kinderen Bij de voorplaat 51 •BttMtHl Links: De lunch is de hoofdschotel van de C.A.B.-tochten. De pupillen moeten dan uit de wagens geholpen worden. Dank zjj de hulp van vele goed ter beense dames gaat dit snel en veilig. het afzetten van de pupillen te lang ging duren. Maar er was een veel gelukkiger verandering te vermelden. De dok toren, die voordien vaak waren mee gegaan, moesten weliswaar steeds meer verstek laten gaan door de drukte van hun practijk, maar zij boekten be langrijke overwinningen. Het aantal kinderen, dat door voet- en beeneuvels geplaagd werd, nam zienderogen af door de betere verzorging en het in cureerbaar stadium ingrijpen van spe cialisten, vaak dank zij het advies van de huisarts. Zo daalde het aantal gebrekkige schoolkinderen. Speciale tochten voor hen waren niet meer nodig. Niet allen waren zo gelukkig, dat hun kwaal verholpen kon worden. Niet aan bed gebonden, wilden velen graag naar buiten. Zij konden dit niet zonder invaliden-wagen. Dus zette het comité zijn mooiste plan in elkaarhet in bruikleen afstaan van invaliden- wagens. Er rijden er in Schiedam heel wat. Yele ervan konden door de C.A.B. worden aangekocht en uit geleend. Nog onlangs werden twee nieuwe wagens aangeschaft voor pa tiënten. Deze mogen ze zo lang ge bruiken als zij willen. Zijn zij niet meer nodig, dan komen komen zij terug bij het comité. Wij hebben dit werk gemeenschaps- werk genoemd. De sterken hebben het voor de zwakken opgenomen en zij vonden een terrein van werkzaam heid, waarop 25 jaar lang alle gezindten hebben samengewerkt. Hierop was men samen sterker dan alleen; hierop kon men gebaseerd op,, verschillende fundamenten de liefde tot de medemens laten culmineren in eendrachtige energie. Yan vele kanten, van doktoren cn geestelijken, van tehuizen en van scho len kwamen de adressen van gebrek- kigen binnen. Uit de zo bijzonder ge sloten gemeenschap van de pupillen zelf zij kennen elkaar en weten steeds nieuwe gegadigden aan te wij zen kwamen aangiften van nieuwe pupillen binnen. Momenteel strekt de zorg van de C.A.B. zich over 90-100 gebrekkigen uit. In de loop der jaren hebben een 1.000 Schiedammers hun eenzelvige, hun monotone bestaan, verbroken ge zien door de auto- en boottochtjes, door de feestavonden en door de mo gelijkheid zich op straat te begeven per wagen. Het begon met Lotus, maar ver van alle bijgedachte aan zakelijke propa ganda is het uitgegroeid tot een werk van zuivere liefde voor de zwakken en gebrekkigen. Een liefde, die even vurig klopt in de harten van de auto bezitters, van de goede gevers als van de helpsters, de verpleegsters, de dames van de Rode Kruiscolonnes en de vele anderen zonder wie een auto of boottocht geen succes zou zijn. Die liefde uit zich nu in vier grote tochten per jaar. Rechts: Vóór de oorlog vertrokken de tochten ook steeds van het Een- drachtsplein. Het model van de wagens is veranderd; de geest bleef dezelfde. „De Torenflat" zegt de Schiedammer en die betiteling klinkt kort en goed. „Flatgebouw de Grens" staat er met plastic letters boven de ingang van de grote hal en wie die naam uitvond, vermocht de stoerheid van de ïynen, het evenwicht van de steen- en raam vlakken, de rijzige constructiviteit van het trappenhuis niet te vangen in het rhythme en de klank van het visitekaartje. Daarom zal het wel „Torenflat" blijven in de volksmond, die geen eervoller naam had kunnen bedenken dan die, welke herinnerin gen oproept aan de stoere trots van vele oude steden: hun torens.

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1951 | | pagina 11