. Rest ons nog te vertellen hoe de mannen van de W.F.-Harmonie met heel de grote vriendenkring naar de Rivièrahal in Blij- dorp trokken, om daar het vijfde lustrum uit te spelen en te vieren, nadat een receptie talrijken uit stad en omgeving reeds de gelegenheid had gegeven hun gelukwensen aan te bieden. Van een receptie wilde men bij het dertigjarig Excelsior niet weten en ook D.R.Z. hield zich hiermee niet op, maar wel zorgden beide verenigingen ervoor dat er op sportgebied wat te beleven viel. De vicrde-klasser D.R.Z. mag zelfs een pluim op de hoed worden gestoken voor de ontvangst van Belgische en Luxem burgse voetballers tijdens de Pinksterdagen. De uitgebreide Excelsior-clan presenteerde als hoofdschotel van een jubileumprogram ma een cricketontmoeting tussen de plaat selijke rivalen Excelsior en Hermes-D.V.S. S CA VER cricket gesproken, Zondags zijn we weer met de getrouwen present aan de Damlaan en in het Volkspark om er van onze onverbrekelijke trouw aan de King of Sports te doen blijken. Het deed ons goed uit de mond van een cricket expert nog dezer dagen te kunnen horen, dat er geen stad in ons Nederland is waar er zoveel cricketliefhebbers rond het veld te vinden zijn. Houden zo, hebben we gedacht. Bij al dat herdenken en het zich over geven aan zomerse genoegens bleef er natuurlijk nog veel over dat het leven in Mei hier zo intens deed beleven. Vierden we niet de Koninginnedag in de mooiste maand van het jaar? Moesten we niet naar de minister-president in het Passage-theater gaan luisteren op de morgen van diezelfde eerste Mei? Met duizenden stonden we weer bij het monument in de Plantage, waar voor die enkele maal in het jaar de gemeenschap een groet bracht aan allen, die hun leven gaven voor onze vrijheid De dag daarna wapperden de vlaggen voluit, want valt er naast het herdenken van veel leed ook niet steeds weer te gedenken de vreugde van die historische Meidag van 194-5? Regen beheerste de straten op de Bevrijdingsdag, evenals in £5 toekomst van de stad tekende zich reeds af in enkele belangrijke berich ten, zoals de mededeling van Dr. De Stop pelaar, de districtsarts voor de tuberculose bestrijding, die kon vertellen, dat in Oc tober Schiedam een begin maakt met het massale bevolkingsonderzoek op long- tuberculose. Voor dè eerste maal in Neder land gaat dit in het Schiedamse district samen met inenting. Dit laatste betekent een preventieve maatregel, die van zeer groot belang kan zijn. Een van de eerste taken van de gevormde plaatselijke com missie zal zijn het bijeenzoeken van een vierhonderdtal helpers en helpsters bij het huisbezoek, dat vooraf bij elk Schiedams gezin zal plaats vinden. Over de weekmarkt zijn al heel wat pennen en tongen in beweging gebracht. De huisvrouwen hadden er tot heden het laatste woord over. Zij hebben, onder ons gezegd, de Schiedamse middenstand wel een beetje te kijk gezet, want terwijl de winkeliers er niets van willen weten, komt de enquête van de huisvrouwen nü ver tellen, dat bijna alle ondervraagde leden van huisvrouwen-organisaties een volmon dig „ja" op het punt van een weekmarkt hebben laten horen. En het gemeente bestuur maar verder peinzen Voor de Walvismolcn is de lang begeerde oplossing gevonden. De grootste koren molen van Europa krijgt een molenaar en nog wel spoedig. Binnenkort gaat de reus van de Westvest weer draaien. We zullen er met plezier en met trots naar kijken. Nog even over het peinzende gemeente bestuur, dat ook nog de zorg heeft van een onrendabele Wilhelminahaven. Er is kort geleden weer een rapport verschenen, waarin de zaak nog eens uit de doeken is gedaan. Veel kruid schijnt er niet voor gewassen te zijn, maar als niets meer helpt, misschien dat reclame dan toch nog U hoort er dus wel meer van. Laten we de vooruitzichten van de ge meente in deze kroniek besluiten met een wat opgewekter beeld, dat zelfs de Raad kon bekoren, dat van reukvrije compost, vervaardigd uit ons huisvuil. Wanneer alles meeloopt, kunnen we wellicht in het najaar reeds een begin van deze nieuwe wijze van vuilverwerking aanschouwen. U kunt de incassokosten ver mijden door het abonnementsgeld (voor Schiedam 3 gulden en voor buiten de stad f 3,25) zelf te be talen. Gironummer 549934 van De Schiedamse Gemeenschap. Bankrekening: R. Mees Zoo- nen, kantoor Schiedam. Kas: Bureau De Schiedamse Gemeenschap, Nieuwstraat 12.

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1950 | | pagina 16