ï33 eisten der niet-katholieke verantwoor delijke menseD, die voor eenzelfde probleem stonden. Zij namen de grond gedachte van het M.A.-werk over en noemden hun cursussen de Zonne bloem. Mater Amabilis- en Zonnebloem- scholen. Beide geworteld op het systeem, dat mej. Schouwenaars ont wierp. De Mater Amabilisscholen hou den de katholieke meisjes boven de 17 jaar het ideaal van de Beminnelijke Moeder voor. Ook zij zullen dat in hun leven moeten zijn. Voor de vrouw is beminnelijkheid een van de hoogste eigenschappen en het is bijna onver brekelijk verbonden met het begrip „moeder"-schapzelfs, waar dit laatste voor bepaalde meisjes louter geestelijk zal blijven. Maria, de Moeder Gods, is voor hen de incarnatie van dit ideaal. De doelstelling van de Stichting „De Zonnebloem" verschilt hiervan in we zen weinig. Ook zij beoogt de geeste lijke, zedelijke, lichamelijke en maat schappelijke vorming van de in bedrij ven werkende jeugd en dit doel wordt nagestreefd door middel van het ka- raktervormende onderricht en de ont spanning, die de cursussen geven. Ge tracht wordt het meisje te vormen tot een goede huisvrouw en een goede moe der, die als de zonnebloem vreugde en warmte verspreidt. „De Zonnebloem" verenigt Prot.-Christelijke en niet- Christelijke meisjes in haar cursussen. Hoe werkt zich dit ideaal nu in de practijk uit? vraagt de realist. Men moet toch de meisjes eerst maar hebben. Het is niet gemakkelijk gebleken om die uit vrije wil te krijgen. Daarvoor ligt dit ideaal ogenschijnlijk te ver af van „de leukste tijd" van hun leven. Maar de liefde voor het meisje was vindingrijk. Men begon met cursussen voor fabrieksmeisjes tijdens de werk tijden, zodat het dan op een „uitje" leek. Ook organiseerde men cursussen, die half in de tijd van de „baas" en direct daarop aansluitend in hun eigen tijd vielen. In Schiedam werkt de Mater Ama bilis met één middagcursus voor fa brieksmeisjes en overigens met avond cursussen, waarbij de meisjes dus vrij willig in eigen tijd komen. De Stich ting „De Zonnebloem" geeft echter cursussen volgens het half om half- systeem. Huisvrouw en moeder zijn, is op de eerste plaats een uitermate prozaïsch en practisch werk. Beminnelijkheid gaat uit de weg voor een lege porte- monnaie en de stemming in huis wordt er niet beter op als moeder geen sfeer weet te scheppen. Practisch, voedzaam en voordelig koken kunnen een be scheiden huishoudgeld een eind doen duren. Als moeder kan naaien en ver stellen en van een voordelig lapje aardig goed weet te maken voor de kinderen, wordt er op de post kleding alweer flink bespaard. Dat veel geld en gezelligheid weinig met elkaar heb ben te maken, is een andere wijsheid, die geleerd moet worden. Huiselijke sfeer, het opluisteren van de grote feest dagen, het maken van presentjes, het prettig inrichten van de kamers, dat zijn de vertrekpunten voor een goed gezinsleven, waarbij vader niet iedere avond weg is vanwege de ongezellig heid en de kinderen blij zijn niet de straat op te moeten. Ja, die kinderen. Er komt veel wijsheid voor kijken om die goed groot te brengen. Geen op voedkunde uit boekjes, maar inzicht en het aanvoelen van de middelen. De M.A.- en Zonnebloemscholen geven de meisjes enig begrip van moeilijk heden en mogelijkheden bij de op voeding. Wat nog veel belangrijker is: zij leren daardoor zichzelf wat beter ken nen. Zij krijgen medische raad, zowel op het practische terrein van de zieken verpleging in huis als op dat van de babyverzorging. In het bijzonder ook krijgen zij raad, die hen zelf en hun groeiende sexuele problemen betreft. Niet te verwaarlozen in dit verband is de zorg voor het eigen lichaam; de houding, die door gymnastiek en rhyth- mische dansen verbeterd wordt, en de hygiënische maatregelen, die zij moe- te nemen. Er is in de M.A. een vragen- bus, waarin de meisjes haar moeilijk heden anoniem kunnen uiten, terwijl ook de godsdienstlessen onwaar deerbaar solide levensbasis een belangrijke plaats innemen. Te Schiedam hebben de Mater Ama- bilisschool en de Stichting „De Zonne bloem" de zaken krachtig aangepakt, samenwerkend in goede harmonie, samenwerkend ook met Vlaardingen en Maassluis. Wij hebben een cursus van „De Zonnebloem" in de Huishoud- en Industrieschool aan de Mauritsstraat bezocht. De leerkrachten, die zich voor dit bijzondere werk interesseren, weten, dat zij anders te werk moeten gaan dan bij de leerlingen van de huishoud school. De club-idee moet erin ge bracht worden. Juist in het verband van de kleine gemeenschap moeten de meisjes leren, dat er ook nog anderen DE BIKKERTJES „Hoe vin jij de Schiedammers?" „Vol Vreemde Vooroordelen" zijn. Zij zijn licht geneigd zichzelf als de enig belangrijke te beschouwen. Als er bij het naaien geholpen moet wor den, beginnen zij al gauw te protes teren als de juffrouw niet gauw genoeg komt, terwijl deze toch met een ander bezig is. Overgevoelig zijn zij daarbij. Het zal niet voorkomen, dat de „juf" het waagt een genaaid stuk uit elkaar te halen en over te laten doen. Dan zijn ze diep gekrenkt. Want bij grote groepen van hen en vreemd genoeg zijn het juist die genen, die het het hardst nodig heb ben bestaat de mening, dat zij alles al weten. Nu ja, als juf even wil helpen, maar eigenlijk is het niet nodig. Vandaar, dat dit ontzaglijke werk begint bij dergelijke ogenschijnlijke kleinigheden als waarvoor de lerares koken geplaatst werd. Zij stelde voor een menu, waarin bloemkool met een sausje voorkwam. Onder luid protest werd de saus afgevoerd. Zij aten dat thuis nooit. Dus maakten zij nu ook geen bloemkoolsaus. Pas als deze harde schil van een verkeerde zelfbewustheid en eigenwijsheid op de lange duur zal zijn verwijderd in onderling vertrouwen en in van beide kanten groeiend begrip, zal het werk volle vrucht kunnen afwer pen. „De Zonnebloem" tracht een zo groot mogelijk deel van het program ma te geven in het eerste jaar, van September tot Augustus. De vervolg cursussen zijn avondcursussen. De M.A. heeft het leerplan voor de avond cursussen verdeeld over drie jaar met een langere pauze in de zomer. Voor de middagcursus geldt het zelfde systeem als bij de Zonnebloem. (Vervolg op pag. 136

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1950 | | pagina 13