eetitawt VJ WAARMERK VOOR EN KUNSTWERK KUNDIG VAKMANSCHAP 66 A Al roept het tvoord glashutzoals ze dat in Leerdam plegen te ge bruikendan ook geen gedachtenassociaties op met een geperfectionneerde grootindustrie, toch verbergt zich achter de onaanzienlijke entree van de glasfabriek Leerdameen van de meest bekende industriële centra van ons land, dat de goede naam en faam van het ambachtelijk kunnen van Nederland niet alleen binnen de grenzen maar ook daarbuiten bevestigde en wat belangrijker is nog dagelijks verder uitdraagt. Het was het samengaan van oude ambachtskunst en machine onder de supervisie van de aeslhelicus, welke vorm gaf aan de nieuwe Leerdamse glaskunst. HET begin van alle (glas-) wijsheid is daar in het stadje aan de Linge wel erg simpel. Zand, soda en kalk vormen de grondslag van het doordeweekse glasproduct, met de fabricage waarvan in Leerdam dage lijks enkele duizenden werknemers zich bezighouden. Samengevoegd geven deze grondstoffen het glas tot uit komst. Maar zo simpel als deze samen voeging tot een nieuw element wordt neergeschreven, zo moeizaam voltrekt zich dit proces dag en nacht in de Leerdamse glasfabrieken, die uit de glashutten van weleer ontstonden. Kom eens bij de glasfabriek „Leer dam" en vraag er eens enige voor lichting omtrent de fabricage van glas. Het gevolg is, dat de eerstkomen de uren kunnen worden afgeschreven van de dagelijkse agenda, want een rondwandeling door de werkplaats van het glas vraagt veel tijd. Verloren tijd is het zeker niet, ook al komt er weinig van om vragen te stellen. Temidden van een constant gedreun, dat de be zoeker tot de laatste schrede en in gedachten nog lang daarna bege leidt, vindt het oog alle aanknopings punten voor het volgen van het proces, dat zand, soda en kalk ondergaan alvorens als glazen gebruiks en sier voorwerpen de naam van Leerdam verder te gaan verbreiden. Wij hebben, zoals u wellicht, in voorbije dagen ons in jeugdige over moed na een begeesterende natuur- kunde-les ook thuis wel eens bezondigd aan de glasfabricage. Zand was er altijd wel ergens bij de hand en wie zou er wat van zeggen wanneer in een onbewaakt ogenblik de zak soda uit de huishoudkast ondersteboven werd gehouden boven het mengsel, dat in alle stilte boven de gasvlam werd verhit. Met hoeveel spanning hebben we niet gekeken naar de eerste glinsteringen waar het doorgaans bij bleef van de glas- of misschien ook soda-deeltjes in de grijze sub stantie. Later, wanneer het maken van glas ter sprake kwam, konden we met trots bogen op de bereikte resul taten, die nimmer een ander oog dan het onze aanschouwde, maar die in de herinnering als zeer geslaagd voort leven.

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1951 | | pagina 6