*75 meestal schromelijk tekort wordt ge daan? Aan de intensiteit waarmee de boekenschat van de openbare biblio theken wordt aangesproken, zou men het niet zeggen. Geen wonder, wan neer het allemaal romans zijn, zal men wellicht opmerken. Laat men echter niet te spoedig een oordeel vellen, want uit het overzicht van de werk zaamheden in de Gemeente-Bibliotheek gedurende het vorig jaar blijkt, dat van de 150.104 uitgeleende boeken, er 82.670 afkomstig waren uit de af deling romans waarin ook nog heel wat onderscheidene groeperingen zijn te maken 22.210 boeken werden geleend uit de jeugdbibliotheek en de rest, 45.224 uitleningen, betrekking hadden op studieboeken. Met deze aantallen geeft Schiedam een van de meest gunstige cijfers van geheel Nederland te zien! En ondanks al deze gunstige cijfers worden er toch nog bedenkelijke ge zichten getrokken door de mensen, die bij het werk van de twee Schie- damse bibliotheken zijn betrokken. „Over de uitleningen hebben we vooral in onze stad niets te klagen, maar het is tè weinig bekend, dat wij meer willen dan uitlenen alleen". De open bare bibliotheek en leeszaal wil mede wetenschappelijk en cultureel centrum zijn, waar studiemateriaal en naslag werk zijn verzameld op een wijze, zoals dit nergens anders het geval zou kunnen zijn. Welhaast geen terrein, waarop de bibliotheek de zoekende niet wegwijs kan maken. Woordenboeken, atlassen, encyclopedieën, waardevolle boeken over kunst, kostbare tijd schriften op cultureel gebied zij worden tot dusver veel en veel te weinig gebruikt. Kijk er de ruime studiezaal in de gemeente-bibliotheek maar eens op aan. Voor de oorlog brachten vele studerenden hier over dag of in de avond hun uren door, de bange dagen tussen '40 en '45 hebben ook dit gebruik van de studie zaal teruggebracht tot een aantal van slechts 505 bezoekers in een heel jaar De ligging van de leeszalen in de onmiddellijke nabijheid van het oude centrum heeft er waarschijnlijk toe medegewerkt om velen, die er anders zeker wel eens zouden binnenstappen, buiten de deur te houden. Neem b.v. de courantenleeszaal, die aan de Dam bijna in het geheel niet en aan de Lange Haven zo bij tijd en wijle eens aan de bedoeling beantwoordt. Er is reden zich af te vragen of het niet beter zou zijn dit onderdeel van de Het zoeken van boeken vereist vaak goede hulp. De juffrouw van de jeugd bibliotheek maakte er een speciale studie van en geen nood dus, dat Marietje of Jan een „sof" boek mee krijgen bibliotheken te brengen buiten de hoofdgebouwen en ze in het centrum van de stad een aanlooppunt te laten zijn voor de gaande en komende man, die juist even gelegenheid vindt om er een poosje een krant of tijdschrift te gaan inzien. Lezende kinderen maken lezende ouderen. Wie weet welk een schat men het kind in handen geeft wanneer het geschikte boek te lezen wordt ge geven. In de openbare bibliotheken heeft men zich thans ook dit belang rijke deel van zijn taak de ont wikkeling van het volk in het alge meen aangetrokken. Er zijn aparte kinderbibliotheken gekomen, waaruit de jeugd van 517 jaar tweemaal per week de boeken kan lenen, die vooraf werden gekeurd door een lande lijke commissie, die de lectuur in de eerste plaats peilt op het paedagogisch element. Maar die kinderbibliotheek, zij staat niet alleen, want daarnaast kreeg het jonge volkje een eigen leeszaal, zowel aan de Lange Haven als aan de Dam. Tweemaal een bibliotheek in een oud herenhuis wil echter ook zeggen twee maal moeilijkheden in verband met de huisvesting. Zodat de toestand van vandaag aan de dag verre van ideaal is, vooral wanneer wordt gehoord van de plannen om de jeugdbibliotheek te betrekken in het onderwijs op de lagere en middelbare scholen in de stad. Voor het verblijf van de klassen in de leeszaal zal echter heel wat meer ruimte beschikbaar dienen te zijn dan thans het geval is. Natuurlijk, er worden vele plannen gemaakt, maar of ze alle even rijp zijn voor verwezenlijking, zouden we niet graag willen beweren. Zo lijkt het ons absurd een oplossing voor de kinderbibliotheken te zoeken door deze buiten het eigenlijke bibliotheek gebouw te brengen. Mede door de Een voorname pijler van het leeszaal-wezen in Schiedam zou ook moeten zijn de couranten-leeszaal. Maar zo vol als op dit plaatje is het zelfs aan de Lange Haven nog zelden en op de Dam is het al niet beter.

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1951 | | pagina 7