1 I78 ék De etenswaren doen het prima op de markt enin de winkels van het Broersveld heeft een visboer gestaan met slechte vis. Hij was gauw weg en is niet meer teruggekomen." De Middenstand heeft zich bij de gang van zaken vrijwel neergelegd. Behalve winkeliers in de onmiddellijke omgeving van de markt zijn er geen, die iets bemerken van een grotere drukte op de marktdag. Vooral in de Gorzen blijft men stre ven naar de vestiging van een week markt in dat stadsdeel. Zelfs is het voor stel gedaan om de weekmarkt de ene week ergens in de Gorzen, de andere week in het Broersveld te houden. Dit zou echter de nekslag voor de markt be tekenen. De instelling van een groente-, fruit- en bloemenmarkt zou wellicht nog resultaten kunnen hebben. De man, die voor de weekmarkt in Schie dam het meest geijverd heeft, de heer Harreman, zei ons: „Het lijkt mij, dat de instelling van een tweede weekmarkt, een op Maan dag, moet wachten tot de markt aan de Spanjaardstraat in Rotterdam-West verdwijnt. Rotterdam zal immers weer teruggaan naar een centrale markt en de wijkmarkten opheffen. Als er dan een Maandag-markt komt in de buurt van de Boerhavelaan kan men rekenen op grote toeloop uit Rotterdam-West en Spangen, vooral nu de nieuwe dienst R. er is. De marktlieden zouden niet Hij «le voorplaat Ook in de openbare bibliotheek gaat het vooral om de mens van de toekomst, het kind van vandaag. Het kind en zijn boeken, ze zijn nu al regelmatig te vinden in de speciale jeugdbibliotheken, waarvan Schie dam er twee bezit, één in de Gemeente- Bibliotheek aan de Lange Haven en één in de R.K. Bibliotheek aan de Dam. Wie zal kunnen zeggen welk een rijkdom methetbork binnenkomt in het kinderleven en welk een invloed goede lectuur voor de ont wikkeling van het kind tot volwassene kan hebben. De lezende kinderen van vandaag en morgen, zij zullen straks ervaren welk een zegenrijk werk er ook voor hen werd ver richt in de Schiedamse openbare biblio theken. te vinden zijn voor een wisseling van standplaats om de week." Tijdens onze gesprekken met mid denstanders bleek ons herhaaldelijk, dat de mening, dat Rotterdam-West achterland van Schiedam is door hen ten volle werd onderschreven. Niet alleen een potentieel, maar een reëel achterland. Vooral winkeliers, die repa raties verzorgen, kunnen dit bemerken aan de adressen, welke worden op gegeven „Vergeet niet, dat Schiedam kans biedt om echt te winkelen. Dat kan in Rotterdam nog niet. Daarom moet men nu de kansen grijpen." Tot slot van ons onderzoek hebben wij marktmeester Hoogdalen gevraagd, hoe zijn ervaringen met de marktlieden waren „Ik heb geen last met de kooplui. Met de standwerkers is er heel in het begin wel iets geweest. Dat is een apart slag mensen, die proberen wat het hebben kan. Je voet stijf houden van de eerste pogingen af en ze eten uit je hand. De markt loopt goed. Er zijn nog steeds meer liefhebbers dan stand plaatsen. Als het weer wat beter wordt, begint voor de markt pas de tijd, dat men een gefundeerd oordeel over het nut kan vormen." „De mensen moeten er nog aan ivennen. De markt kan nog meer gaan levenmaar daar zijn wij niet bang voor.'''' Dat was de mening van het over grote deel van de marktkooplieden. En de middenstand heeft de markt geaccepteerd.

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1951 | | pagina 10