Twee bussen Twee vragen KETHEL MOET DICHTERBIJ KOMEN I>e bouwerij in Schiedam na de bevrijding Rotterdam ligt na genoeg I37 ook echter voor de eerste November. Op vijf November werd de verjaardag van het huis gevierd. Alweer kwam het bevolkingsonder zoek op de tuberculose aan de orde, nu men in Ylaardingen met dit werk gereed kwam. „Half November kan Schiedam starten," werd er gezegd. Voor het plaatselijk comité betekende dit het sein voor een even omvangrijke als langdurige actie, die een begin krijgt in Kethel. Hier deed het voor deel van de kleinere gemeenschap zich weer kennen, toen het er op aankwam voldoende helpers te vinden voor het registreren en oproepen van de bevol king. Dr. van der Kuy en voorzitter Korpel van het GroeDe Kruis namen AT voor vele grote steden in het verleden, maar ook in het heden, een vraag van de eerste orde is geweest tram of bus, heeft Schiedam nimmer beroerd. De paardentram en de stoom tram hobbelden eens door de straten van de Singel naar het Hoofd en brachten de bewoners van de stad (ook toen reeds) in „snelle" vaart naar Rotterdam. De electrische tram kwam en de dienst beperkte zich verder tot het heen en terug naar de Maasstad. In Schiedam deden de autobussen hun intrede. Eerst waren het particuliere ondernemingen, die zich de zorg van het stadsvervoer aantrokken, doch ge durende de laatste oorlogsjaren ver kreeg de Rotterdamse Electrische Tram het alleenrecht. De gele bussen verschenen in het Schiedamse stadsbeeld en we hebben er tot dusver niet over te klagen al blijft er op het gebied van het stads vervoer nog wel het een en ander te wensen. De Gorzen en het Oosten werden dichter bij het Centrum ge haald door het inleggen van een z.g. ringlijn, die niet alleen het centrum aandoet, maar ook de zo noodzakelijke verbinding met het station geeft. Westelijk Schiedam kende reeds langer een busverbinding met Schiedam- centrum en Station N.S., terwijl men voor dit stadsgedeelte ook eventueel nog gebruik kan maken van de bus verbindingen met Vlaardingen en de organisatie in handen met de steun van vele Kethelaren. Na Kethel eerst de scholen, was er bepaald. Voor de stad bleef er dus nog enig respijt, dat men echter ruim schoots nodig heeft om de zaak voor te bereiden. Als eerste gemeente in Nederland zal Schiedam de oproeping voor het bevolkingsonderzoek op tu berculose per post doen geschiedeD. Teveel moeilijkheden worden ver wacht, wanneer men bijna een jaar lang een beroep moet doen op admi nistratieve en bezoek-hulp van vrij willigers. Wanneer het beroep van het comité op de bevolking de verwachte weerklank vindt het kan bijra niet anders bij een zaak van zo groot ge meenschapsbelang dan zal ook voor grotere steden de weg zijn gebaand om het bevolkingsonderzoek op tuber culose met kracht ter hand te nemen. Vlaardinger-Ambacht. Als een door velen onuitgesproken wens ligt echter nog te wachten een rechtstreekse ver binding Schiedam-WestRotterdam, doch of deze buslijn, die er in de eerste plaats zou moeten komen voor de hier woonachtige forensen en het personeel van de werf Wilton-Fyenoord, buiten de spitsuren reden van bestaan zou hebben, mogen we betwijfelen. Uit Schiedams oogpunt zou het zelfs ten zeerste ongewenst zijn deze buslijn te creëren, daar een dergelijke gemakke lijke overbrugging van de afstand SchiedamRotterdam zeker het ste delijke leven niet ten goede zou komen. Twee Schiedamse buslijnen, of ten minste buslijnen, waarin de stad is betrokken, vragen op het ogenblik de volle aandacht. Daar is dan wel in de eerste plaats de verbinding met Kethel, waar de opening van de eerste tuindorp woningen het sein is van een stedelijke invasie. Nu reeds wordt het in Kethel als een groot beletsel gevoeld, dat men voor het passagiersvervoer naar en van Schiedam slechts beschikt over een bus, die eenmaal in het uur aankomt en vertrekt. Teveel is Kethel op Schie dam georiënteerd, dan dat het met een dergelijke vervoersdienst genoegen kan nemen. De inwoners, die weer en wind trotseerden om hun Schiedamse werkkring te bereiken en de leerlingen van de scholen, die het niet minder gevoelden, zij allen zijn meermalen in Sedert do bevrijding zijn In Schiedam gebouwd 47 woningen aan de Daltonstraat, 140 woningen aan de Daitonstraat en om geving. 1*26 woningen in Klein Babberspoldcr. 80 woningen (met 8 winkels en 9 garages) aan de Lorentzlaan. 108 flats met 4 dienstwoningen in Nleuw- land. In totaal zUn dit 505 woningen, 8 winkels en 9 garages. In aanbouw zUn op het ogenblik: 148 woningen (met 4 winkels en 3 garages) aan de llogenbunweg. 217 flats aan de Kotterdamsedijk. 100 Welschen-inontagewoningen in Tuin dorp Kethel. 139 Alrey-montagewoningen (met 4 win kels) in Tuindorp Kethel. 2 Villa's In de Jacob Catslaan. 2 Fundo-montagewoningen in Tuindorp Kethel. In totaal zUn dit 008 woningen, 8 win kels en 3 garages. Plannen liggen gereed voor de bouw van 90 woningen in Klein liubberspolder. 28 woningen aan de Lekstraat (door de bouwvereniging Eendracht). 157 Fundo-montagewoningen in Tuin dorp Kethel, waarvan 40 duplex-wo- ningen eik voor 2 gezinnen. 100 Montal-inontagewoningen in Tuin dorp Kethel. 20 woningen aan Sondervanckstraat en Francois llaverschmidtlaan. Dat worden in totaal 441 woningen. Dan zUn, of worden herbouwd wonin gen, die tijdens de oorlog door bominslag zijn vernield. Herbouwd zijn: 2 woningen aan de Jan Steenstraat. 4 woningen aan de Bosboomlaan. Herbouwd worden: 8 woningen aan de Burgemeester Knap- pertiaan (bijna voltooid). 12 woningen in de Van Ostadelaan. G woningen aan het Frans Halsplein. In totaal zUn dit 32 woningen. (Uit een rede van de burgemees ter, mr. J. W. Peekuitgespro ken bij gelegenheid van de opening van Tuindorp Kethel). het geding gebracht wanneer het er om ging de buslijn te intensiveren. Bij de R.E.T. bleef en blijft men de zaak echter aanzien en zelfs thans, in het gezicht van het zich vullende tuin dorp, dat het bevolkingspotentieel van Kethel met zo'n tweeduizend Schie dammers komt versterken, blijft men de ontwikkeling op de voet volgen, m.a.w. er gebeurt nog steeds niets. Voor het gemeentebestuur is het aanleiding geweest om in de afgelopen dagen een gesprek aan te knopen met de directie van de R.E.T., teneinde een spoedige verbetering in deze dringende kwestie te verkrijgen. Tegelijkertijd kon ook het vraagstuk van de nog ko mende buslijn R worden besproken.

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1950 | | pagina 17