88 bruggetjes veel te zwak voor de zware tien- en twintigtonstrucks die met grommende dieselmotoren, scheeps schroeven, en machines her- en der waarts brengen. Langs deze brede wegen verschijnen de machtige moderne gebouwen. Alsof zij aan iedere vreemdeling die hier met zijn auto voorbijsnort willen zeg gen: Zie Dit is het Schiedam van vandaag. Recht van lijn en strak van stijl. Zakelijk. Veel glas en veel effen vlakken. Massaal. En verder met de dag meer fluorescentie-buizen en meer neon-licht. Vooral in groen en geel zodat het stadshart 's avonds een allure heeft die menig vreemdeling impo neert. En deze ontwikkeling is eigenlijk pas begonnen. Wacht maar totdat het bouwen goedkoper wordt. Dan zullen er nog heel wat andere dingen gebeuren. Dan zal men het grootste gedeelte van de oude binnenstad kunnen slopen en ook daar brede wegen trekken met moderne gebouwen aan weerskanten. Dan ook kan men al die hopeloze oude huizen opgeven, waarin nu nog de gemeentelijke secre tarie, de politie en vele andere diensten DELFT is een oude stad en Schie dam is niet veel jonger; Delft is aan de Schie ontstaan en Schie dam eveneens; Delft kan Schiedam zien liggen en Schiedam Delft. En deson danks bestaat er tussen beide steden een hemelsbreed verschil. Want in de oude Prinsenstad over heersen nog net als vroeger de oud ste gebouwen de Janskerk en de Nieuwe Kerk. In Schiedam heb ben de oude gebouwen die eer moeten laten aan bouwwerken van déze tijd: Aan de Hema-flat en aan de Ilav- Bank en straks (nog sterker) aan de torenflat aan de Rotterdamse Dijk die de Hav-bank in omvang en de Hema- flat in hoogte zal gaan overtreffen. Het is tekenend, dat in Schiedam deze staal- en betonkolossen het stadsbeeld gaan overheersen. Schiedam immers is een moderne stad aan het worden; één, die het verleden hoe verguld en vergroot het ook opgediend mag worden allang overtroffen heeft en nog verder overtreffen zal. Het hart van de stad is ergens anders gaan kloppen dan vroeger. Het is van de oude binnenstad opgeschoven in de richting van de Maas, waar de voornaamste bronnen van inkomsten (de scheepswerven) liggen. Dat was ook nodig. De oude straten waren te smal geworden voor het drukke ver keer, dat zich van en naar de scheeps werven spoedde en de smalle ophaal- noodgedwongen hun heil moeten zoe ken dan komt er een nieuw hoofd bureau, een nieuw ziekenhuis, een nieuw stadhuis en vele moderne scho len. Zoals nu reeds een nieuwe am bachtsschool in voorbereiding en een Cultureel Centrum! Staan die ge bouwen er, dan zal Schiedam voor drie kwart een moderne stad zijn. Maar ook hij, die zich nu begeeft van het gestroomlijnde tankstation netje aan de Rotterdamsedijk via het Koemarktplein en de Oranjebrug naar het eind van de B.K. Laan, waar op korte termijn nèt zo'n tankstationne tje gebouwd zal worden, zal moeten toegeven: „Ja, Schiedam is een mo derne stad aan 't worden."

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1950 | | pagina 12