tC 0, lleójeó cióe 72 VAN EEN WAAR HET WOESTIJNHEET IS geborgen, waaraan een team van de meest doorgewinterde glasblazers nog wel eens een bijzonder model fles deed ontbloeien. Want de Schiedamse Glashutten zijn in het geheel van de grote Neder landse stam van Verenigde Glasfa brieken de plaatsen, waar de flessen, jampotjes, drogisterijflesjes, en die in honderdtallen soorten, half- of vol automatisch vervaardigd worden. Over het proces van: hoe wordt zand-zeep-soda tot glas, is reeds el ders in dit blad uitvoerig geschreven. Het laatste stadium van het glas in vormloze toestand is de veredelings- oven, waarin de dikke glasstroop tot rust komt, belangrijk in temperatuur daalt en homogeniseert. Uit deze ovens vloeit het gesmolten glas nu naar de flessenmachines. Een arm dompelt de onherkenbare nazaat van de blaaspijp hierin. Op datzelfde ogenblik is de flessenmond al ge vormd, een luchtbel van de juiste grootte zit in de hals van wat fles moet worden en wat er aan glasklomp aan de arm druipt is precies zo groot, als voor de te maken fles vereist is. Met een energieke zwaai brengt de arm de fel oranje licht uitstralende glaskegel in de geopende mal. Deze slaat dicht; onder hoge druk blaast een luchtstroom in de halsopening, de beide malhelften wijken van elkaar en de fles is klaar, om door de koeloven te gaan. Behalve het feit, dat er aan de glasfabricage in Schiedam geen blaas pijp meer te pas komt, gaat ook het smelten anders. In Leerdam zien we nog de smeltpotten, welke met helle wagens in en uit de vuurgloed ge reden worden. Bij de massafabricage zou het con- tinuproces onderbroken worden, als steeds de oven leeggemaakt moest worden alvorens een nieuwe hoeveel heid grondstoffen kon worden be werkt. Vandaar, dat in Schiedam de bassinovens gebruikt worden. Een heel bijzondere wijze van inmaakpotten maken, is in de glasfabrieken te zien. Uit een machine valt een prop ge smolten glas, die veel lijkt op een grote gloeiende ulevel. Via een glij baan komt deze prop in de vorm machine, die er de glazen als het ware uit ponst en blaast. Als wij deze reportage goed wilden schrijven, moesten wij u iets laten voelen van de enorme hitte, welke bij de machines heerst. De warmte komt u niet van buiten tegemoet, maar gij schijnt zelf een energiebron te zijn rvT 0nze eigen glasfabrieken HET heeft een hele tijd geduurd eer onze oer-voorvaderen de blaaspijp hadden uitgevonden. Want als de archeologen goed gezocht hebben tussen zandkorrels en oude rivier beddingen, dan moet in Sidon, een van de voornaamste steden van het oude Phoenicië, voor het eerst de blaaspijp gebruikt zijn. Dat was aan het begin van onze jaartelling. Zulke dingen waren in die jaren minder snel ouderwets, dan het laatste model Buick, waarnaar wij met be geerlijke ogen kijken. Zodat tot in 1911 de Schiedamse glasblazers met een duidelijk te herkennen familielid van die oude Phoenicische blaaspijp hun flessen, demyohns en jampotten bliezen. Maar in 1911 kwam de Owens zich presenteren. Schiedam was de eerste plaats in Nederland, waar met deze Amerikaanse machine geheel automatisch flessen geblazen werden. Alle mankracht, die er nog bij nodig was, leverde de zwetende manipulant, die in hetzelfde rhvthme als de ma chine hijgde en siste de nog oranje-na- gloeiende flessen op de transportband naar de koeloven zette. In 1927 werden voor goed de laatste blaaspijpen op-

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1951 | | pagina 12