€^nkele wenken voor de <fèulleï)acht 183 IIET WOORD IS AAN: SHOTTING NATUURBESCHERMING SCHIEDAM WIJ kunnen ons voorstellen, dat U zo nu en dan de onbedwing bare lust bekruipt om op de olifanten-, de bison- of de walvisjacht te gaan. Wij kunnen ons dat voor stellen, maar niettemin zeggen wij „Doe het niet." „Waarom zal ik niet mogen jagen wat ik wil," zult U vragen. Dat is nu juist, waarover wij het even met U wilden hebben. Wij zijn namelijk natuurbescher mers. Wij menen, dat de mens, die de natuur voor zijn doeleinden ge bruikt, ook de taak heeft de natuur te beschermen. Er zijn zoveel manie ren, waarop de mens een loopje kan nemen met die natuurbescherming. Hij kan bij de uitbreiding van steden lukraak te werk gaan en bij de aanleg van het wegenplan geen moment aan dacht aan de natuur schenken. De uitwendige beschaving, waarop wij zo prat gaan, dreigt met uitbuitende vraat zucht de natuur op te slokken in naam van de menselijke cultuur. In menig deel van de aardbol neigt de natuur naar de ondergang. Maar zij is er niet alleen en zij mag er niet alleen toe dienen om de dictatuur van de eenzijdig technische beschaving te helpen vestigen. Het is heel practisch om watervallen te benutten voor het opwekken van electrische energie; het is economisch om plassen en moerassen in te pol deren en van een binnenzee akkerland te maken. Het levert een flinke duit op om het Sterrebos tot haven- en industrieterrein te maken. En wij kun nen het ermee eens zijn, dat het kapi taal, dat de natuur levert, gebruikt* wordt ter verhoging van het levens peil van de mensen, maar dit mag niet gepaard gaan met het uitbuiten en vernietigen van de natuur. Tegenover ons nageslacht zijn wij verplicht ons rentmeesterschap t.a.v. de natuur goed te vervullen. Men is dit in Europa en ook in andere werelddelen in gaan zien. Een deel van de natuurbescherming is door de wetgeving staatszorg geworden. Maar behalve het terrein van jachtwet, visserijwet, vogelwet en staatsbosbe heer zijn er nog zoveel domeinen, waarop het particulier initiatief zegen rijk werk kan doen. In 1905 werd opgericht de Vereni ging tot Behoud van Natuurmonu menten. Zij stelde zich ten doel te zorgen voor het behoud van stukken natuur in ongerepte staat. Bij elkaar zijn er zo een 12.000 hectaren onver vangbare natuurmonumenten bewaard gebleven. Enkele van de bekendsten zijn De Hoge Veluwe", het Naarder Meer en de vennen bij Oisterwijk. Het vogeleiland „De Beer", waar over in dit blad al enkele malen is geschreven, is het bezit van een bij zondere stichting op het gebied van de natuurbescherming. Natuur-bescherming is dus geen hobby van buitenmensen, maar een noodzaak. De levende gemeenschappen van dieren en planten, van bomen, ber gen, plassen en meren, die in de loop der jaren tot een wonderlijk evenwicht en tot een prachtige harmonie zijn gekomen, moeten intact gehouden worden door de mens en voor de mens.

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1951 | | pagina 15