een groots vuurfeest te maken (onder de waakzame ogen van de brandweer). Dat was nog lang niet alles, al staken verscheidene heren om de tafel hun vinger tussen hun vochtige boordjes en zat Drs. van Houten te kijken met het bedenkelijk gezicht, dat niet des spaarbank-directeurs, maar des leiders van een bank van lening in een twijfel achtige volksbuurt is. Want zag hij daar O.B.K. niet reeds op het nieuwe betonnen podium van het Singelplantsoen „De Danse rituelle du feu" blazen, terwijl op het groene laken beeldige dansgroepen hun gracielijke bewegingen in de ruimte schreven. Een machtig koor van straatzangers zwol vervolgens aan, begeleid door de tonen van een Hammond orgel, be speeld door Joop Walvis. Zo werd een grote menigte com munity-singers" de weg gewezen door het (Wilde) Westen om aan het eind van de avond in opperste overgave te smeken: „Show me the way to go home". Op dit punt gekomen, was er even tijd nodig voor de laatste zevenklappers. De Vrijdagavond zou de denderende knalavond moeten worden met een uitgelaten menigte feestgangers. Dat moest een avond zijn, waarop men des noods wel een uurtje door de nacht wilde joelen. Vandaar het voorstel om een grote massapolonaisc te laten lopen over de Broersvest, het Broersveld en de Singel met als apotheose „Maria Zamorra en haar Tippica orkest" op een trailer op de Broersvest, met aan haar voeten dui zenden worstelend met de samba, de conga en de rumba. Op de Zaterdagavond zou er dan een „afzakkertje" zijn voor degenen, die nog trek hadden in de figuren van Theo Uden Masman, Marcel Tielemans, Wim Popping en de rest van de Ramblers. De ingehouden zucht na dit machtsvertoon van een voorthollend brein, werd het eerst overwonnen door de voorzitter, die verslagen mompelde: „Ik dacht, dat wij ook nog plannen konden maken, maar als ik dit hoor. Drs. van Houten.... zweeg. De rust trad weer in bij het woord van de heer Schrijver, die niettemin een aantal plannen had. Wat bewees, dat een energiek man door geen tien Schiedamse middenstands bonden is te breken. Hij wilde een tentoonstellingsweek in de etalages, waar dan de tot standkoming van een pro duct, een mooie etalage, het verstrekken van proefmon sters, de attracties zouden vormen. Ook dacht hij aan het doen opmaken van de etalages door de jeugd onder toe zicht en in samenwerking met dc winkeliers. Een verzoek aan B. en W. om avondpermissie voor de openstelling van winkels was daarbij inbegrepen. Mevr. van Woerkom blaakte bij de wetenschap, dat haar Schiedams Vrouwen Comité een actief werkcentrum is. Zij kon met trots mededelen, dat de modeshow, waaraan de Schiedamse Middenstand niet kon meedoen, toch zou plaats hebben, georganiseerd door het genoemde comité. Zó zijn die vrouwen. Voor de kindervoorstellingen was collega Visser de man. Hij zocht het langs vele wegen in Ballet, Film, Jeugdtoneel, een poppenkast en een kindercircus met de wonderlijke naam „Circus Elleboog". Het fantastische van zijn plannen waren de financiële uitkomsten. Die zo rooskleurig waren, dat deze voorstellingen zichzelf zouden bedruipen. Hoe dit woord ooit in onze taalschat is gekomen, zal wel nooit met zekerheid zijn na te gaan. Maar het klinkt als een lenteregen vol belofte en het brengt weer dat straal tje hoop terug, dat verloren dreigde te gaan onder al die plannen, die zichzelf niet kunnen bedruipen en daardoor veel minder zonnig zijn. Zo'n plan kwam van de heer Sunderman met de sprook jesoptocht voor de jeugd. Nu viel het drupje, dat niet bedroop nogal mee. Bepaald duister keek onder andere de afgevaardigde van „toneel", de heer W. A. Hoek, toen het onderwerp „Spul van Jonker Frans" ter tafel kwam. Achteraf had men zoveel kaarten te verkopen aan alle mogelijke scholen, instellingen en premicromanen (mensen, die in Schiedam alle premières aflopen, vooral als ze in gala zijn), dat er nog een extra avond bij zou moeten, maar dat kon niet vanwege Maria Zamorra en de massa-polo naises. Wel was het vreemd uit de mond van de heer Hoek geluiden te vernemen, die wezen op een uitschakeling van de gezonde concurrentie, toen hij meende, dat dit evene ment in het Passagetheater niet de vrijheid van andere grotere manifestaties gedoogde. De heer van Schie zat naast de heer Landsbergen, het geen een bijzondere invloed had op hun beider uitingen. Zowel de sport als de muziek dachten zich een aanvullende taak bij de feesten. Voor deze houding, die zo typisch de burgerzins inslag heeft van de winkelier, die op Zondag zijn klant met zuurgeworden melk nog even aan een fles verse helpt, oogstten beiden de dankbare blikken van de comité-leden. Van de heer Oranje konden er nog weinig positieve ge luiden gehoord worden, want dc zangverenigingen hadden nog geen bescheid gegeven. Orpheus stond zoals altijd achter, of liever gezegd, voor Gijsbert van Nieuwland. Een schat van lieve reizen ontvouwde de heer Heijboer, die als gezwinde grijsaard op wakkere wieken staag de snelle vliet in de arm had genomen en van de oevers hier van een niet te verwaarlozen bedrag aan reductie vond. Welke reizen de heer Nieuwstraten deden denken aan een voetbalwedstrijd tussen een Schiedams elftal en een buitenlands of bondselftal. Voorwaar, dit alles bij elkaar was geen kleinigheid. Maar zeker zou de hamer van de heer Holl vroeger gevallen zijn dan tezamen met de laatste der 12 van de Sint Jan als niet collega Schaper, die gezegd had „voorlopig te zullen zwij gen", was losgebroken in een orkaan van opwindende attracties, zoals een zeepkistenrace, een ballonwedstrijd en openlucht filmvoorstellingen met om af te koelen een watersteekspel en een imitatie van de Arnhemse bedrieger tjes in het moeilijke. Voor de jeugd groef de heer Karei Scholten vergeefs naar goed werk. Hij vond het een over laden programma, dat de jeugd te weinig zelf te doen gaf. Maar hij zal ervoor werken, dat er alsnog iets komt, dat naar zijn zin is. Zo viel te twaalf uur de hamer, na de eerste ver gadering van het Vacantie comité. Wij hebben even bij die eerste avond stilgestaan, omdat toch wel eens voor een enkele maal geboekstaafd mocht worden, wat er alleen aan het voorbereidende denk-werk verbonden is. Het zwaarste deel, de verwezenlijking, begint nu pas. En in dit deel zullen nog meer dan op die eerste vergadering de finan ciën de plannen beheersen. Niet langer als een dreiging achter de schermen, maar als de kille realiteit, die de eigenlijke voorzitter zal zijn van iedere vergadering. Tenzij.belangstellenden en goede gevers erin slagen deze dictator in te tomen.

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1950 | | pagina 9