DIT9 DAT5 en nog wat 94 CCHIEDAM in de eerste herfstmaand, dat was een stad, die eigenlijk tijd nodig had om uit te rusten van het voorbije Vacantiefeest, maar die daar kennelijk niets voor voelde en een activiteit ten toon spreidde, die alleen maar kon verbazen. Zodat wij direct wel zouden kunnen beginnen niet u bet verhaal te vertellen van deze roerige September. Wij doen dat niet voordat iets is gezegd over al de kinderballons, die op de laatste Zaterdag middag van het feest werden losgelaten op bet S.V.V.-veld, waar we met zo'n tienduizend man, vrouw en kind waren verzameld. Die ballonnetjes hebben we niet zo lang kunnen naturen, want zoals Boesman en de zijnen even later naar bet Noorden werden gedreven door een nogal snel vliedend zuidenwindje, zo voeren ook de ballonnetjes van Schiedam weg, met zich meevoerend enkel een kaart, waarop de naam van de jonge eigenaars stond vermeld. Volgens het opschrift was het de groente, die 't hem deed, maar ook de ballonnetjes waren niet voor de poes. Sommige waagden zich zelfs in een dartele bui achter het ijzeren gordijn, waar zelfs Nederlandse handen aan het oprapen sloegen. Per post zijn ze naar onze stad teruggekomen, de kaartjes met namen van Schiedainmertjes, maar ook met de adressen van wie de vondst op z'n geweten had. Hoe vaak was er niet een aardig briefje bijgevoegd, waaruit vaak verrassende conclusies over de tocht van een ballonnetje boven West-Europa konden worden getrokken. Die vele teruggekomen kaarten en al die briefjes, zij bewezen duidelijk, dat dit deel van de jeugdontspan- ning helemaal geslaagd is. IN cultureel opzicht was het aanbrengen van een eerste glas- in-lood-raam in de Grote Kerk minstens zo belangrijk als prijzenswaardig gebaar van het inmiddels opgeheven Inter kerkelijk Bureau, dat hiermee iets voor het nageslacht heeft willen vastleggen van hetgeen de samenwerkende kerken in Schiedam vermochten te doen in de tweede wereldoorlog, maar vooral in het rampjaar 1944, dat werd afgesloten met de honger winter, die tot de bevrijding in Mei 1945 zou duren. De Rotter damse kunstenaar Marius Richters ontwierp voor het koor van de Grote Kerk vijf ramen, drie grote en twee kleine, waarvan het middelste grote raam nu is aangebracht. Voor de kunstenaar en Schiedam mag het vreugdevol heten, dat Richters thans nog de gelegenheid heeft gekregen het verlies ongedaan te maken, dat zijn kunst leed door het bombardement van Rotterdam. Voor de kerkmeesters en de Schiedamse culturele gemeenschap is het te wensen, dat ook de resterende ramen spoedig door Richters zullen worden opgevuld met zijn ramen. 1VIET zodra hadden we tijd om elkaar 's avonds thuis onder het lamplicht aan te kijken, of de eerste bijeenkomsten dienden zich weer aan. De aanloop was niet slecht, want afgezien van eventuele artistieke kwaliteiten mocht het feit, dat de Italiaanse Opera haar tweede optreden in Nederland in het Schiedamse Passage-Theater deed plaatsvinden, een evenement worden ge noemd. „De Revisor" van de Haagse Coinedie liet zien wat Gogol en Prof. Sjarow onder toneel verstaan. Voor de muziek minnaars was er reeds een bijzonder orgelconcert in de Grote Kerk, waar ook het bekende Palestrinakoor zich liet horen. En waarom bij wat het oog en het oor pleegt te bekoren, ook niet iets gezegd over het initiatief om in onze stad een modeshow te houden? We waren alweer de eerste van een lange rij steden in het land, waar men en de nieuwste mode-creaties èn lieftallige mannequins kon bewonderen. O IER komt dan (tot over twee jaar) het laatste bericht over het bevolkingsonderzoek op tuberculose in Schiedam. We hebben het er best afgebracht met ons nieuwe systeem, dat hier be wezen heeft hoe ook in de middelgrote en grootste steden dit bevol kingsonderzoek kan slagen, wanneer wordt gezorgd voor een goede voorbereiding. Na de schriftelijke oproep, die via het Bureau Bevolking werd verzonden, kwam 91 van de bijna 75.000 zielen tellende bevolking naar het onderzoeklokaal aan de Lange Nieuwstraat. Toevallige omstandigheden vertraagden enigszins het onderzoek in de laatste maanden, zodat mag worden gecon- cludeer J, dat hij een regelmatig onderzoek buiten de vacantietijd zeker nog meer Schiedammers boVen de twee jaar zouden zijn onderzocht en ingeënt. Het resultaat was dubbel bevredigend, omdat volgens mededelingen van de Tuberova het aantal aan wezige tuberculosegevallen lager ligt dan het landelijk gemiddelde. f)IE verhuizing van de jeugd zal mogelijk worden omdat het Bureau Huisvesting nu zelf ook eens gaat opschuiven. Men trekt in de naaste toekomst naar de Korte Haven, waar het voormalige klooster ook nog onderdak gaat bieden aan de kinder leeszaal van de Gemeente-bibliotheek. De wethouder van Ge meentewerken gaat er zijn kantoor vestigen, Gemeentewerken trekt een stukje ervan naar zich toe en het gemeente-archief gaat de zolder benutten voor het opbergen van overbodige zaken, 't Kan er een knusse boel worden, maar toch zeker niet zo ge zellig als aan de Hogebanweg, waar het Bureau Huisvesting honderden overgelukkige stadgenoten naar toe kan dirigeren. Zij zullen onze Schiedamse stoottroepen zijn op het Rotterdamse front. In de Nieuwstraat zijn al deze veranderingen nog in orde gemaakt, wanneer in het volgend jaar (hopelijk) een begin kan worden gemaakt met de uitgifte van de eerste montagewoningen, die de gemeente drie en vier étages hoog in Nieuwland wil gaan bouwen, zal men de meerdere ruimte aan de Korte Haven zeker van node hebben. jVOG even verder over bou- wen, weghalen en dicht gooien gesproken. De Prins Bernhardlaan toont langs de rand van het Volkspark nu reeds een deel van haar nieuw, lief gelaat en in Kethel kan een nieuwe school voor het openbaar onderwijs wor den opgemerkt, die van bin nen meer dan waar maakt wat het uiterlijk doet ver wachten. Aan de Westvest kunnen we betreuren, dat het uitzicht wat ruimer werd, want de iepen deden het daar prach tig, vooral ook met het kijkje naar de oude Walvismolen. Maar goed, tegen de ziekte doet ook een Plantsoenendienst weinig en ze zijn dus verdwenen. Meer overheidsbeleid (in vroeger jaren) kan worden verweten met het oog op een industrie haven aan de Maaskant, die na jaren van onnut nu werd afgesloten en gedempt. Wie maakt eens een rekensommetje hoeveel die grap Schiedam heeft gekost? VV/'IE op de afdeling Bevolking aan de Nieuwstraat ook maar enigszins de weg wist, kende het grijze hoofd van het hoofd van deze dienst. Als oudste ambtenaar van de gemeente Schiedam heeft hij afscheid genomen in de raadszaal van het stadhuis, dat hij als jong gemeente-ambtenaartje (de eerste in Schiedam met een diploma) eens vol verwachtingen en idealen binnen stapte. Wat hij voor Schiedam betekende, vond zijn uitdrukking in de benoeming tot Ridder in de Orde van Oranje-Nassau,

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1951 | | pagina 14