^^Olieten ^Dicktby in de polder ligt een dorado van ótilte ALLEEN PER BOOT TE BEREIKEN „Wat je ver haalt, is lekker," zegt de volksmond. Mensen die in de wereld wat ver der hebben gekeken dan hun neus lang is, weten dat daar inderdaad veel waars in zit. Toch kan men ook overdrijven en van de veronderstelling uitgaan, dat alleen maar die dingen de moeite waard zouden zijn, welke men vèr haalt. Hoe onjuist deze opvatting wel kan zijn, demonstreren zij, die bij voorbaat de schoonheid van het landschap zoeken in het buitenland en die dan. moe van het reizen, er tenslotte achter komen, dat het eigen land in sommige opzichten zelfs dit buitenland verslaat! In 't klein gaat dit ook op voor de Schiedammers, die bij voorbaat hun vacantic doorbrengen in Brabant, op de Veluwe, op Texel of in Zuid-Limburg. Ook zij zien dikwijls over het hoofd, welk een zeldzame stukjes ongerept natuurschoon vlak bij de drempel van hun stad liggen, zoalsHet Natuurmonument „De Beer", op 25, en „De Vlietlanden", op 12 kilometer afstand. De meeste Schiedammers weten van het bestaan van die „Vlietlanden" eigenlijk zo goed als niets af. En ze zullen ze ook nooit bezoeken, tenzij ze er door een toeval terecht zouden komen. Toch vormen deze „Vlietlanden" een stukje laagveen-gebied, zoals men slechts op heel weinig plaatsen in ons land aantreft. Het is ongeveer twee kilometer lang en een halve kilometer breed en ligt midden in de polder tus sen Maasland en Vlaardingen. Het is omgeven en doorsneden door een aan tal vlieten en vandaar de naam. Het is een zeldzaam stukje ongerept na tuurschoon, dat vroeger alleen bekend was bij de jagers en de vissers uit Vlaardingen en het Westland. Met hoge baggerlaarzen gewapend trokken die er in hun kleine bootjes op uit en nooit kwamen zij zonder buit terug, want de \lietlanden zitten vol water en weidevogels; grutto's, kieviten, kemphennen, wilde eenden enz. In het najaar, wanneer de trekvogels hun vluchten voorbereiden, wemelt het er eenvoudig. Van smienten, van tafel en kuifeenden, van nonnetjes en zaag- bekken. En zelfs strijken hier dan wilde ganzen neer en tal van blauwe reigers. Ja, het is zelfs meermalen ge beurd, dat een aantal wilde zwanen de Vlietlanden gebruikten als tussensta tion voor hun verre reis naar het Zui den! Blanke Zeilen. De laatste jaren echter hebben ook de mensen de Vlietlanden ontdekt als een heerlijk oord om te verblijven. In dit geval de Vlaardingers, die een zeil boot, een roeiboot of een kano bezit- V

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1950 | | pagina 6