<6 SCHIEDAMSE GEMEENSCHAP Je bent niet mooi Schiedam 81 Administratie en abonnementen: Algemeen Secretariaat, Nieuwstraat 12, Telef. 68043 Advertenties: Kon. Ned. Boekdrukkerij H. A. M. Roelants, Lange Haven 141, Schiedam, Telefoon 69300 Maandblad, verschijnend onder auspiciën van de Stichting „De Schiedamse Qemeenschap" 2e Jaargang Nummer 5 Augustus 1950 maar toch ben je bijzonder Het is met het woord „schoonheid" evenals met het woord „cultuur" een vreemd geval: Men kan het duizendmaal ten onrechte in de mond nemen, men kan de werkelijkheid er geweld mee aandoen en die werkelijkheid zelfs belachelijk maken en toch.... blijft het ongestraft. Wie immers zal uit maken, waar de waarheid ligt en hoe zal men de wansmaak aan het licht brengen en de misbruikers van het woord „schoonheid" aan de kaak stellen. Zegt zelfs de volksmond niet, „dat smaken verschil len" en is soms wat Jan zeldzaam mooi vindt, in de ogen van Piet niet afschuwelijk? Sinds Jan, Piet en Klaas ook inderdaad zijn gaan praten en oordelen over de schoonheid en de cultuur, is het gevolg ge weest, dat deze woorden, die toch een paar van 's mensen kostbaarste waarden aangeven, gedeva lueerd, goedkoop geworden zijn. Tè goedkoop. Te veel minderwaardige program ma's, boekjes en reclame-schriftjes zijn al versche nen, waarin men de cultuur misbruikt heeft en te veel malen is het woord schoonheid klakkeloos neer- geschertst in kranten, tijdschriften en V.V.V.- organen. De man, die de inleiding schrijft bij dit Augustus nummer, dat een lans moet breken voor Schiedam's aantrekkelijkheid, weet dat en hij vermijdt liever een misstap. Zodat hij het maar beter acht, niet op een V.V.V.-manier de schoonheid van zijn stad te gaan aanprijzen. Want Schiedam, dat beseft hij heel goed, is geen schone stad. Eerder kan men het een afschuwelijke stad vinden. Met te veel vieze oude stegen, te veel donkere fabrieken, te veel sma keloze huizen, te veel smook, te veel uitlaatgassen, te veel rumoer en te veel verkeersproblemen. Hij zal daarom hen, die van de schoonheid willen dromen, sturen naar Amsterdam of naar Delft en nog een paar andere oude steden, waar de statige huizen langs de stille grachten de voorbijganger vertellen hoe smaakvol en weldoordacht onze voor ouders konden bouwen. Maar desondanks zal hij de vreemdeling Schiedam niet laten mijden. Neen, hij zal iedereen die Schiedam nog nooit eerder zag, juist zeggen: Ga hier een kijkje nemen; ge zult er geen spijt van hebben. Ge zult tegenstellingen vinden zo groot als nergens elders in ons land. Ge zult van het modernste heden over stappen in de middeleeuwen; ge zult u ergeren en verheugen, ge zult bewonderen en verachten. Ge zult de achterlijkste open riolen vinden en het mo dernste rioolgemaal van Nederland; ge zult een moderne malerij en een oude korenmolen oog in oog elkaar nog steeds zien beconcurreren; ge zult glan zende Buicks en glimmende Frazer's 1950 gepar keerd zien staan voor krotjes, die op invallen staan; ge zult van een één-kamerwoninkje opkijken naar een machtig flatgebouw en een ultra-moderne bank, ge zult oude ophaalbruggetjes vinden en een machtig havenhekken; ge zult van nauwe stegen op brede verkeersaders uitkomen; kortom: ge zuil u telkens en telkens weer verbazen. Maar laat ons het hierbij laten. We zouden anders al bij voorbaat de meeste verrassingen voor u weg nemen, terwijl Schiedam het juist van deze ver rassingen moet hebben. En trouwens, u krijgt er verder in het blad nog wel iets over te zien en te horen. Want het is Schiedam-zelf dat aan het woord komt!

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1950 | | pagina 5