Menigeen zal jaloers zijn als hij dit seizoen terugdenkt aan de mensenmassa's die in de Broersvest-feest- zaal samen kivamen. Of zullen de Schiedammers ook de eigen culturele verenigingen volle zalen brengen? 5 JAAR NA DE BEVRIJDI1TG EEJf VEELBELOVENDE OVERWINNING Lustrum-seizoen voor het Schie- damse toneel- en muziekleven. DE juichkreet: „Het kan"! door trekt vanaf het eerste artikel dit nummer. Ook deze proloog op het komende seizoen kan ermee openen, omdat de inhoud ervan op eigen wijze het bewijs levert van de nieuwe spreuk onder ons stadswapen. Voor het culturele leven van Schie dam is dit een kroonjaar. Wij leven in het vijfde jaar na de bevrijding; een lustrum sinds de eerste krachtig vol gehouden pogingen, om aan Schiedam een eigen leven te geven van artistieke uitingc'n. Toneel, muziek, ballet, oriën terende en verrijkende lezingen, zijn in groeiende mate naar Schiedam ge bracht. Steeds meer mensen profiteren hiervan. In de afgelopen vijf jaar is aan het begin van elk seizoen de vinger waar- Vlaardinger: Wij begonnen al trots te wor den, dat wij in Vlaardingen iets bijzonders presteerden. We zullen hard ons best moeten doen om volgend jaar Schiedam de loef af te steken. schuwend omhoog-gegaanDenk er om, als Schiedam's burgerij niet mee werkt, bestaat de kans, dat de initia tieven schipbreuk lijden. Deze verloren gegane kansen zullen des te nadeliger zijn, omdat zij de doem bevestigen, die vele Schiedammers in de mond he storven ligt„Het lukt hier toch niet". Maar Het kan! Dit seizoen is weer berstensvol acti viteit. Wij krijgen dit jaar in eigen stad 11 grote concerten. Zes onder auspiciën van Toonkunst en vijf door het Rotter- damsch Philharmonisch Orkest. Voor de Toonkunst wordt het een Jubileum jaar, want de afdeling bestaat 70 jaar. Daarom wordt er bijzonder veel werk gemaakt van deze serie. De hegemonie, die Amerika na de oorlog ook op het gebied van de solistische genieën schijnt te gaan voeren, uit zich in het optreden van twee beroemde Ameri kaanse pianisten in Schiedam. Op 27 October, het openingsconcert, komt het Residentie-Orkest met Willem van Otterloo naar de Julianakerk. Wij ho ren in het Piano-concert van Edvard Grieg Steil Anderson, de Amerikaanse pianiste. De vierde symfonie van Tsjai- kofsky vormt het voornaamste orkest werk op deze avond. Op 24 November voeren Toonkunst orkest en Toonkunstkoor onder leiding van Hendrik B. v. Sijll „Die Jahres- zeiten" van Josef Haydn uit. Op 26 Januari komt het Utrechts Stedelijk Orkest o.l.v. Paul Huppcrts naar Schiedam, dat dan de première voor Nederland beleeft van het optre den van de Amerikaanse pianist Bar- buco Barbour. De Nederlandse violist Herman Krebbers soleert op 9 Februari, wan neer het Residentie Orkest onder lei ding zal staan van Willem van Otter loo. Een bijzondere uitvoering wordt het 5e concert van 12 Maart. Matzen Wilman, die wij reeds eerder in Schie dam hoorden, zal dan het pianoconcert van Mendelssohn in G. min. spelen tezamen met het Residentie Orkest J. M. Volgend jaar moeten de havens worden verlicht. Dat zal nog meer vreem delingen trekken. Volgend jaar zal de Schiedamse Gemeenschap, na dit grote suc ces, nog veel meer medewerking krijgen. Dan kan het feest nog mooier worden. IIO

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1950 | | pagina 14