Eens scheidden op "t Hoofd Schiedammers voor het leven 9° Bij de voorplaat. Het verleden van 't Hoofd is de geschiedenis van de Schiedammers. We hoeven er geen oud plaatje bij te halen om ons voor te stellen hoe dat verleden geiceest is. Iedere stadgenoot zal fantasie genoeg kunnen opbrengen, zich dit beeld voor ogen te toveren. In een vissersstad als Schiedam van zijn ontslaan af geweest is, nam deze voorpost aan de Maas zelfs een nog groter plaats in dan de Markt, die toch in het centrum lag. Het ivas een plaats, die geen Schiedamse vrouw betrad zonder hevige gevoelens in zich te voelen opwellen. Omdat zij haar deed terugdenken aan dagen van voorspoed en teleurstelling, van geluk en van.. noodlot; omdat het Hoofd de plaats was, die Schiedam scheidde van de wereld en menig Schiedammer van.... de dood.... IAAT ons,Schiedaminers-van-1950, maar beginnen met het toe te geven: Het Hoofd zal nóóit meer zo'n belangrijke plaats in liet stads leven kunnen innemen als toen. Nooit zal liet meer de werkelijke voorpost zijn of de grote in- en uitvalspoort waar alle schepen in- en uitvoeren, de stapelplaats waar de kostbare goede ren gelost werden; het grensgebied waarde vrouwen met handen welke een gebaar van vasthouden maakten, af scheid namen van hun man, hun vader of hun jongste zoon die uitvoeren op een ongewisse reis.... Die functie heeft het Hoofd thans verloren. Geen zeeschip meer, dat langs vervolg van pag. 89) Van October tot April groeide het koene denkbeeld van weinigen uit tot het ideaal van duizenden gewone burgers. Zou dit reeds voldoende zijn geweest om opnieuw de situatie te bezien, het voortdurende gebrek aan goede accom modatie voor de verenigingen, het zich steeds weer stoten aan dit tekort en die ergernis bij de bestaande instel lingen deden het hunne om een groeien de groep passieve kunstzoekers te doen zeggen: „Als er maar een C.C. was geweest In enkele maanden tijd kwam er een klimaatswisseling tot, stand, die haast op een natuurverschijnsel leek. Dit kon niemand ontgaan, die te midden van het Schiedamse leven stond. Het ontging de voornaamsten onder hen ook niet. Toen het bestuur van de Schiedamse Gemeenschap de juiste consequentie uit deze toestand trok en met gewij zigde plannen opnieuw een beroep zijn hoofden schuurt om binnen te komen en geen logger, die daar nog eens koers zal zetten naar zee. Het Hoofd moet zich nu tevreden stellen met de overvaarboten naar Pernis, de betirtvaarders op de Eilan den (afstand: 10 tot 30 km), de zeilers die gedurende het weekeind gaan spelevaren en met de boot van Sinter klaas die ieder jaar op vijf December de halve stadsjeugd in extase brengt. De Schiedammer, die tegenwoordig nog een kuiertje maakt naar het Hoofd, doet dat alleen nog voor zijn plezier. Hij kijkt eens links, hij kijkt eens rechts; bewondert de drukte op de woelige Maas, steekt een sigaret op deed op de Raad, lag het succes voor het grijpen. Wèl was er binnenskamers vele ma len geconfereerd; wel was er onnoe melijk veel werk verzet, ook voor deze tweede poging, maar alles zou zonder resultaat zijn geweest, als er niet die verbazingwekkende ommekeer was ge weest in de brede lagen van de Schie damse bevolking zelf. Een ommekeer, die zich in de politiek uitte, doordat de politieke steun voor het C.C. deze keer niet kwam van twee partij-kanten, maar van vier. Wie dit onder ogen ziet, zou bijna blij zijn, dat het zo is gelopen. Maar allereerst past toch dankbaarheid voor de moed om door te gaan, na de zeker schijnende debacle. Het is de moed en de volharding, die hebben gezege vierd. De moed en de volharding, die zeker ook in de toekomst nog nodig zullen zijn om in het Cultureel Cen trum zelf de grote idealen te ver wezenlijken, die belichaamd liggen in het begrip Schiedamse Gemeenschap. of rookt zijn pijp leeg en gaat weer naar huis. Om hem het kijken wat ge makkelijker te maken, heeft de plant soenendienst nu een aantal banken neergezet, en voor de moeders en de kinderen is er een plantsoen gemaakt met een zandbak. Ja...., er is heel wat veranderd met dat Hoofd. Zelfs de reuk van teer en oliegoed zal er het veld moeten ruimen voor de geur van rozen en andere bloemen. Toch moet men er niet laat dunkend over doen. Ook ontspanning is belangrijk. En eigenlijk is het toch wel goed, dat het leven zich zo ont wikkeld heeft, dat wij naar datzelfde Hoofd van vroeger alleen nog maar gaan om ons te ontspannen en ons gevoel voor schoonheid te bevredigen. Op het oude front is de strijd voor de Schiedammers uitgestreden. Hier wordt alleen nog gehaakt en gebreid, gekeken en gefotografeerd. Het front is verlegd. De Schiedammer-van-van- daag vecht voor zijn bestaan in de fa brieken en op de scheepswerven. Juist van dit Hoofd af kan men deze rondom zich zien liggenEn zo, als nergens anders in ons land. Maar dan moet men liefst „in de week" gaan en op de dag. Dan hoort men over het water het felle geratel van de klinkers komen, dan ziet men op tien, twintig plaatsen tegelijk de helle lasvlammen flikkeren, dan ziet men de werfkranen heen en weer zwaaien met hun zware lasten en de smook uit de stoomslepers in flarden over het water vagen. En dan weet menHet Hoofd brengt de mensen in contact met de dagelijkse strijd om het bestaan. Het Hoofd heeft dus tóch nog een functie. Wat!! Het Hoofd alléén is al een VVV waard

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1950 | | pagina 14