amp&ren HET PROBLEEM 184 In de steden zijn het de parken en plantsoenen, die in het rhythme van cultuur en natuur de rustpunten moe ten geven. Daarom werd in 1948 de Stichting Natuurbescherming Schiedam opge richt. Zij wil voorkomen, dat door baldadigheid en vandalisme de natuur benadeeld wordt ten koste van de mens zelf, die haar benadeelt. Het landschapsschoon in stad en omgeving wil zij behouden. Een Natuurwacht staat de stichting ter zijde. Vrijwillig en met opoffering van hun tijd niet zelden ook met die van hun gemoeds rust waken de Natuurwachters over het natuurschoon van onze stad. Hun werk heeft een erkend karakter gekregen doordat hun een legitima tiebewijs is verstrekt vanwege de po litie. Zij kunnen hierdoor, als het nodig is, met gezag optreden. De Stichting is op twee manieren te steunen. Een donatie van f 1.per jaar maakt U tot een passieve natuurbe schermer. De aanmelding als natuurwachter maakt U tot een actieve natuurbe schermer. Actief of passief, beide vor men komen de gehele Schiedamse ge meenschap ten goede. Wij geven in Maart een filmavond, waarover elders in dit blad nadere gegevens worden verstrekt. U zult er zeker niet willen ont breken, want wie zou er niet willen meewerken aan het behoud van de schat aan schoonheid, die in onze stad herbergt in parken en plantsoenen. Er zijn in het leven van jonge men sen, van de schoolgaande jeugd, een heleboel dingen verschrikke lijk belangrijk. Vaak zien wij, ouderen, die belangrijkheid helemaal niet en dat is verkeerd, zo al niet dom. Want alles, wat een kind in zijn kinderlijke geest belangrijk vindt, alles, wat hij in zijn rijke fantasie droomt, is voor dat kind van het hoogste gewicht, en als ouders of opvoeders daar geen, of niet voldoen de aandacht aan schenken, of er, wat nog erger is, de spot een beetje mee drijven, dan voelt het kind zich mis kend, onbegrepen. Wij weten dit uit eigen ervaring, al dateert die (helaas) van vele jaren terug. Wij wilden, als schooljongens, onder elkaar gaan kamperen. School reisjes, jeugdherbergen, jeugdvereni gingen, kenden wij niet of, wat dit laatste betreft, nauwelijks. Er was in Schiedam een padvindersgroep, maar daar kwam je in die dagen heel moei lijk in. Degenen, wier kinderen daar wel bij waren, misten het gemeen schapsbesef en hadden over democratie wel eens (misschien) de klok horen lui den, maar zij wisten beslist niet, waar de klepel hing. Wij wilden dus gaan kamperen. Maar onze ouders, en de ouders van onze vriendjes, wilden daar niet van horen. En die waren toch heus „mo dern". Want wij moesten leren zwem men! Dat was wat in die tijd! Wij vonden kamperen plotseling heel erg belangrijk, en toen ons botweg toe stemming werd geweigerd, voelden wij ons de onbegrepen kinderen. Wij waren diep teleurgesteld over zo'n gebrek aan meeleven en inzicht. Hoe heel anders is dat tegenwoordig. Het probleem, of kinderen mogen kamperen, bestaat eenvoudig niet meer. Maar nu doet zich een ander probleem voor, n.l. waar gaan de jongens en de meisjes kamperen? Want dat kan zo maar niet overal en onge organiseerd. Zeker, heel wat jongens en meisjes, die deel uitmaken van aller hande jeugdorganisaties, kunnen deel nemen aan tal van kampen, onder goede leiding. En de ongeorganiseerde jeugd, die samenstroomt in het Jeugd huis voor die jeugd, de vroegere St. Joris Doelen, gaat met de heer Scholte, de leider van dit werk, kamperen. Fijn! Maar er zijn nog honderden en nog eens honderden kinderen, die toch ook zo graag eens in een tent zouden -willen slapen, die toch ook zo dolgraag eens het echte kampleven zouden willen beleven, die daarvoor, ook al door de reglementering, geen kans hebben. Voor de oorlog kende Schiedam de kindervacantiespelen. Een R.K.-comi té was de eerste, die dit werk aanvatte, weldra gevolgd door een Geref. comité Kindervacantiespelen en een comité uit de Vereniging Volksonderwijs voor vacantiespelen voor kinderen van open bare scholen. Ook de Vrouwengroep van de vroegere S.D.A.P. ging zich op dit terrein bewegen. De kindervacantiespelen kwamen na de bevrijding niet terug. Gebrek aan terreinen en aan leiding waren er de oorzaak van. Maar wij vragen ons af, of de tijd voor kindervacantiespelen niet voorbij is, of daarvoor niet wat anders in de plaats moet komen, nl. het organiseren van kampen. In elk kind schuilt de lust naar avon tuur, het verlangen naar.... een kamp. En zo goed als de gemeente Rotterdam voor de schoolgaande jeugd zijn kam pen heeft in Noord-Brabant, zo goed als enkele Rotterdamse wijkverenigin- gen kampen organiseren voor de kin deren van leden (Deensestraat, D.B.O.) zo goed zouden het Schiedamse Ge meentebestuur, de Schiedamse Ge meenschap, of Schiedamse buurt- en wijkverenigingen moeten gaan over wegen, of het mogelijk is, ook voor de Schiedamse schoolgaande jeugd kam pen te gaan organiseren. Wil men in deze richting iets doen, dan moet men nu beginnen, wil men deze zomer iets gereed hebben. DE BIKKERTJES Trammisère. Lijn 8 of lijn 4?? Voorlopig lijn 2

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1951 | | pagina 16