In en om de ^gemeenschap Kroniek van Schiedams leven 136 WE hebben het groene weiland nog vorig jaar zien liggen, toen de Kethelse koeien er hun domein hadden. Bij het slaan van de eerste heipaal waren we er weer en op een Vrijdagmiddag van de October- maand zijn »we achter burgemeester Peek en de wethouders de eerste elf woningen van het Tuindorp Kethel binnengewandeld. Elf woningen waren het, dat was dan elfmaal Airey- systeembouw, elfmaal een vrije woning met tuin voor en achter en elf maal een woonkamer, een keuken, bijkeuken, drie slaapkamers en niet te vergeten een douchecel met een lavet. Vijfhon derd Schiedamse gezinnen gaan het eerste tuindorp bevolken. Zij zullen de sfeer van het oude Kethel ingrijpend wijzigen, wellicht hier en daar ten goede, want te veel ligt het dorp nu nog geïsoleerd ten opzichte van de steden, die het omringen. $5 Dit dorpse leven aan de rand van de stad, die het annexeerde, mag dan grote bekoring uitoefenen op velen, die er kennis mee maakten, toch zal men begrijpen, dat hier geen keus mo gelijk is. Wil men volledig worden ingeschakeld in het leven van de stad, dan zullen er offers moeten worden gebracht. Niet meer als vroeger zal men de kleine gemeenschap kunnen over- Vervolg van pag. 133.) Het werk van beide scholen kan gerust gezien worden als een van de belangrijkste ontwikkelingen in het onderwijs na de oorlog. Voor de Schiedamse gemeenschap betekent de vorming van goede harten voor de kleine gezins-gemeenschappen een kostbare winst, die de steun van de Overheid aan het werk alleszins recht vaardigt. Steun van de zijde van de bedrijven, die meisjes in dienst hebben is onontbeerlijk. Vele leiders hebben dit begrepen. Hopelijk zullen allen spoedig tot het inzicht geraken, dat het ook voor hen voordeel biedt, meisjes in dienst te hebben, die ge leerd hebben hun eigen werkelijke waarde te schatten en hun geestelijk bezit tot wasdom te brengen. zien en de binding tussen de leden onderling in stand kunnen houden. De invasie van stadsbewoners zal er te omvangrijk voor zijn. Als winstpunt zal men echter mogen noteren meer dere service van de openbare diensten en niet te vergeten een kans om het oude dorp tot kernpunt te maken van al de tuindorpen, die het straks gaan omringen. Vooral de middenstand moge dit laatste goed bedenken. Hoewel de begrotingsoverzichten er naar uitzien, alsof er voor openbare werken en onderhoud van straten en pleinen slechts zeer weinig overblijft, moet het ons toch van het hart, dat de practijk heel andere uitkomsten te zien geeft. Geen tocht door de stad of wel ergens stuiten we op de rood-witte hekken met de waarschuwende bor den: Rijweg voor alle verkeer afgeslo ten Rond het Marconiplein weten ze ervan mee te praten hoeveel op breken en inslaan het aanleggen van nieuwe rioleringen rond het nieuwe centrale gemaal wel kost. Middenpaden uit lanen verdwijnen (gelukkig) en aan de westelijke zijde van de B.K.-Laan gaat het gladde asfalt de plaats in nemen van de wel zeer hobbelige keien. 't Doet goed zo'n najaarsbeeld van een werkende stad, die niet alleen aan dacht besteedt aan het heden, maar vooral arbeidt met het oog op een (grotere) toekomst. Eigenlijk nog onverwachts is het marktgedoe op Vrijdag de stad bin nengetrokken en heeft er onder ons gezegd en gezwegen al burgerrecht verkregen. Niet alleen middenstanders, maar ook andere burgers uit deze stad stonden sceptisch tegenover het instel len van een weekmarkt. De niet direct belanghebbende groep haalde vooral het karakter van Schiedam naar vo ren, dat zich allerminst voor zo'n markt zou lenen. Maar zoals zo vaak reeds gebeurde, men had reden om zich te verbazen, want de stad aan de Schie bleek in het geheel geen „dode" stad. Iedere Vrijdag weer wordt het bewezen in het Broersveld tussen Hoogstraat en Lange Kerkstraat. Bj) de voorplaat. Als motto voor de deze zomer uitgesehreven fotowedstrijd had de Schiedamse Gemeen schap de naam van de eigen stad genomen 't Moest dus een Schiedams beeld zijn, dat Steef Zoetmulder had vastgelegd, maar eerlijk gezegd heeft het even geduurd alvorens wij het hebben kunnen thuis brengen. De oplossing bleek simpel. Steef Zoetmulder maakte de foto vanuit de bovenverdieping van zijn woning aan de It.k.-laan. Dit Schiedamse plaatje, dat op het eerste gezicht zo on-Schiedams aandoet, werd bekroond door de jury, die de inzendingen van de fotowedstrijd beoordeelde. Niet alleen echter 0111 deze onderscheiding is het, dat de foto ditmaal de voorpagina van „De Schiedamse Ge meenschap" siert, doch vooral ook omdat hier op zo simpele en tegelijk zo originele wijze de schoonheid van Schiedam wordt belicht. Het heeft jaren geduurd voor de stad weer een honderdjarige onder de inwoners mocht tellen, maar mevr. LourensHarte zorgde er op 1 No vember voor, dat we weer kunnen spreken van „onze 100-jarige stad genote". 't Was dubbel verheugend voor de stad, dat het mevr. Lourens was, want nimmer werd zij haar ge boortestad ontrouw. De alleroudste Schiedamse mag ze met ere worden genoemd. In het St. Liduinagesticht, waar zij nu liefderijk wordt verzorgd, was het die Woensdag eigenlijk dubbel feest, want ook dit tehuis voor ouden van dagen bestond een eeuw lang. Het devies „Gasten gaan voor" gold

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1950 | | pagina 16