i 70 zijn eigen weg scheen te gaan, druipend en bollend, kruipend en stollend tot een volmaakte plastiek van ruimtelijke vormgeving. Het is dan ook niet dagelijks, dat bij de kunstenaar de verbeelde vormen in glas zich manifesteren door prikkels tot verwezenlijkend scheppen. Het is evenmin voornamelijk achter de tekentafel, dat deze vormen groeien, omdat zij hun eis van ruimtelijkheid met nog minder pardon stellen dan beeldhouwwerken dit aan den sculp- teur doen. Daarom gaat Copier zo nu en dan naar de man, die de ambtelijke rech terhand is van zijn scheppend ver nuft. Aan de blaaspijp van deze man groeit dan de vormloosheid van de gloeiende druppel tot een vaas, een schaal of een kom, al naar de eisen van de momentele inspiratie; naar de vormen, die tijdens het blazen duidelijk worden. Voortaan zullen zij als „unicum", als „enig exemplaar" het oog hekoren en de vreugde verhogen van ieder, die ontvankelijk is voor het spel van licht in een „levende" vaas en die ontroerd wordt door de vulling van de ruimte met een nieuw succesnum mer op het reeds vele eeuwende duren de feest van glas. Maar het glas, dat zijn vormen zo categorisch bepaalt, heeft de kunste naar gedwongen te zoeken naar andere mogelijkheden dan de zuiver ruimte lijke vormgeving en hij vond de de coratie. In de ivoren onaantastbaarheid van de mantel ontdekte hij zwakke plekken en met instrumenten begon hij hier en daar de alleenheerschappij van de glanzende vlakken te doorbreken met figuren in matte ets-lijnen. Namen en versieringen begonnen te groeien. Met elegante krullen als een ganzenveder-signatuur de Hollandse soliditeit van de roemer ondersteunend of teer en speels door wijnrank-wente lende tekening de rijzige fluit de ethe rische vluchtigheid van zijn Rijnwijn- inhoud gevend. Met de vervolmaakte ets-instru menten verdiepte zich de techniek. Niet langer was het etsen louter teke nen; het werd op zich vormen in vlakken; holreliëf-slijpen werd een nieuwe mogelijkheid om glas te de coreren en inet deze nieuwe techniek scheen de dictatoriale vorm te zijn doorbroken: toppunt en gevarenbron tevens, omdat in het verleden de loutere vorm nooit schadeloos ver waarloosd is; door de mechanische werkwijze ook nu en dan neigend naar het schablone; de andere keerzijde van de zuiver decoratieve schepping. Nog later zou, wat zich alleen door diamant liet snijden, toegeven aan de hoge druk van fel-gespoten zand en een nieuwe wijze van decoreren ont stond, in het bijzonder gebruikt voor dikwandige glazen panelen of vazen met dikke wand. Onder bijzondere belichting in moderne interieurs voeg den zij een nieuw element toe aan de decoratie-kunst. Terwijl in de laboratoria proeven werden genomen met nieuwe mogelijk heden van glas voor industriële doel einden, experimenteerden de am bachtsmensen en de kunstenaars. Hun laatste experiment zal ook op „Feest van Glas" te zien zijn. Het combineert de scherven-methode van de oude glazeniers met de mogelijk heden van de moderne ovens. Op ge woon spiegelglas wordt in twee of meer lagen een tekening in glasscherven gekit, zodat uit verschillende afzon derlijke delen een nieuw geheel ont staat; door ongelijkheid in oppervlak en dikte levendig geworden en door bijzondere technieken een eigen weg openend voor glas als decoratief accent. Het heeft mogelijkheden op plaatsen waar glas niet kan profiteren van doorvallend licht. Gebrand glas kan dit niet ontberen en krijgt door de eisen van licht- en kleurenspel ook een andere taak dan zuiver decoratief te zijn. In de Rijndam hebben wij onlangs enkele glaspanelen gezien, die deden denken aan deze techniek van Kennedy. Zij waren van Sjollema. De moderne Nederlandse kunste naars, die hun ontwerpen voor deze glazen leverden, kunnen uitzien naar nieuwe mogelijkheden. Zo biedt het oude glas, dat toch nog altijd veel meer mensen tot vreugde dan tot wanhoop is, nieuwe kansen om deze wereld te verrijken met zijn eigen schoonheidmet alles wat terecht genoemd wordt: „Feest van Glas". De zandspuiter

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1951 | | pagina 10