<EZ)e <~Poeó, de steegjes en EN dan was er ook nog de poes één van die duizenden kattebees- ten, die door de oude binnenstad maar niemand weet hoe in stand worden gehouden. Katten, die altijd neiging hebben tot soezen, altijd nieuwsgierig zijn en vooral altijd. trek hebben. In het bijzonder naar levend voed sel in de vorm van muizen, die arge loos uit haar holletje te voorschijn glippen en die dan net voor het vol gende holletje Disney heeft dat al honderd keer alleraardigst laten zieneen kattepoot op zich voelen neerdalen. Maar de laatste weken is de aan dacht van Poes op een veel belangrijker bevredigingsbron gericht: de kar van Henk de haringboer, die iedere na middag over de harde keien .van de oude binnenstad hobbelt en die de oren van poes al vier straten ver horen aankomen. Illusies van vette koppen en bloederige graten brengt dat hobbel-geluid met zich mee en geen wonder, dat daarvan een katten- hart sneller gaat kloppen en de soeze righeid op slag verdwijnt. Zo ging het ook gisteren Neen, zeg nu niet, midden onder het vertellen van dit kattebelletje, dat een kat niets te maken heeft met de specifieke schoonheid (pardonhet specifieke voorkomen) van oud-Schiedam, want dan bent u er naast. Zonder haar en haar 999 soortgenoten en haar vijfhonderd vijan den (de hond) plus haar 2000 vrienden (de kleine kinderen) is oud-Schiedam een dood ding. Wat bijvoorbeeld zou er van dit stijve brugleuninkje overblijven, wanneer het soepele lichaam van de kat het niet met een ronding afwisselde en wat van het inktzwarte rioolwater, wanneer haar zonbelichte pels er zich niet in weer- 112 spiegelde En wat tenslotte kan beter de somberheid van dit oude stadsdeel opheffen dan een zonnige poes op een in 't oog vallend plekje De man-met-de-camera heeft dit precies zo gevoeld. In een flits is hem dit door het hoofd geschoten, toen hij denkend aan molen- en bruggetjes foto's door de Noordmolenstraat liep. Hij heeft dan ook ogenblikkelijk zijn koffer opengemaakt, het licht geschat en zijn Rolleiflex ingesteld. Daarna is hij, met zijn vinger op de sluiter, voor de kat neergeknield. Die, ijdel en trots als haar verre voorvaders, heeft dit neerbuigend toegelaten. Haar kopje heeft zij daarop katten schij nen zoiets te voelen in de goede pose gebracht en stil is zij blijven zit ten tot de camera klikte. En nu kunt u het geloven of niet: maar nauwelijks was de opname ge maakt of de kat stond op en verdween met soepele zelfverzekerde stappen om de hoek van het dichtst bijzijnde steegje. Jammer, dat u dat niet meer op deze foto zien kimt

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1950 | | pagina 16