E2)e bruggen^ 91 7ELE bruggen bezit Schiedam en even talrijk in aantal zijn zij als in veelheid van voorkomen. We kennen de brug, die gehoorzaamt aan de druk op de knop en dan haar gewicht van vele tientallen tonnen over de ande re zijde van debalans gooit om de brede onderkant van het wegdek te laten zien aan de altijd weer mopperende menigte achter de gesloten bomen. Zo'n brug heeft weinig vriendelijks meer in aanzien; efficiency straalt af van haar zichtbare uiterlijk en wij, mensen van onze dagen, merken haar dan ook nauwelijks op. Draaibruggen zijn er door de hele stad te vinden en menigmaal per dag buigen brugwachters zich voorover om in gestage rondgang de verbinding tussen de wallekanten te verbreken en weer te herstellen. Nog steeds neemt via de waterwegen van Schie dam menig schipper zijn koers. Twee van die oude klapbruggetjes zijn er ook. Als een speelse borduur werkster sierde de ijzerwerker, die ze schiep, de ranke opstanden in de bo gen met uitwaaierende figuren en waar zijn rozetten geen plaats meer vonden, maakte de licht glooiende lijn van de kettingen het wel af. Iet wat terzijde van de drukke scheep vaart zijn zij Hun water blijven over spannen en het is wel zeker, dat ze het zullen blijven doen, want met de huizen en de haven vormen zij een stadsbeeld, dat zelfs de ontwerpers van een nieuwe stad kon bekoren. Zo heel stil kan zo'n tjalk komen glijden over het water van de Schie of Buitenhaven naar de Lange Haven, die zonder de gordel van groen op de wallekanten toch niets van haar schoonheid heeft ingeboet. Tussen de statige behuizingen van wie eens Schiedam beheersten, kletteren dan de kettingen van de brug bij Appel markt of Korte Haven. Zwaar hangen de lijven van de mannen ter weers zijden en terwijl de neus van het schip zich richt tussen de palen, zwaaien de kleppen open. Geen andere kracht komt er aan te pas dan die van de trekkende mannen. Zowel in rust als in haar werkzaamheid is de klapbrug van een schoonheid, die men lang in de herinnering aan Schiedam kan mee dragen

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1950 | | pagina 15