J 147 groting toont dit duidelijk aan. Toch durft men het aan, deze prijs als uit gangspunt te nemen om te betogen dat geen vereniging zich een dergelijke zaalhuur kan veroorloven. Dan komt er een waardevolle op merking, n.l. deze, dat de onderteke naars aan het „beroepstoneel te Schie dam weinig kans geven, omdat de trek nu eenmaal naar Rotterdam is". Dat is natuurlijk gemakkelijk gezegd en het klinkt ook wel aardig, al geeft het van groot défaitisme blijk. Mogen wij wellicht de vraag stellen of de advo caat en de dokter ook de moeite heb ben genomen, evenals het meer zakelijk ingestelde Gemeenschapsbestuur, zich te oriënteren ten opzichte van de mogelijkheden in de schouwburgwereld zelve en wel bij een bij uitstek kundig man, die tevens de situatie Schiedam- Rotterdam uit eigen ervaring kent en die uit eigen beweging aanbood Schiedam in een rouleringssysteem met andere gemeenten op te nemen? Dan volgen nog enige stekelige op merkingen, die de indruk moeten vestigen dat het Gemeenschapsbestuur er maar met de pet naar heeft gegooid toen het de begroting in elkaar zette. Ditzelfde geldt dan mutatis mutandis ook voor de vele voorstemmers in de Gemeenteraadszitting, die haar sanctie gaf aan onze plannen. Men zou het echter ook zo kunnen zeggen, dat het Gemeenschapsbestuur er geleidelijk in geslaagd is meer begrip te vinden voor zijn ideecn, die vrij ver vooruit zien. Dat dit inderdaad zo is, blijkt ook uit het feit, dat er onder de 11.000 ondertekenaars van het voornoemde bezwaarschrift reeds velen op hun toen ingenomen standpunt zijn teruggekomen. Dan komen er nog enige gemeen plaatsen, gegrond op de plaatselijke kennis van de ondertekenaars, waarin de woorden „zeer grote tekorten" en „fiasco" elkaar afwisselendan tekenen er 11 inwoners van Schiedam, waar van er liefst 8 wonen in de Tuinlaan of Lange Nieuwstraat c.q. daar be langen hebben, één nauwelijks te Schiedam woonachtig is, en één alleen ondertekende, omdat hij verzet wilde aantekenen tegen het feit, dat de Gemeenteraad terugkwam op een een maal genomen besluit, een zuiver formele aanleiding dus. Wie denkt, dat het wakkere Comité hiermede zijn kruit verschoten had, vergist zich deerlijk. Het was bekend, dat er, na het aan nemen van onze voorstellen door de Gemeenteraad, nog een formaliteit moest worden vervuld, voordat met bouwen zou kunnen worden begonnen. In de Plantage kan n.l. niet worden gebouwd, voordat de betreffende bouw verordening door de Gemeenteraad is gewijzigd. Op zichzelf is dit inderdaad niet meer dan een formaliteit, die natuur lijk zonder discussie de Raad passeert, nu deze zich reeds omtrent de zaak zelf heeft uitgesproken. Doch dan blijft nog de mogelijkheid open voor tegenstanders om protest aan te teke nen bij de Kroon. Ook deze gelegenheid heeft het Tuinlaan-Comité zich niet laten ont gaan. Dit kan wel eens er is geen enkele reden om dit te verbloemen: integendeeleen zeer langdurige ge schiedenis worden met als mogelijk gevolg, dat inmiddels het bouwen zo veel duurder is geworden, dat een ge heel nieuwe opzet moet worden ge maakt, of dat de credietgeving anders moet worden geregeld en last but not least, dat Vlaardingen, waar men meer gemeenschapszin heeft, ons vóór is. Een andere mogelijkheid is, deze beslissing niet af te wachten en in overleg met het Gemeentebestuur een andere plaats voor het Cultureel Cen trum te zoeken. Het Gemeenschapsbestuur heeft zich hierover ampel beraden, doch is tot de conclusie gekomen, dat aan de Plantage verre de voorkeur moet worden gegeven: le. omdat deze ligging èn voor de Schiedamse in gezetenen èn voor inwoners van West- Rotterdam èn voor de Vlaardingers DE BIKKERTJES ,,'t Zal me een jaartje uorden dat 1951" Niet zeurenmaat, dóórbikken, dóór- bikken!" de meest gunstige is, wat eveneens tot uitdrukking komt in het exploi tatie-resultaat; 2e. omdat de archi tecten speciaal rekening hielden met een bouw te midden van het ge boomte, zodat ev. een geheel nieuw ontwerp nodig zou zijn. Zo staan dus de zaken. Zij, die de bouw van het Cultureel Centrum met ongeduld tegemoet zien, weten dus nu, waarop het wachten is en waarom het wachten- is. Het is wel een schrale troost, doch beter te weten dan een verwachting te koesteren, die wel eens niet in vervulling zou kunnen gaan. Dat dit, indien het eens zo zou lopen, op de duur zelfs voor het Tuinlaan- Comité een grote voldoening zou opleveren, kunnen wij ons moeilijk voorstellen. Cultuur, zoals zij vaak bedreven wordt. (The Saturday Evening Pott)

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1951 | | pagina 7