Het oude Sterrebos l59 DE slag is gevallen. Wat iedere Schiedammer al, van 1908 af wist, dat eens moest geschieden, is een feit. Het Sterrebos, gaat, goeddeels ver dwijnen. In 1908 besloot de Gemeenteraad, de laag gelegen grienden, riet- en bies landen, met de kronkelende kreekjes, een heerlijk brokje natuur met zijn vogelrijke bevolking, aangeduid als „buitengronden bewesten de Spui- haven", te doen opspuiten met bagger specie, afkomstig uit de Waalhaven. Velen betreurden het besluit. Voor het verlies van zoveel natuurschoon zou men een wildernis van opgespoten grond terugkrijgen. Men zocht en vond een oplossing. De opgespoten terreinen, bestemd voor de industrie, zouden in cultuur worden gebracht, zij het dan met minimale kosten, waarbij de eis werd gesteld, dat in de kortst mogelijke tijd het publiek zou kunnen wandelen over lommerrijke wegen. De keus der te planten bomen werd bepaald op soorten, die vlak wortelen, snel groeien en niet overgevoelig zijn voor de wind, duspopulieren, wilgen en elzen. De aanleg, begonnen in October 1908 en gereed in het voor jaar van 1909, geschiedde in hoofdzaak door werklozen. Een boswachter werd aangesteld en aanvankelijk mocht men er alleen wandelen als men in het bezit was van een wandelkaart, die gratis werd verstrekt, eerst op de gemeente-secretarie; later op het hoofdbureau van politie. De jonge aanplant groeide snel. Schiedam kreeg een mooi bos en men wist eigenlijk niet beter, of dit bos was een integrerend onderdeel van de stad, ook al stond er aan de Maas kant een groot bord, waarop te lezen stond: Industrie-terrein te koop. Er kwamen gegadigden. In 1914 werd 14 ha. van het Sterrebos in erfpacht uitgegeven aan de Scheepsbouw Maat schappij Nieuwe Waterweg. Later werd de werf van deze maatschappij nog eens vergroot met 8 ha en voorts vestigden zich in dit bos o.m. de N.V. Corn. Swarttouw's Constructie-werk plaats en machinefabriek, de N.V. Schelling's Oliehandel, de N.V. Gebr. Vincent en de Handel- en Transport Mij. Gebr. Roest. Het Schiedamse publiek wilde deze terreinen niet af- staan. Het wilde deze wandelgelegen heid, dit prachtige recreatiegebied met zijn hoog opgaand geboomte, zijn wilgen, zijn volks- en familie- tuinen, niet missen. De Raad besliste, uit zakelijke overwegingen, anders, ook al, omdat in het vooruitzicht werd gesteld, dat het Volkspark zou worden aangelegd als compensatie voor het verloren gaan van een deel van het Sterrebos. De geschiedenis herhaalt zich. Nu gaat het grootste gedeelte van wat nog overbleef van het Sterrebos, in handen van de N.V. Dok- en Werf- maatschappij WiltonFijenoord. Er was, natuurlijk, in de Raad verzet tegen het verloren gaan van dit recreatiegebied. Maar, net als vroeger, kon de Raad zich er tenslotte uit zakelijke overwegingen mee verenigen, ook al, omdat er een nieuw recreatie gebied van een 36 ha komt in voor malig Kethel, omdat er een Maas boulevard zal worden aangelegd en omdat er ook nieuwe Volkstuinen zullen komen, als compensatie. In drie gedeelten, het laatste stuk, de Maaskant in 1955, zal het Sterrebos bij de werf worden getrokken. De heer J. K. Dominicus, de tuin architect, die in 1908 het Sterrebos ontwierp, heeft eens gezegd: „Als eerlang het besluit valt, om de grond van het Sterrebos uit te geven voor de industrie, waarvoor het tenslotte is bestemd, dan is het te wensen, dat dan tevoren de beslissing is genomen om elders een nieuw recreatiegebied te doen maken, met een blijvende bestemming. Dat is voor de stad een levensbehoefte, een grote schat voor de burgerij, waaruit

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1951 | | pagina 19