zich zacht aan W7e] m{o]sTK7® [fGOo 26 Wal heeft Schiedam als touristen- centrum te bieden aan de vreemdeling1 Die vraag brandde ons op de lippen, toen wij in de afgelopen maand bezoek hadden uit Wandsworth. Immers deze gasten konden ons als volkomen nieuwe lingen het best hun indrukken mee delen. OVER het algemeen'was men van mening, dat onze stad een goed centrum was voor het onder nemen van tochten, aangezien het niet alleen dicht bij het punt van aan komst ligt, maar bovendien goede ver bindingen met de grote plaatsen heeft. Als stad op zich heeft Schiedam in de uren, dat men vrij is meer besloten heid en gezelligheid te bieden dan grotere plaatsen. Er is een aardig winkelcentrum en de Britse gasten meenden, dat de winkels goed voor zien waren en dat men prettig be diend werd. Om de stad zelf kan het de vreem delingen minder te doen zijn, want er is weinig karakteristieks, mooie plekjes zijn er vrijwel geen, behalve de havens hier en daar, en het aantal attracties is gering. Gaat men ervan uit, dat de vreem delingen niet de gasten zijn van Schie- damse huisgezinnen, zoals dit met de uitwisseling wel het geval is, dan is er weinig toeristische potentie. Zou de opneming in de gezinnen op grotere schaal worden aangepakt en dit schijnt vrijwel uitgesloten dan wordt het beeld plotseling totaal anders, want dan komen de kennismaking met de Hollandse huiselijkheid en de gast vrijheid van de bewoners er als geheel onbekende bronnen van attracties bij. Alle deelnemers aan de onlangs af gelegde „social visit" zouden Schiedam als centrum willen aanbevelen voor Britten, die in Nederland hun vacantie wensten door te brengen, maar de hotelaccommodatie is niet groot. Over het geheel genomen, is Schie dam wat de culturele en sportieve activiteit betreft zeker niet de mindere van Wandsworth, al zijn beiden geen vergelijkbare grootheden. Want eigen lijk is Wandsworth voor de bewoners van Zuid-Londen niet anders dan een administratief begrip. De gemeen schapsvorming speelt zich daar af in de districten zoals Putney, Clapham, Streatham, Balham. Plaatsen, die zich ook qua grootte beter voor een „link up" lenen. In die districten wordt heel wat cultureel werk gedaan, maar het reikt niet tot de hoogte, zoals het concert, dat Orpheus en St. Cecilia onder aus piciën van de Schiedamse Gemeen schap gaven. Ook moet men naar het I.ondens Symfonie Orkest in de Albert Hall om een concert te horen, dat het concert van het Residentie Orkest in de Julianakerk evenaart. Harmonie-orkesten (daar military- bands genoemd in tegenstelling tot onze fanfares, die er brass-bands heten) zijn er op een semi-professionele basis. Zij spelen in de parken maar hebben geen vereniging achter zich en geven geen zaal-uitvoeringen. Over het algemeen is de beoefening van de muziek niet zo groot als hier. Des te meer wordt er vanouds gedaan aan toneelspelen. Er zijn zeer goede amateur gezelschappen, die spelen op voeren, welke in de schouwburgen van West End gegaan zijn. Wij hebben geïnformeerd naar een uitwisselings-contact op basis van voorlichting uit Wandsworth over goede stukken, aangezien de keuze hiervan voor de Schiedamse gezel schappen nog al eens een handicap is. Hierin werden wel degelijk mogelijk heden gezien. Mits het cultureel con tact wordt gelegd via een onder afdeling van A.N.S.C.O. in een van de districten, zag Mr. East, de voorzitter van de Engelse tak van de E.N.S.O., meer perspectief in de culturele uit wisseling dan in die van de sporten. Over het algemeen is de uitwisseling van de jeugd bij de oorspronkelijke opzet achtergebleven, als zijn er 400

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1951 | | pagina 6