146 Wij hebben deze oude koeien even uit de sloot moeten halen, omdat het thans spelende bedrijf er ten nauwste mee samenhangt. Want het oude Tuinlaan-Comité is in schijn wel met pensioen gegaan, doch in feite actief gebleven, zij het minder spectaculair. Met dit verschil dan dat het leider schap van het verzet overging van een opgewonden dokter naar een vin dingrijk advocaat, eveneens in de Tuin laan woonachtig, eveneens recht tegenover het geboomte, dat eens plaats zal moeten maken voor het Cultureel Centrum, zo althans niet eerder de iepziekte haar werk heeft gedaan. Dit tussen haakjes. Deze wijziging had overigens niet zonder reden plaats. Was de eerste actie meer op het seDtiment ingesteld geweest met de bedoeling de tegenstanders in de Ge meenteraad zoveel mogelijk steun te verlenen; toen deze slag verloren was, had dit geen zin meer. Thans moest de jurist aan het werk om te zien, op welke wijze het Raadsbesluit het best zou zijn te saboteren c.q. te vertragen. $5 Na lezing van het verhaal dat nu volgt, kan men zich slechts afvragen hoe het mogelijk is, dat een aantal mensen zoveel energie weten op te brengen om een eerlijk bedoeld, zonder enige eigenbaat opgezet gemeenschaps object af te breken en af te kraken, dit terwijl de wereld smeekt om con structief werk. Met spoed werd eerst een request in elkaar gedraaid, gericht aan Gedepu teerde Staten van Zuid-Holland, met de bedoeling dit college te bewegen zijn goedkeuring aan het betreffende Raadsbesluit te onthouden. Om u een indruk te geven van de aard van dit „stuk" dat door een merkwaardig gezelschap stadgenoten, meest weer woonachtig in Tuinlaan en Lange Nieuwstraat of aldaar belangen hebbend en overigens „bien étonnés de se trouver ensemble", werd onder tekend zullen wij hieronder enige min of meer merkwaardige passages laten volgen, die nauwelijks commen taar behoeven. Het begint dan zo: Ondergetekenden, allen wonende te Schiedam en te dezer zake domicilie kiezende aan de Tuinlaan 100 (welkom overbuur) ten kantore van nemen de vrijheid enz. Gewezen wordt er dan eerst op, dat de raad aanvankelijk het verzoek van het Gemeenschapsbestuur heeft afge wezen gesteund door een bezwaar schrift uit de burgerij, voorzien van ca. 11.000 handtekeningen. De bezwa ren golden vooral de plaats en de financiële opzet van de plannen. Wij komen hierop nog terug. Wanneer even verder gezegd wordt, dat de bioscoopbond inmiddels een vergunning voor het houden van bio scoopvoorstellingen heeft geweigerd, dan is dit een tendentieuze voorstel ling van zaken, daar dit in zijn alge meenheid onjuist is. Van een jurist mag geëist worden, dat zijn woorden geen ruimte voor misverstand laten. Ditzelfde geldt voor de berekening van de zaalhuur, waarbij men op f 310,komt voor het C.C. naast f 350,voor het Passage Theater. Afgezien nog van het feit, dat het aan de voortdurende actie van het Ge meenschapsbestuur te danken is, dat het Passage-theater met zijn prijzen belangrijk zakte (van f 800,tot f350,is het bedrag van f310,—, zwak uitgedrukt, tendentieus. De be-

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1951 | | pagina 6