o.l.v. van Otterloo. Het slotconcert op 9 April brengt Gerard Hengeveld naar Schiedam. Toonkunst is bovendien bezig de jeugdconcerten in de Aula, deze keer ook voor de leerlingen van de middel bare scholen, te hervatten. Andere jaren werd dankbaar en steeds meer gebruik gemaakt van de speciale tarieven voor de leden van de vakcentrales. Men verwacht, dat dit aantal in het komende seizoen nog aanzienlijk zal stijgen. Het Rotterdamsch Philharmonisch Orkest geeft op 30 October een concert met Cor de Groot in het 5e Piano concert van Beethoven. Het orkest staat onder leiding van Eduard Flipse en voert de gehele reeks uit in de Grote Kerk. Op 11 December zal er geen solist zijn, maar Paul van Kempen zal het Philharmonisch leiden in een reeks van grote orkestwerken. De Parijse dirigent Jean Foumet komt op 15 Januari naar Schiedam om het orkest te dirigeren. Jan Damen is die avond solist in het vioolconcert van Brahms. Op 19 Februari dirigeert Ed. Flipse het Rotterdamsch Philharmonisch Or kest en het Rotterdamsch Philharmo nisch Koor in „Die Schöpfung" van Hay dn. Als solisten zullen twee grote buitenlandse krachten worden ge- engageerd. Voor 90 pCt zeker is de uitvoering van de „Mattheus Passion" op 5 Maart. Het Rotterdamsch Philharmonisch Orkest zet deze concert-reeksen vooral door, omdat het niet op het standpunt staat, dat de Schiedamse muzieklief hebbers maar naar de Rotterdamse Koninginnekerk moeten komen. Het orkest heeft de taak de luisteraars op te zoeken, aldus meent men. Vandaar het grote succes met de concerten in Colosseum in Rotterdam-Zuid; van daar de hoop op een groeiende belang stelling in Schiedam voor deze zeer billijke reeks concerten. Het toneel. De ereplaats voor de brengers van beroepstoneel past aan de Schiedamse Kunstkring, die begonnen is met het geven van toneelvoorstellingen door beroepsgezelschappen in eigen stad meer dan vijftien jaar geleden. Zeven avonden staan er op het programma. Uitvoerige inlichtingen, over wat er komen gaat, kunnen de kunstkringen aan het begin van het seizoen geen van alle verschaffen, omdat teveel af hangt van de ontwikkeling van het repertoire der gezelschappen in de loop ervan. Het bestuur van de Schiedamse Kunstkring streeft naar een afwisseling van ernst en vrolijkheid, om het hete rogene gezelschap leden zoveel moge lijk naar de zin te zijn. Shakespeare is wel een goed begin, vooral waar het betrof het Blijspel der Gerechtigheid: „Leer om leer". In een vertaling van Gerard den Braban der werd dit gebracht door de Toneel groep Nederlandse Comedie uit Am sterdam. Deze voorstelling op 28 Sept. wordt gevolgd door die op 26 Oct., 30 Nov., 4 Jan., 1 Febr., 12 April en 10 Mei. Behalve een serie Donderdagavond voorstellingen in de trant van de Kunstkring geeft de Katholieke Kring een Balletvoorstelling van het Scapino- ballet, een aantal lezingen en lustrum feesten ter versterking van de onder linge band, die een van de specifieke karaktertrekken van deze Kring is. N ij f van de Passage-voorstellingen worden georganiseerd in samenwerking met de Kunstkring Het Schouwspel in Rotterdam. Dit zijn de avond van 19 October door Comedia, van 21 De cember door de Amsterdamse Comedie, van 18 Januari door het Rotterdams Toneel, van 5 April door Cor Ruys en van 17 Mei door de Haagse Comedie. De Katholieke Kring heeft de rijk voorziene dis van dit seizoen reeds ge opend met een uitmuntende hors d'oeu- vre, n.l. „Zwei Herzen im Dreiviertel- takt", de operette van Robert Stolz, voor een uitverkochte zaal. ten tonele gebracht door het Hoofdstad Operette Gezelschap. De Volksuniversiteit wacht in Schie dam, tevergeefs tot nu toe, op een ge schikte zaal. Men meent, dat de 1600 Schiedamse leden, die de Rotter damse afdeling telt, er weinig voor voelen in Schiedam zelf naar een der zalen te komen om er het gebodene te volgen. Maar is er een serieuze poging door de V.U. gedaan, om het beste, dat Rotterdam geeft, ook in Schiedam te brengen? Het Katholiek Cultureel Genoot schap laat zich hierdoor niet afschrik ken van de bijzondere taak, die het zich gesteld heeft. Het wil immers, dat de avonden niet zuiver passief gevolgd worden, maar dat de bezoekers zelf zich inspanning getroosten om het niet altijd gemakkelijke, maar wel schone, te volgen. Dit seizoen brengt het K.C.G. in dit opzicht iets geheel nieuws. Het gaat in cyclische vorm de cultuur van het moderne Frankrijk onder de loupe Zo genoot men clandestien achter het hek van de voorstellingen. Was zeven stuivers nog te duur? DE VACANTIE-WEEK IN CIJFERS Avondvoorstellingen Broersvest 9881 bezoekers. Foto- en Luchtvaarttentoonstelling 2410 bezoekers. Het Spul van Joncker Franssen Oor- logh 3410 bezoekers. Torenbeklimmen 2699 deelnemers. Stempeltocht 1596 deelnemers. Jeugdvoorstellingen 15.899 bezoekers. Programma's 5800 verkocht. nemen. Het opent de serie met een beschouwing over de moderne Franse geestesstromingen sinds Voltaire, Rousseau en tijdgenoten; het vertoont films, ballet, schilder- en beeldhouw werk in reproductie met een duidelijke verklaring en zal moderne Franse mu ziek ten gehore brengen. Een overzicht over de Franse litteratuur mag hierbij niet ontbreken. Het K.C.G. heeft geen gesloten leden kring en de avonden staan voor alle belangstellende Schiedammers open. De Schiedamse Gemeenschap zelf is weer bezig via haar secties een avond voor te bereiden in de Grote Kerk, die een spiegel zal zijn van de prestaties van de in Schiedam werkende vereni gingen, speciaal die op muzikaal ter rein. Men hoopt deze uitvoering, even als vorige jaren, over de radiodistribu tie te kunnen uitzenden. Bovendien wordt overwogen of het mogelijk zal zijn een opera in Schiedam te presenteren. Het kanDat blijkt wel uit dit over zicht van het lustrum-jaar voor het herboren Schiedamse culturele leven. Laten de Schiedammers, naar hun ei gen interesse en naar hun instelling door hun actieve medewerking het prachtige werk van onze culturele ver enigingen steunen, opdat het nog rijker mag uitbloeien dan thans en de solide basis kan leveren voor het komende Culturele Centrum.

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1950 | | pagina 15