Dat is nu eens een moderne wasserij! r Een bedrijf dat zeer zeker bij de moderne huisvrouw in het middelpunt harer belangstelling zal staan, is het wasserijbedrijf van de firma M. Noordhoek aan de Nieuwe Haven no. 85-87. In nog geen 25 jaar is deze onderneming uitgegroeid tot een zaak van belangrijke omvang. Zij behoort met haar capaciteit thans tot de grootste op dit gebied. Het wasserijbedrijf is zeer arbeidsintensief, hetgeen blijkt uit het feit, dat meer dan 100 personen nodig zijn om het wasproces in al zijn stadia goed te doen slagen. Een groot deel van Zuid-Holland, vooral in het gebied van Rotterdam, Schiedam en Vlaardingen wordt door deze wasserij bediend, en de firma tracht haar kwaliteit op te voeren door het gebruik van de nieuwste Amerikaanse machines en het toe passen van moderne wasmethodes. Zo wordt b.v. in dit bedrijf aan electriciteit niet minder dan 125.000 K.W. per jaar verbruikt. Een der moeilijkste punten in de was-industrie is goed water, want zoals U wel bekend zal zijn het gewone leidingwater is allerminst geschikt voor eén goed wasproces. Om het water zacht te maken beschikt de Wasserij Noordhoek over een nieuw waterreinigingsapparaat met een capaciteit van 20.000 liter per uur. Het binnenkomende goed wordt met de uiterste zorg gesorteerd en elke individuele was wordt van het sorteerlokaal in een afzonderlijk vak van de wasserijmachine gedeponeerd. De wassen blijven dus geheel gescheiden. De gesloten wasmachines werken geheel automatisch. Na de vastgestelde tijd worden de wassen weer uit de machines verwijderd en de nabehandeling begint. De wassen worden in linnen zakjes gedaan en getranspor teerd naar de zgn. centrifuge. Deze machines verwijderen het water automatisch uit de was, zonder dat het goed gewrongen behoeft te worden. Het is dan zgn. winddroog. Daarna komt de mangel aan de beurt. Vaardige meisjeshanden laten lakens, slopen, handdoeken, ondergoed enz. in de mangel glijden waaruit het aan de andere kant gestreken te voorschijn komt. Het goed dat niet geschikt is voor de mangel gaat naar de droogcoulissen en tumblers, die het electrisch voordrogen. Een deel gaat Wasserij Waierreinigings-apparaat Wasserij

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1951 | | pagina 14