In en om de C/emeenschap Kroniek van Schiedams leven 160 zij telkens weer levenskracht en levenslust put. Eens zal het Sterrebos", zei de heer Dominicus verder, „moeten plaats maken voor de industrie. Tot zolang zal men ervan hebben genoten en zal het Sterrebos een groot aandeel hebben gehad in de bevordering der volks gezondheid". GEEN stad zo wit of er is wel een zwart vlekje aan, zouden we wil len zeggen als variatie op het spreek woord, Maarvan ons eerlijk gezegd de juiste tekst ontschoten is. 't Gaat hier echter alleen maar om die variatie van ons, waarmee we het besneeuwde Schiedam willen introduceren. Als u in de stad was, dan had u heel wat stemmingsplaatjes bij de hand. Je hoofd buiten de deur en dan in al die M'ittigheid maar „prachtig, prachtig" zeggen. Misschien is het ook wel eens „imposant" geworden, maar dat ge tuigde dan van een welbespraaktheid, die zeldzaam was. Met „prachtig" hebben we ons er af gemaakt, of liever gezegd, hebben M'e ons er willen af maken, Mant zo gemakkelijk ging het niet voorbij, ,,'t Is vandaag de witte wereld", neurieden we de eerste dag niet ten onrechte, de dag daarna kon het er ook nog mee door, maar al de dagen, die daarop volgden, nee, toen M'as dat zwarte vlekje van de eerste dag één grote modderspet, waaraan de Gemeente-Reiniging tevergeefs werk had om haar weg te poetsen. Schaatsen en glijden op Spieringshoek op het ijs van de ijsbaan en van het tennispark is een pretje, maar hou op over de gladde weg, die overal te vinden M'as, vlak voor je deur en aan het andere eind van de stad. Werkelijk, we houden van het besneeuwde Schiedam, waarin de schoonheid van de stad nog meer Mordt geaccentueerd, maar de prijs, die M_e ervoor hebben moeten betalen was M'el Mreer erg hoog. TOTAAL-uitgaven f9.740.758,49; totaal-inkomsten f9.740.758,49. Zo staat het vermeld helemaal onder- Het Sterrebos gaat verdwijnen. Er voor in de plaats komt een nieuw recreatiegebied in het voormalig Kethel. Moge dat dezelfde belangrijke functie gaan vervullen en een even grote plaats gaan innemen in de harten der Schiedammers als met het Sterrebos het geval is ge- weest. aan op de honderd een en negentigste bladzijde van de Begroting der Inkom sten en Uitgaven van de Gemeente Schiedam voor de dienst van 1951. Over zo'n op de cent af kloppende be groting zou eigenlijk geen Moord be hoeven te worden gezegd. Alles M at er aan veranderd zou Morden, kan im mers alleen maar dat uitgebalanceerde evenwicht verstoren Zo dachten de samenstellers, i.e. burgemeester en wethouders, er in de laatste maand van het vorig jaar ook over. Ze pareerden alle aanvallen van venijnige en gemoedelijke raadsleden met de pen en met de mond in Memorie van AntM-oord op het sectie-onderzoek en tijdens de debatten in de raadzaal. Geen cijfer is er geschrapt, noch bij gevoegd. ZO'N onderzoek van de gemeente begroting kan, Manneer het inten sief gebeurt, heel vruchtbaar zijn. Hetzelfde mag worden gezegd van de het onderzoek, waaraan niet het ge meentebestuur, maar de gehele ge meente zich heeft te onderwerpen. Zo'n vijftienduizend schoolkinderen werden reeds op tuberculose onder zocht. Nog slechts enkele weken en ook de met de schoolmaat gemeten onder- en bovenmaatse Schiedammers kunnen terecht in de school in de Lange Nieuwstraat, waar het Röntgentoestel foto's aan de lopende band maakt, waar de schrapjes op de arm worden gegeven en Maar de gezonden zich zien ingeënt tegen de gevreesde volksziekte. Met het schriftelijke oproepingssys teem verricht Schiedam baanbrekend werk voor de grotere gemeenten in ons land, waar men dit experiment, dat geheel op de vrijwillige medewerking van de bevolking berust, nog niet aandurfde. Het grote belang van het onderzoek zal er echter zeker M aarhorg voor zijn, dat ook hiermee het maxi mum-aantal onderzochten zal worden gehaald. DRIE millioen gulden is een heel bedrag en wanneer je met de zor gen voor het huishouden van de ge meente bent belast en dat zijn me de zorgen wel dan is het begrijpelijk, dat zo'n bron van inkomsten een vreug dedansje waard is. We zullen er echter een veer voor moeten laten, M ant bijna heel het oude Sterrebos, waaraan we ons Schiedamse hart al zoveel jaren hebben verpand, schenken we er mee weg aan de werf Wilton-Fyenoord, die er naast de zeventig hectare Schie damse grond nu weer zo'n twintig hectare bij krijgt. Drie millioen te krijgen is een kunst, maar drie millioen besteden mag een nog grotere heten. Geloof ons, wanneer M'e zeggen, dat er binnenskamers heel Mat over gepraat is alvorens het voor stel tot verkoop wereldkundig Merd gemaakt. Eén ding kan ons bij alle teleurstelling over dat verdM'ijnen van het oude Sterrebos verheugen, dat de bestuurders van de gemeente het er over eens zijn geweest, dat het sociaal- culturele' aspect van het verkochte project niet mocht ontbreken in de nu tot uitvoering komende plannen. Het zo langzamerhand alweer in de watten gelegde plan voor de Maas boulevard aan het Hoofd, het steeds meer actueel Mordende probleem van de volkstuinen en zelfs het sportvel denplan over de Poldervaart kregen opeens alle perspectief, terM'ijl als dominerend plan voor het nieuM'e Schiedam de aanleg van het recreatie gebied in de omtrek van het nieuwe Tuindorp Kethel voorrang kreeg boven de gestadig doorM'erkende stadsuit breiding. De aantrekkelijkheid van de nieuwe stadsMijken in het Noorden zal er zeker door aan waarde winnen wan neer daar straks reeds een snel op groeiend park aanwezig is. In de raadzaal mochten we verne men hoe door een van de fractie-voor zitters de Mens M'erd uitgesproken, dat ook de Schiedamse Gemeenschap zou M'orden ingeschakeld bij het realiseren van de plannen voor dit en andere recreatiegebieden. Het schijnt er inder daad van te komen.

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1951 | | pagina 20