p naar de persen, voor de zgn. persopmaak en luxe opmaak. De nieuwste tweeling-snelpersen, die met luchtdruk en stoomverwarming werken, worden gebruikt om schorten en jassen te strijken. Weer andere persen, de zgn. Amerikaanse units, worden gebruikt voor de overhemden, terwijl ook voor de boorden speciale glans- en afwerkmachines in exploitatie zijn. In de inpakafdeling komen alle onderdelen van de individuele wassen weer bij elkaar. Zij worden nog eens gecontroleerd, ingepakt en gereed ge maakt voor de expeditie. Behalve de particuliere was verzorgt de firma Noordhoek, in een afzonderlijke afdeling, ook de bedrijfskleding van een groot aantal industrieën, alsmede de daaraan nodige reparaties. Verder beschikt dit moderne bedrijf over een che mische reinigingsafdeling (door het publiek ge meenlijk aangeduid als „stomerij"), waar costumes, jassen, japonnen, enz. worden behandeld met allerlei ingenieuze apparaten. Het goed reinigen van deze kledingstukken vereist zeer goed geoefend personeel en goede werktuigen (Stoomstrijkijzers, detacheer- tafels, borstelmachines, plisseer-apparaten enz.). Ten slotte nog iets over de sociale kant van het be drijf. Er is een cantine waar het personeel gelegenheid heeft consumpties te gebruiken. Het vrouwelijk personeel gaat eenmaal in de week, bij roulering, naar een Huishoudschool. Het hele personeel is verenigd in een personeelsvereniging, die van tijd tot tijd gezellige avonden organiseert. Mochten er huisvrouwen zijn die dit bedrijf eens willen bezichtigen, dan geeft de directie daartoe steeds gaarne gelegenheid. Mangel- en Pers-afdeling. Mangelen Persen en Strijken Verende Dubbele Mangel Overhemden- verzorging Een kijkje in de Chemische Sir ijk-ajdeling Expeditie Chemische Afdeling Een kijkje in de Pers-afdeling

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1951 | | pagina 15