1 't^lÜateróeizoen begint weer: er is nieuw leven aan de Maas, in de Schie en bij de Poldervaart 48 7~"\E symphonie van slijptollenklinkhamers en roestkrabbers, van ronkende J motoren en puffende schoorstenen overstemt het zoveel kalmere geklop in de kleine jachthaventjes langs de Maas, aan weerszijden van het open zwembad. Daar geen race met de klok, daar geen zeewaardige schuiten, die snakken om ge repareerd te worden en weer uit te varen naar verre landen. Daar louter smalle gepolijste masten, waaraan bij mooi iveer reeds enkele zeilen gebold hebben. Ze priemen zich parallel in de wazige ochtendlucht en snijden het vage profiel van de „Trianon,\ die bij Wilton ligt, in vele deeltjes. Een man is bezig met het breeuwen van een kiel. „Ja meneer, het spul gaat zo zachiesaan weer beginnenzegt hij, als we bij hem komen staan. haventje zelf gemaakt en beheren het ook met eigen krachten." „Deze bootjes zijn vrijwel allemaal van de watersportvereniging „Schie dam", als u dat interesseert", vertelt hij. „En als u langs de schutting loopt, komt u bij „De Nieuwe Waterweg" terecht. Onze leden zijn landelijk ge organiseerd, wij zetten elk jaar de openingstocht op touw, we hebben dit „En de „Nieuwe Waterweg"? „Dat is een zuiver plaatselijke ver eniging, die o.a. jaarlijkse wedstrijden op de rivieren houdt. Maar op de Maas is het anders best zeilen, als er ten- minste geen storm staat. Je ziet hier verder veel mensen met een motor boot...." „En de Schie?" „Ja, daar heb je natuurlijk de nodige loslopende bootjes. Via de binnen wateren, de Leidse trekvaart bijvoor beeld, kan men naar de Kagerplas varen. En zelfs naar Scheveningen.... In de Schie liggen ook de kano's...." Langs het zwembad lopend, viel het ons op hoe stil het daar nog was. Blijkbaar waren de nieuwe abonne mentstarieven nog niet voldoende tegenwicht voor het koude water. Maar dat zal straks wel anders worden! De doorkomende zon spreidde stro ken van felblinkend goud op de randen van de bootjes in de particuliere havens aan de andere kant van de heining. Ook hier schier geen geluid. Slechts een enkele stille reparateur, bezig met kwast of schroevendraaier. Ook hier masten, wachtend op zeillustigen, die er het sterke doek aan zonden hijsen. Het was een doordeweekse dag en windstil. De zon legde gulden lovertjes op de minuscule branding in het riet. Het zou niet lang meer duren.... Wedstrijdsporters Bij het clubhuis van de Kanover eniging „Polderzicht" in de Polder vaart, achter de algemene begraaf plaats, was het eveneens doodstil. Bij dit hoofdkwartier van weer een heel andere tak van watersport, kan men in de zomer dikwijls van strijd genieten. Want de (merendeels jonge) leden der vereniging zijn echte wed strijdsporters. Ze halen hun hart op tussen de oevers van de Schie, maar ook verder naar buiten. Het zichzelf- voortbewegen werkt strijd en spanning nu eenmaal in de hand en roept het persoonlijk eergevoel wakker. Vandaar die wedstrijden! En de ranke vaar tuigjes schijnen er al weer ongeduldig op te wachten. De Maas, de Schie, de Poldervaart, het zijn de drie wateren, waar varend Schiedam zich uit kan leven. Maar er is nog een categorie van waterliefheb bers: de zwemmers. Zij zijn aan sluizen noch weersgesteldheden, aan materiaal noch seizoen gebonden, 's Winters kunnen ze in het Sportfondsenbad crawlen en ploeteren, in de zomer staat

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1951 | | pagina 8