Negentigduizend BOEKEN Tweehonderdduizend LEZERS En toch zou de openbare leeszaal meer tot een centrum moeten worden I74 In de kinderleeszaal aan de Lange Haven iedere middag tjokvol. TT77AT leest U graag, een boek van Jules Verne, een Gulbranssen-trilogie, yy een Vestdijk, een Sartre? Of houdt U zich liever onledig met de klassieken? Het doet er niet toe in welke richting Uw (lees)-interesse gaat, of het lichte genre wordt geprefereerd of dat U door inspanning tot ontspanning wenst te komen. Wanneer U het „goede" boek zoekt, dan is het in de openbare bibliotheken te vinden. De aanwezige studielectuur maakt het tenslotte mogelijk om zich zonder enige kosten theoretisch te bekwamen. Zo'n negentigduizend boeken, verdeeld over de gemeentelijke en rooms-katholieke bibliotheken, staan de Schiedammer voor het bevredigen van zijn leeshonger ter beschikking. Er wordt een druk gebruik van gemaakt tivee- honderdduizend uitleningen worden per jaar genoteerd - maar of men hiermee het ideaal van de openbare leeszalen heeft bereikt? Wij menen met de mensen, die aan het roer zitten, van niet. Dertig jaar geleden maakte Schie dam voor de eerste maal kennis met het instituut, dat zich sierde met de lange naam van Gemeente-Bibliotheek en Openbare Leeszaal. Onder de goede zorgen vooral van juffrouw Bok, die er tot Januari van dit jaar directrice van was, groeide de bibliotheek aan de Lange Haven die één van de drie openbare bibliotheken in Neder land is, welke direct onder de zorg van de gemeente vallen tot een boekenverzameling met meer dan 65.000 banden, die in 1950 door 150.000 handen gingen. We beschikken echter niet over de gemeentelijke instelling alleen, want aan de Dam stichtte men in later jaren de R.K. Leeszaal, waar nu ook al 23.000 boeken in de rekken staan. Niet minder dan 54.322 uitleningen noteerde het jaarverslag van deze bibliotheek in 1949. Nee, over de leeshonger en het be vredigen daarvan heeft een stad als Schiedam niet te klagen. Hebben we niet vaak de naam een industriestad te zijn, waar de zaak van de cultuur

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1951 | | pagina 6