M' Langs «le latlfler «Ier jaren omhoog Kermis van vroeger een eigentijds beleven 29 KERMIS in Schiedam in vroeger dagen. Weet je nog, al die kramen en tenten in de Wa rande en op de Westerkade, met een écht circus en echte clowns? Die kermis was het volksfeest bij uitnemendheid daarvoor werd een heel jaar lang gespaard, centje bij centje voor de kermis! Dan zocht de jongeman een kermis-meisje, die hem behulpzaam zou zijn bij het leegschudden van de spaarpot; dan kreeg de moeder van het uitverkoren meisje een kermis-koek en mochten de broertjes en zusjes een keer in de draaimolen, alles voor reke ning van de blije kermisvrijer. De hele huurt kreunde een week lang van de feesttoeters en Zaterdags was het vuurwerk in de Officierentuin, waar de paartjes, zij aan zij gezeten tegen de helling van de Vlaardingerdijk er maar niet genoeg van konden krijgen „hcèèèè" te roepen, wanneer ze ten minste tijd vonden de vuurpijlen op hun weg naar boven te volgen. DIE kermis uit het verleden, te recht wordt ze door velen met schamperheid bejegend. Toch zou het niet juist zijn in haar niet te erkennen een uiting van de tijd, die wij thans voorgoed achter ons hebben gelaten. Bij vergelijkingen betreffende het culturele leven ener gemeenschap, zelfs over een periode van vijftig jaren is het zeker geraden alle voorzichtig heid in acht te nemen en niet onbe zonnen te oordelen over wat eenmaal was, vergeleken bij wat nu is. Nooit mag worden verzuimd alle uitingen en vormen, ook van het culturele leven te plaatsen in het licht van hun tijd. Het mag een vergissing worden genoemd te menen, dat onze voor ouders zoveel stumperiger waren dan wij. Men bedenke: wat zouden wij zijn geweest als we hadden geleefd in hun tijd, die alle spontaneïteit neer drukte in een strijd om het bestaan, die tijd noch kracht liet om zichzelf en de gemeenschap te verheffen. Wat hadden de mensen weinig af leiding in het Schiedam van rond de eeuwwisselingOver vacanties dromen was een luxe waaraan de grote massa van de bevolking zich nog niet be zondigde. Nam de kermis de hoogste plaats in bij het rangschikken van de „ontspanning voor allen", er voor en daarna was er nog wel eens een vleug te bespeuren van dat uiten van het verlangen naar vreugde in een wereld, grijs van zorgen. Dan hoefde er slechts een pierement in de buurt te komen zo'n Italiaanse weet-je, met geverfde Rotterdamse Italiaanse mannen en vrouwen. Dan lieten de vrouwen de waskuip in de steek en glunderden tegen elkaar, net zo lang, ja net zo lang, tot ze durfden. Dan was het feest in de buurtjes, dan dansten ze op hun klompen en in hun baaien rokken zolang tot de Italianen de koperen centjes voldoende vonden beloond. ET het wijzigen van de sociale en economische omstandighe den is er een kentering ge komen in het volksvermaak, een ken tering, die voor het grootste deel als gunstig mag worden beschouwd, maar die ons tegelijkertijd niet de ogen mag doen sluiten voor het verloren gaan van een spontane uitingsvorm, waar van we nu nog slechts zelden een glimp kunnen opvangen. Voordat de Schiedamse kermis in het begin van deze eeuw in haar oude vorm van het toneel verdween, gaf zij nog eenmaal aanleiding tot het door dringen van de naam van de stad tot in de verste uithoeken van ons land, ja zelfs tot in de koloniën werd de Schiedamse verordening, waarbij het aan personen van beiderlei kunne was verboden zich gezamenlijk in het gras neer te zetten, onderwerp van het gesprek. Of nu door deze verordening, die was geïnspireerd door de vrijende paartjes tijdens het vuurwerk aan de Vlaardinger dijk, de aardigheid van de kermis voorgoed af was, zal de historicus niet kunnen bewijzen, maar wel staat vast, dat enkele jaren nadien de kermis is afgeschaft. Als daarna de kleine spaarpotjes zijn benut voor het (in bescheiden vorm) opkomende begrip „vacantie", is de ruil zeker niet te betreuren. In het afscheid nemen van de ker mis zijn wij geneigd een symptoom te zien van de stille krachten der be schaving. Op velerlei gebied kwamen tot dusver niet gekende althans niet erkende behoeften zich melden. P. DE BRUIN 't Mag zijn dat de kermis uit vroeger dagen heeft afgedaan, maar dat wil niet zeg gen dat de bekoring ervan geheel is verdwenen. Nog tal van attracties met hun forum van klatergoud bewijzen door hun aanwezigheid in de tegenwoordige fcestparken welk een hunkering er ook nog bij de mens van heden bestaat on zich los temaken van zijn dagelijkse beslommeringen en zich over te geven aan een wereld van schijn waarin hijzelf de koning kan spelen zolang de spullebaas tenminste wordt betaald. Niet alleen in het groot, maar ook in het klein zullen we deze zomer tijdens het Vacantiefeest de kermis kunnen beleven. De miniatuur-kermis, die de heer Den Uyl uit Corkum zelf bouwde, zal de toeschouwer een kennisbeeld voor ogen zetten, dat niet alleen interessant is omdat de werkelijkheid door een ingenieus mechanisme zo goed mogelijk wordt weergegeven, maar ook omdat men er een bijna ongeschonden beeld in ziet uit de tijd toen de kermis in oude gedaante nog op het toppunt van haar roem stond.

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1951 | | pagina 9