Het woord is aan... de Sport "5 ALS wij onze zin kregen, stonden er in het Gemeenschapsblad meer krabbels. Zo in het genre van de getekende moppen van de Ameri kaanse tijdschriften. Wat zouden we ze ertussen nemen! De man, die zich bij een fiks zuchtje wind in zijn shorts hees en ging zeilen en nu bij tegenwind naar zijn werk lijn 8 pakt. Of de juffrouw van de wandelsport vereniging, die een paar pond zwaarder is geworden van het lopen door de behaalde medailles dan. Of...., maar wat zouden we ze allemaal noemen. U en ik hebben de zomer en de vacan- tie gebruikt om gezondheid op te doen en om in de meest sportieve kleding de botten los te maken. En de mop van dit alles is, dat heel Nederland bij het ingaan van de herfst enthousiast brult: het sportseizoen is weer begonnen en prompt daarop in de winterjas duikt. „Hè, hè, gelukkig hebben we 's Zon dags de sport weer". Nee, wij zouden zo graag wat hate- lijkheidjes bedekken onder het mom van een leuk tekeningetje. Dat is nu onze sport. Spotten. OCHIEDAM is een blikken pan: zo heet en zo koud. Dat zei een ervaren man ons en toen dachten wij aan de voetballerij. Heet en twee elftallen in de eerste klas: Hermes-D.V.S. en S.V.V Dan een hele tijd niets geen tweede en geen derde klassers en dan ineens steenkoud een hele keuze aan vierde klassers: Ursus (pas gedegra deerd), Martinit, Excelsior en D.R.Z. Nog groter dan het aantal vierde klassers is het aantal clubs, dat uit komt in de afdeling Rotterdam van de K.N.Y.B.; deze kreeg het nog druk ker door een aantal gedegradeerde vierde klassers. In de Zaterdagmiddag-competitie zijn het H.B.S. (S) en P.S.S.C., die een hartig woordje meespreken. TN de handbalsport staat Schiedam met D.W.S. goed aangeschreven. De dames behaalden in de eerste klas het afdelingskampioenschap, terwijl de heren, na het bevechten van de afdelingstitel, juist niet sterk genoeg bleken om het tot de hoofdklasse te brengen. Ondanks het feit, dat drie korfbal clubs in Schiedam regelmatig propa ganda maken voor de door hen beoe fende sport, wil het niet lukken met de prestaties. Dat Schiedam, de oudste club hier ter stede, en Succes nog steeds in de derde klas uitkomen, terwijl Avanti onlangs naar de afdeling Rot terdam degradeerde, bewijst wel, dat er een zekere eenzijdigheid bestaat bij de Schiedammers in hun liefde voor de voetbalshows der eerste klassers. De hockeysport leeft temidden van prachtige prestaties van het Nationale Elftal. Het put er de inspiratie uit om eigen plaats in de afdelingen en op de ranglijsten te verbeteren. Asvion doet dit in de overgangsklasse heren met succes. Het eerste dameselftal speelt in de eerste klasse met een élan, dat naar de bovenste plaats wil. Spirit speelt in de lagere afdelingen met goede resultaten voor de heren. Omdat hockey vooral onder de jeugd van de hogere klassen der middelbare scholen en wat zich daarom heen be weegt, aanhang vindt, is de toevloed van jong bloed veelbetekenend. Men kan zeggen: „Het gaat goed". \Y/AT er omgaat in de gymnastiek verenigingen is deze zomer ver scheidene malen in het openbaar ge toond. De tijd breekt weer aan, dat in de zalen de clubkampioenschappen worden verwerkt; dat groepen en keur- tumers klaar gemaakt worden voor de demonstratie-avonden. T.H.O.R. doet dit tot heil onzer ribben, bij D.O.K. zoeken ze door oefening kracht, Ex celsior wil steeds hoger (zonder op de kast te raken); O.D.O. meent ont wikkeling door oefening te bereiken en de dames gymnastiekvereniging Hygiëa toont zich bij het kilste weer voorstandster van fris en luchtig. U we dit zo doorlezen, zien we toch dat we overdreven hebben in het begin. We vragen excuus voor die be schuldiging van de eenzijdige belang stelling voor de voetbalsport aan Dam- laan en W. Frankelandse Dijk. Want waar moeten alle leden van de Eerste Schiedamse Schaakvereniging en van de R.K. Schaakvereniging „Studie brengt Overwinning", van de Schaakclub „Schiedam" S.C.S. en van de Damclub Schiedam, van de Tafel- BIJ DE TITELPLAAT. De zware knop van de kerkdeur van de Grote Kerk blonk in de zonneschijn. En dit detail trof zo het oog van onze fotograaf, dat hij zonder aarzeling zijn Rollei instelde en de compositie op zijn matglas zocht. Geen betere opening voor dit nummer dan deze vondst. Niet alleen nodigt de knop tot een poging de deur open te duwen, maar wij weten, dat, als wij onze krachten erachter zetten, het kan. Dan openen wij een nieuw seizoen van successen voor het Schiedamse Culturele Leven. Dan stoten wij de barrière weg, die onze stad de toegang belet tot het heiligdom der Schone Kunsten. Er is maar heel weinig goede wil nodig en ook voor U zal de deur open gaan. Maar U moet ervan overtuigd zijn, dat het kan. tennisver. „The Celluloid Killers "en van de Eerste Schiedamse Kanarie- kwekersvereniging vandaan komen, als het niet is uit de gelederen van de gewone Schiedammers, die 's Zondags graag hun favorieten zien spelen. Waar zouden de Nederlandse Lucht vaartvereniging, de Postduiven Ver eniging „De Blauwe Doffer" (geen familie van elkaar), het Zevende Wijk en het Schiedamse Kegelcomité moeten blijven zonder hun sportlievende Schie dammers. Moet er deze winter niet geschaatst worden bij de Schiedamse IJsvereniging of op Spieringhoek? Nee, Schiedam mag dan zijn als een blikken pan: zo koud en zo warm. Dat is de buitenkant (van de pan en van de Schiedammer). Er zijn nog zoveel liefhebberijen, die hij niet aan de grote klok hangt. Hij biljart in een van de vele clubs of hij houdt tropische vissen in een super-aquarium; hij doet zelfs aan E.H.B.O. bij wijze van sport en als dat niet zo is, kruipt hij rond de tafel om te klaverjassen. Dus: wintertijd toch sportseizoen. Daar gaat onze spot-sport.

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1950 | | pagina 19