DE SCHIEDAMSE GEMEENSCHAP /eest oan glas V 65 3e Jaargang - Nummer 4 - Ju li 1951 Administratie en Abonnementen: Algem. Secretariaat, Nieuwstraat 12, Tel. 68043 Adv.: Kon. Ned. Boekdrukkerij H. A. M. ROELANTS Lange Haven 141, Schiedam, Tel. 69300 Maandblad verschijnend onder auspiciën van de Stichting „De Schiedamse Gemeenschap WEER staat de Schiedamse Vacantie-week voor de deur en -wel met een programma dat klinkt als een klok. Weer is getracht „elck vat wils" te bieden en kosten noch moeiten zijn daarvoor gespaard. Het „BROERSVESTIVAL 1951" belooft wanneer het weer een beetje meewerkt de festiviteiten van vorig jaar belangrijk te overtreffen. In dit nummer van De Schiedamse Gemeenschap willen wij zeer bijzonder de aandacht vestigen op een glanzend onderdeel van het programma, namelijk de tentoonstelling „FEEST VAN GLAS" welke door de buitengewone medewerking van de Glas fabriek Leerdam zal worden ingericht in de bovenzalen van ons Stedelijk Museum van 23 Augustus tot en met 8 September. Dat Schiedam het een en ander met „GLAS" te maken heeft is zonder meer duidelijk. Het aantal gevulde flessen, dat Schiedam per jaar verlaat, is enorm groot en ook het aantal modellen van die flessen is legio. Doch hiermee is de glas-kous voor Schiedam nog lang niet af. Al die in Schiedam met diverse dranken gevulde flessen zullen elders worden leeggeschonken en dat pleegt nu eenmaal niet te geschieden in theekopjes. Hiervoor zijn glazen nodig en ook daarvan is het aantal modellen legio, zodat het wel degelijk verantwoord is eens te laten zien wat een vooraanstaande Nederlandse fabriek op dit terrein te bieden heeft. Iedere drank vraagt zo z'n eigen glas. Het zou eenvoudig belachelijk zijn om cognac te schenken in een borrel glaasje; wie dat doet weet niets af van de cultus van het glas. Neen, cognac voelt zich pas goed thuis in een glas als een opgeblazen kinderballonnetje, waarvan de top juist even is afgesneden. Enkele druppels in deze kristallen beslotenheid zijn voldoende, want bij cognac drinkt men de vloeistof niet, men drinkt a.h.w. de geur. Waarmee vooral niet gezegd wil zijn, dat geur drinken goedkopér is dan een vol borrelglaasje ledigen, integendeel! En neem dan de wijnen.Kunt u zich een feestelijk gedekte tafel indenken zonder wijn in fonkelende roemers? Maar denk ook hier aan de cultus van het glas. Serveer rode wijn in een Leerdams Gildeglas; het is een feest op zichzelf. Doe echter dezelfde wijn in een of ander banaal drinkglas en onmiddellijk denkt ge aan de moord van Raamsdonk. Men zegt van iedere fles dat zij een ziel heeft. Wij zullen daarover niet twisten, doch een werkelijk schoon glas, ja dat heeft een ziel, een zingende ziel. Daarom, wees niet alleen een heer in het verkeer, wees ook een heer bij het drinken door de keuze van een goed glas. Als variant op een bekend gezegde zou men kunnen spreken van: laat me zien uit welk glas ge drinkt en ik zal je zeggen wie ge zijt. Laten we tot de tentoonstelling terugkeren, want het drinkglas is slechts een zeer klein onderdeel van hetgeen op deze expositie te zien zal zijn. Bijzondere aandacht ver dient ook het streven van Leerdam om diverse kunstenaars gelegenheid te geven de materie glas te gebruiken om zich te uiten. Verscheidene werkstukken zullen op deze ten toonstelling voor de eerste maal te zien zijn. „FEEST VAN GLAS" wordt een evenement voor Schiedam, waarbij zeer nadrukkelijk ernaar gestreefd wordt het plaatselijk karakter om te zetten in een landelijk, aldus op bescheiden wijze trachtend onze V.V.V. aspiraties tot werkelijkheid te maken. Het is wederom een stap in de goede richting, vooral nu in de komende maanden de V.V.V. kiosk van droom tot werkelijkheid gaat worden. ENKELE FACETTEN VAN Oude flessen uit Schiedam Laboratorium-glas Kunstnijverheidsglas Bouwstenen en tegels Kookglas V erpakkingsglas Bewerkt vlakglas Glaswol Grondstoffen met gereedschappen

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1951 | | pagina 5