Openlucht-centrum Broersvest Waar volgend jaar de gemeenschap naar batten treedt 92 AVTAT zou het leven zijn zonder YY' onverwachte gebeurtenissen Ja zelfs zonder tegenslagen of moeilijkheden? Indien alles op rolletjes liep, zouden er nooit verrassingen zijn als die, welke op die gedenkwaardige Vrijdagavond 28 Juli over de eiken houten tafels van de Raadszaal rolden. Schiedam is plotseling onschatbaar rijk geworden. Hoeveel steden ons in deze positie zullen benijden, willen we liever niet gaan navorsen. Het zullen er vele zijn. Het was nog maar kort geleden, dat door het ontruimen van de oude be graafplaats langs de Singel het Singel plantsoen ontstond. Onmiddellijk vie len op deze ruimte de ogen van die genen, die steeds zoekend zijn naar de middelen om van Schiedam een léven de stad te maken. Zij behoefden niet lang na te denken om tot de conclusie te komen, dat hier een lapje grond lag, dat bij uitstek geschikt zou zijn voor gemeenschapsmanifestaties in de open lucht. Eén van de voornaamste uitingen van het culturele leven in Schiedam was van oudsher de concertenreeks in de Plantage-muziektent. Maar andere tijden komen met andere eisen. Ver wend door vele andere vormen van amusement begonnen velen zich van deze vorm af te wenden. Het kwam er dus op aan nieuwe wegen en nieuwe vormen te vinden voor het opdienen ervan en zo de belangstelling te doen herleven. Ten aanzien van openlucht spelen, gymnastiekdemonstraties en volksdansuitvoeringen golden andere overwegingen. Die waren juist in op komst en behoefden idealer achter grond en omgeving dan de kale straat of het plein. Aanvankelijk waren de plannen nog te nieuw. Vooral, daar bij het bepalen van het toekomstige uiterlijk van het terrein geheel andere lijnen waren uit gestippeld. Dank zij de pleidooien van het bestuur van de Schiedainse Ge meenschap en ook dank zij de soepel heid en het inzicht van de dienst van Gemeentewerken en de Plantsoen dienst konden de oorspronkelijke plan nen zó gewijzigd worden, dat beider standpunten tot een nieuw en smaak vol geheel versmolten. Ir. Aikema, de directeur van Ge meentewerken, heeft bij het bespreken van de plannen van stonde af aan sympathiek tegenover het denkbeeld gestaan, omdat hij begreep, hoe hier door een nieuw element werd toe gevoegd aan een gezond kloppend hart van de stad; de heer Schipper, ge meentelijk tuinarchitect, speelde het klaar, een gewijzigd plan in te dienen, dat aller bewondering had. Sommige van de grootste proble men, waarvoor hij stond, waren: de handhaving van de oude joodse be graafplaats, het hoogteverschil op het terrein zelf en de noodzaak om in de Singelbuurt een kinderspeelplaats te maken. Deze drie niet te wijzigen elementen werden aangevuld met de wens, dat het centrum van de stad zijn „longen" zou behouden, er tevens een klein wandelparkje voor de moe ders met kinderwagens en voor de bejaarden bij krijgend. In grove lijnen is de oplossing als volgt gevonden. Voor de ruïne van Mathenesse wordt het hoger gelegen terrein benut om er een soort na tuurlijk podium van te maken, 35 meter breed en 30 meter diep. In het midden is een groot grasveld gepro jecteerd, waarop bij voorstellingen de bezoekers kunnen plaats nemen. Aan de kant van het benzinestation komt een stenen bankencomplex, terwijl in de bocht van de Singel gelegenheid be staat tot het inrichten van een restau ratie. Tegenover de Singelkerk is het speelterrein voor de kinderen reeds klaar gekomen. De joodse begraaf plaats zal verscholen liggen achter een dichte haag struiken en opgaand hout. Op avonden, dat het terrein voor ma nifestaties in gebruik is, zullen de hekken dicht gaan. Met het gereedkomen van dit plan heeft Schiedam een tweede cultureel centrum gekregen, dat de binnenstad een niet te onderschatten betekenis zal gaan geven. Twee zwaartepunten, het „binnencentrum" en het „buitencen trum", liggen nog geen vijf minuten van elkaar verwijderd, verbonden door het moderne winkelcentrum van Schie dam. Dit heeft juist deze twee rust punten en belangstellingscentra nodig om uit te groeien tot een waar tref punt van tienduizenden mensen.

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1950 | | pagina 16