liet begon niet margarine, f 40.— en «es Nm is de C.A.B. een verkeersprobleem ALS we u vertellen, dat het alle maal met Lotus-margarine be gon, zullen maar weinigen onder u zeggen: „Dat wist ik al". Er zullen er zelfs talrijken zijn die nooit van Lotus-margarine gehoord hebben. Niet alleen, omdat zij in de roomboter-tijd geboren zijn, maar bovendien, omdat de herinneringen aan Jurgens' mar garine-fabrieken in Oss reeds lang zijn weggeplakt onder de nog veel grotere plakkaten van het Unilever-imperium. En toch begon het met Lotus-mar garine. Want de firma Jurgens stelde in 1926 een bedrag van f 5.000,be schikbaar in die tijd een „vorste lijke gift" genoemd voor het maken van een schoolreisje door kinderen, die aan dit jaarlijkse feest door een lichamelijk gebrek niet op normale wijze konden deelnemen. Daar zat een, voor die tijd sub tiele vorm van propaganda voor de Lotus in, maar tegelijkertijd was er iets begonnen, dat los van Lotus uit groeide tot een van de mooiste ge- meenschapswerken, welke onze stad kent. Zes kinderen gingen in Juni 1926 met een taxi van Peereboom, waarvan de achterkap omlaag gedaan kon worden, een reisje maken onder toe zicht van Mej. Jeanne van der Most, onderwijzeres. De heren K. Lub en K. J. Heijboer, hoofden van scholen hadden hiervoor gezorgd. In totaal was f 40,voor de reis beschikbaar, waarvan f 25,voor de huur van de taxi, zodat Mej. v. d. Most met f 15, de kindermagen en snoepverlangens moest vullen en vervullen. Zozeer slaagde dit reisje, dat de beide heren een Comité oprichtten om in ieder geval het contact te bewaren. Vanuit Rotterdam kwam kort hierna de vraag aan de gem. inspecteur van het onderwijs, of in Schiedam geen tochten georganiseerd konden worden, zoals in Rotterdam voor lichamelijke gebrekkigen. In 1928 sloot het Schie- damse comité zich reeds als een sub comité bij Rotterdam aan. Rehalve de heren Lub en Heijboer, die vanaf het begin tot nu toe secretaris-pen ningmeester was, werden de hoofden van een R.K., van een Herv. en van een Openbare School gevraagd zitting te nemen, evenals de heer A. Jurgens. Jarenlang heeft het Schiedamse sub comité gezorgd voor de organisatie en het vervoer van Schiedamse be hoeftige lichamelijke gebrekkigen in het kader van de tochten, welke door het Rotterdamse Comité werden uit gestippeld. Zozeer sprak deze opzet de Schiedammers, vooral de autobezitters onder hen aan, dat zij vrijwel altijd spontaan bereid waren mee te werken aan de tochten. In geen enkel opzicht heeft het in de'afgelopen 25 jaar aan medewerking ontbroken. Ware dat wel het geval geweest, dan zou nu het zilveren jubileum niet gevierd zijn, want de omvangrijke hoeveelheid werk, welke eraan vastzat gedoogde een voortdurende moeizame bedelpartij om ruimte en geld niet. Ieder jaar werden er 8 tochten ge maakt; 4 voor de oudere lichamelijk gebrekkigen en 4 voor gebrekkige schoolkinderen. De bollentocht opende en de druiven-maaltijd in het West- land sloot de reeks, 's Winters was er dan nog een groot feest, waarop aan de pupillen, kleding- en voedsel- giften verstrekt werden, verzameld uit zonder meer hartelijk aangeboden gaven van plaatselijke winkeliers en andere milde gevers; niet zelden in een overweldigende hoeveelheid. Om de lange winter wat korter te maken, werden al spoedig voorstel lingen in het Passagethcater gegeven, waarvoor de directie steeds onmid dellijk de belangeloze medewerking deed ondervinden. Na de oorlog is er veel veranderd. De files van de Rotterdam-Schiedam- Delft-Vlaardingen comité's, reclame stunts van formaat, werden te lang om nog vlot door de grote steden ver werkt te kunnen worden, terwijl ook

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1951 | | pagina 10