I)e Spaarbank van Schiedam In de Gemeente-Bibliotheek Zo're heel klein Schiedams meisje deed ook mee aan de Stempeltocht. Een opstel maken leek teel ivat al te moeilijk, dus werd het een tekening. „Oud Schiedam. Zakkendragers huisje", zette zij erboven toen het af was. Let u nu niet direct op het vertekende pers pectief, maar kijk eens goed naar wat daar in en rond het huisje gebeurt, naar de „smakkende" man, de coca-cola drinkende kinderen, de hekje springende jongens en dan niet in de laatste plaats: zie die straatmakers daar druk bezig. Wie van ons ouderen houdt zo'n dagelijks beeld zo lang en zo nauwkeurig vast aan de pilaren. Toen zei de portier: Kijk nu eens naar de grond, en we ke ken en zagen hele oude grafzerken. Zo gingen we weer terug, tussen de twee pilaren door en langs het oude orgel door de deur naar buiten. Zo stonden we weer op straat. Het mooi ste van alles vond ik wel de kroon- lampen. S3 TN de vacantieweek 1950, hoorde ik van mijn vader dat er een stempel tocht voor de kinderen zou worden Hoe kinderogen de uitlening van de Gemeente-Bibliotheek zagen. gehouden. Ik kreeg tien centen, waar na ik met een vriendinnetje gegaan ben naar de kiosk aan de Koemarkt, waar wij ieder een kaart kochten. Er stond op die kaart, dat we twaalf zaken af moesten lopen en overal zou er een stempel op de kaart gezet worden. Toen wij de kaart hadden, begon onze tocht. Een beetje bang waren we wel, om overal binnen te stappen. Maar toen we een paar zaken hadden be zocht en de mensen ons vriendelijk hadden ontvangen en wij meteen een stempel op onze kaart kregen, waren wij niet bang meer, wij kregen haast bij iedereen wat en nu kwamen we ook aan de gemeente-bibliotheek aan de Lange Haven. Ik lees altijd graag boeken waarin avonturen staan en ook gewone boeken, juist daarom vond ik het leuk, dat wij ook in de bibliotheek moesten wezen. Een heel aardige juffrouw, met een brilletje op, sprak ■ons toe en zei:, dat wij gekomen waren om een stempel en ook om een boek te lezen, ze wees op een kist met poppetjes er op, en zei, dat die pas uit Amerika was gekomen. Maar dat loog ze vast, want het leek een gewone hollandse kist. Ik had toch wel eens graag in die kist gekeken, want een beetje nieuwsgierig was ik wel naar de inhoud van die geheimzinnige kist. De juffrouw deed de kist niet open. Als ik later nog eens in de bibliotheek kom, zal ik toch eens vragen of ik er in mag kijken. Daar het verhaal van de juffrouw WIJ stapten met z'n tweeën naar binnen door de draaideur, mijn vriendinnetje en ik. De kamer, waar wij moesten zijn, was aan de linker kant als men binnenkomt. Een juf frouw zat aan een tafel te schrijven. Zij gaf ons een stempel en zei: „Als jullie interesse hebt om de bank te bekijken, moet je even wachten, want de juffrouw is net weg met een groepje kinderen." Het wachten duurde niet lang. De juffrouw Dam ons eerst mee naar de kluis, en vertelde ons dat het geld van de mensen die het op de bank zetten, daar bewaard wordt. De kleine kastjes, waar het geld in ligt, dragen ieder een nummer en moeten met twee sleuteltjes geopend worden. Eén sleutel bewaart de bank en het andere wordt door de eigenaar be waard. De kluis wordt gesloten met een ijzeren hek en dan nog met een buitengewone dikke deur, die met een klokje wordt dichtgedaan. Dat klokje wordt opgewonden en loopt af op het uur waarop het afgesteld is. Het gaat dus net als met een wekker. Als de grote deur soms eens mocht weigeren is er nog een andere kleine nooddeur, die precies eender werkt als de grote deur. Toen we dat gezien hadden gingen we verder naar de bestuurs kamer. Die kamer was ouderwets, maar toch mooi. Het plafond was met gouden krullen versierd. Tegen de DE BIKKERTJES Over die Vacantieweek gesproken: Gewoon achterovergeslagen. Ja, maar gelukkig niet in het water gevallen. uit was, zijn wij weer verder gegaan, zaak in, zaak uit. Ik vond het een erg leuke tocht. Het leek wel een verhaal uit een boek. Wanneer het volgend jaar weer zoiets komt, doe ik vast mee.

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1950 | | pagina 10