JAN en KA AT 35 \TIJF zware slagen vanuit de oude St. I Jan kondigen het einde van mijn werktijd aan. Onmiddellijk schuif ik m'n stoel achteruit, leg mijn voeten ge zellig op het bureau en steek een grote sigaar op. Dit is het heerlijkste uur van elke dag: ik blaas grote kringen van rook en wacht op de INspiratic voor een nieuwe leugen in de S.G. Boven mij, op bureau Huisvesting, zijn ze nu aan de TRANS- piratie toe. Geen wonder: een hele dag huis vesten zonder huizen valt om de drommel niet mee. Maar schrijven zonder INspiratie evenmin. Ik neem weer een diepe haal aan m'n sigaar en de kringen rollen m'n mond uit precies om de neus van m'n rech terschoen. Maar.... geen inspiratie.... Nee, het wil vandaag niet! En toch geloof ik vast, dat er iets gaat komen, ja, daar komt het.ik voel me al zo'n beetje in trans(piratie). Er wordt bescheiden op de deur geklopt. Zie je wel, daar komt het al! Haastig berg ik m'n schoenen weer onder het bureau breng m'n haren wat op orde en roep zo onschuldig mogelijkbinnen Langzaam gaat de deur open en wie komen daar binnengewandeld?U ge looft het niet, maar toch, het is zo: het zijn Jan en Kaat! Hoe bestaat het, ik ben gewoon sprakeloos....! „Doe nou maar niet of u ons niet kent, meneer," zegt Jan en hij deponeert z'n driepuntig hoedje op m'n bureau. „Ga zitten, ga zitten," zeg ik zenuwachtig en ik wil vragen, wat ik altijd aan bezoekers vraag: „waarmee kan ik u van dienst zijn," maar de woorden blijven steken, want ik zie Kaat de punt van haar witte schortje nemen en tranen weg wissen. Van alteratie begin ik weer kringen te blazen, maar ik sla ze weer uit en zeg: „natuurlijk ken ik jullie, ik zou je niét kennen; ik heb je zelf ten leven gewekt! Hoe gaat het en hoe staat het met jullie huis?" „Precies, daar komen we nou nèt voor," zegt Jan, „hebt u dan niets in de krant gelezen? We waren zo blij met dat huisje aan de kop van de Plantage en nou zegt de minister: Stop, geen investeringen meer, geen huizen meer, niks meer! Daar zitten we nou! Weet u het, dan weten wij het ook! Waarom laten ze die 125 paar reigers wèl bouwen in de Plantage? Waarom laten ze die beesten hun losse flodders daar net zo lang investeren tot er niets dan een kale woestenij overblijft? Waarom Ik zeg: „Jan, schei nou uit met dat gewaarom Laten we liever een oplossing zoeken." Rrrrrrrrrrtdoet de telefoon„Hallo, met de S.G.? U spreekt met de burge meester van Vlaardingen. Ik vermoed, dat die Jan en Kaat wel een strop zullen hebben met die bouwstop. Laten ze zich maar geen zorgen maken, hoor, ze kunnen hier in Vlaardingen terechtWaar Jan en Kaat gebleven zijn, weet ik niet, maar ik zit nog steeds grote kringen te blazen van de zenuwen! oordeel was f 15.300,de prijs, die mocht worden neergeteld. Het geschiedde aldus. De wegaanleg werd, zoals dat wel meer gaat, echter uitgesteld en uitgesteld en tenslotte helemaal op de lange baan ge schoven. Maar hoort, wat geschiedde. In het jaar 1951, toen er van een rijksweg nog steeds geen sprake was, wilde de ge meente Schiedam de Blauwe Brug ver vangen door een bredere brug en ook daarvoor stond de oude herberg in de weg. Kopen van het Rijk dus, maar voor welke prijs. Weer gingen schatters de weg naar Kethel en weer keerden zij weer, nu op het Schiedamse stadhuis, waar als uiterste prijs voor de vervallen stee een bedrag van f 4.000,werd genoemd. En zo ging het bod naar Den Haag, alwaar de in stanties zetelen die verkopers mochten heten, maar die tegelijkertijd heer en meester waren in de Staat der Neder landen. En zo kon het gebeuren, dat in onze dagen de dierenfabel van Lafontaine werkelijkheid werd. Voor f 15.300,werd de gemeente Schiedam eigenaar van de herberg „De Halve Maan". Wij moesten Lafontaine wat meer in ere houden. VOORDAT in de eerste week van April de Grote Kerk dienst deed als concert gebouw om „Orpheus" en „St. Caeci- lia" gelegenheid te geven zich te laten ho ren, trok de grijze dokter De Leeuw een klein publiek naar het kerkgebouw om dit te laten genieten van een kort, maar met smaak uitgezocht programma van orgel werken van de grote Johann Sebastiaan. Een dokter achter het orgel en doktoren in de banken, het was in alle opzichten een buitengewoon concert, dat zijn aan leiding vond in het honderdjarig bestaan van de afdeling Schiedam van de Ko ninklijke Maatschappij tot bevordering van de Geneeskunst. MET algemene instemming zal zijn vernomen het voorstel van het ge meentebestuur om nu eindelijk maar eens over te gaan tot het dempen van de open riolering, die de oude binnen stad van Schiedam nog steeds kent. Veel stedenschoon gaat er met de demping van Raamgracht en Zijlstraat-riool niet verloren en de volksgezondheid kan er alleen maar baat bij vinden. Te lang, veel te lang kunnen dergelijke ongewenste toe standen soms voortduren, dat blijkt ook steeds weer in het oude stadsdeel rond de havens, waar het moderne verkeer zich moeizaam wringt door kleine, nauwe straatjes. Gelukkig gaat de gelegenheid om verbetering aan te brengen, tegenwoor dig niet licht meer ongebruikt voorbij. Een bewijs van dit goede streven lag wel besloten in het voorstel om langs de Lange Haven over een belangrijk deel de loskade te verbreden tegelijkertijd met de ver nieuwing van de kademuur. „Of het inder daad doorgaat, weten we nog niet," merkte een door vele uitspraken van hogerhand voorzichtig gewor den wethouder van Financiën in de raadsvergadering op. Met hem en het ge hele college - eigenlijk met de hele stad - ho pen we er het beste van. Intussen, we za gen gelden voor min der belangrijke ob jecten uittrekken.

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1951 | | pagina 15