ft*#""" 7 ~77~' 1991 TE V 0(4 VfllENrUfiSAVOhO *79 IK ben naar een helderziende geweest. De tijden zijn te onzeker om de dag van morgen tegemoet te gaan zonder advies van Madame Thérèse. Het is niet nodig uitvoerig te beschrijven, hoe wij Madame vonden of hoe haar kamers eruit zagen. Collega's hebben dit op andere plaatsen reeds uitvoerig en smakelijk gedaan. Er was echter iets ongewoons aan deze Madame en haar astrologische methoden. Zij beschikte namelijk over het uitzonderlijke vermogen mij zelf in de toekomst te doen schouwen door het pure vasthouden van mijn pols. De sensaties, die ik hierbij onderging waren van een dusdanige hevigheid; het buiten-zintuigelijke beeld was van een zo voortreffelijke klaarheid, dat ik mij op ieder door mij gewenst ogen blik de toekomst weer duidelijk voor mijn geestes-ogen kan halen. Ik moet hiervoor eerst in „trance" gaan, maar mijn secretaresse is zo wel willend geweest als medium op te treden. Laat ik dus pogen u deelgenoot te maken van mijn contact met de toe komst. In mijn kamer is het licht samenge krompen binnen de gele kring op de tafel, waarover de kaart van Schiedam is uitgevouwen. Het is een van de kaarten uit de stadhuisprijsvraag. Ik ga nu intens op dat witte vlak staren om mijzelf in auto-trance te brengen. De dikke zwarte lijnen rond de Broersvest zie ik heel duidelijk. Er is een stem in mij, die zegt: „Dat gaat verdwijnen!" Verdwijnen. Verdwij..nen. Ver..dwij.nen. Ik knipper met mijn ogen. Er is iets niet in orde. Mijn bewustzijn verzet zich tegen deze uitschakeling. De dikke zwarte lijnen worden wazig. Ze lossen zich op in het wit. Angst knelt mijn keel dicht. Word ik blind? Ik wil naar de deur lopen om licht te maken. Maar mijn ogen worden vastgehou den door dat grote witte trillende vlak, waaruit langzaam een grijze massa opkomt. Het lijkt aanvankelijk een modde rige weg van kinderkopjes. Zoiets als de tegenwoordige Noordvest. Maar dan wordt het beeld scherper. Het is een groep mensen van bovenaf genomen. Het is een enorme mensenmassa. Dit verhaal is louter fictief. Elke overeenkomst met bestaande namen, personen of wantoestan den, is louter toeval. Ergens in mijn onderbewustzijn ma ken zich andere beelden los: de Grote Markt tijdens de viering van de stads feesten; de Broersvest in de Vacantie- week. Maar dit is massaler. Dit zijn geen duizenden; dit zijn geen tienduizen den; dit zijn honderdduizenden men sen. Nu hoor ik plotseling, dat mijn oren suizen. Het geluid van de koekoek- klok, die ik steeds angstvallig water pas hang, waggelt. De tik hinkt achter de tak aan. Het suizen van de gashaard groeit aan tot het gillen van een overkokende radio. Maar dit is geen suizen in het oor. Dit geloei komt van buitenaf. Ik hoor het nu volkomen synchroon met de bewegingen van de mensen op het beeld voor mij. Dit is het juichen van de menigte. Heel duidelijk komt de stem van de radioreporter door: „Luisterende stad-, gewest- en Europa genoten, Ik sta hier op dit moment op het enorme feestterrein van Schiedam. Van waar ik sta, zie ik links van mij de Maas stromen terwijl rechts duidelijk de torens van Delft te onderscheiden zijn. Het is vandaag 14 Februari en wat dat voor geheel het gewest Nederland, wat dit voor de Verenigde Staten van Europa betekent, behoef ik niet langer duidelijk te maken. Schiedam viert Valentijnsdag. Nog staan velen er venvonderd over, hoe de oude jeneverstad het klaar ge speeld heeft in minder dan 40 jaar tijd oude Carnavalscentra als Nice, Keulen, Maastricht, Den Bosch, Bergen op Zoom en Venlo totaal uit te schakelen en de viering van Valentijnsavond te maken tot het evenement in de reis, die tienduizenden Amerikanen per vliegende reuzenschotels buiten elk sei zoen om maken. Vamvaar ik sta, zie ik er weer ettelijke op Schieveen het juist gisteren gereed gekomen Schie veen landen. Laat ik, luisterende gewest- en staten- genoten even in het kort de geschiedenis van dit feest voor utv ogen roepen. Ik zal dit doen aan de hand van een aantal beelden, die ik, dank zij de medetverking van het honderdtallige personeel van het Gemeente Archief vermocht te bemachtigen.'''' Het begon zo: Op het witte scherm verschijnt een plaat van de Lange Nieuwstraat. Ja, dat pand ken ik heel goed. Diakonie- huis staat erop. Een wat kaal wordend heer zit er in een manuscript te lezen. Het gaat over de Valentijnsavond van het jaar 1489. „Dit is hem'", zegt de stem van de reporter. „Dit is de man, die na het

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1951 | | pagina 11