DE SCHIEDAMSE GEMEENSCHAP ilaar nieuwe verten 85 3e Jaargang - Nummer 5 - October 1951 Administratie en Abonnementen: Algem. Secretariaat, Nieuicstraat 12, Tel. 68043 Adv.: Kon. Ned. Boekdrukkerij H. A. Af. ROELANTS Lange Haven 141, Schiedam, Tel. 69300 Maandblad verschijnend onder auspiciën van de Stichting „De Schiedamse Gemeenschap HET leven in de gemeenschap gedurende de zomer maanden kent een wezenlijk verschil met dat in de winter. Lente en herfst zijn daartussen overgangs- phasen, waarin we ons langzamerhand kunnen instellen op wat komen gaat. In het voorjaar betekent dat plannen maken voor het buiten-zijn, voor de winter pogen we bij voorbaat een nuttige vulling te krijgen voor de lange, donkere en koude avonden, die ons te wachten staan. Voor een organisatie als De Schiedamse Gemeenschap, waarvoor als stelregel geldt het devies: Vooruit zien en plannen maken, betekent dit dus, dat lente en herfst zeer belangrijke perioden zijn, waarin veel voorbereidend werk kan worden gedaan. Twee vacantiefeesten heeft De Schiedamse Gemeen schap nu achter de rug en beide malen kan van een ge slaagd feest worden gesproken. Maar dit was niet het belangrijkste. Tweemaal nu reeds heeft een Schiedamse culturele gemeenschap, voortgekomen uit vele tientallen groepen en groepjes, laten zien, waartoe zij in staat is. Ditmaal manifesteerde het zich het duidelijkste in het selectie-orkest, het wagenspel en niet te vergeten de revue. 't Zal zaak zijn het verworvene te behouden en uit te breiden. Wat dit laatste betreft, de talrijke vergaderingen, die inmiddels reeds weer door het werkcomité en het grote vacantiecomité werden belegd, gaven getuigenis van het streven om gemaakte fouten weg te nemen, verbeteringen aan te brengen waar dit mogelijk is en niet te vergeten de gehele opzet van dit tot dusver voornaamste werk van De Schiedamse Gemeenschap te doorstromen met een geest van gezonde zelfcritiek, die zeker niet zal nalaten een goede weerslag te hebben op het culturele leven van Schiedam in het algemeen. - Wanneer één punt aan de orde is, waaraan bij de opzet van een volgend vacantiefeest speciale aandacht zal moeten worden gewijd, dan is het wel de jeugdrecreatie. Dit is voor de buitenstaander des te meer opmerkelijk, omdat tot dusver de manifestaties voor de jeugd mede tot de best geslaagde evenementen van het Schiedamse vacantiefeest behoorden. Maar het succes was in Mezen maar betrek kelijk, omdat men bij de organisatie nog niet verder M-as gekomen dan de passieve recreatie, Maarbij de kinderen iets werd geboden zonder dat dit hun zelfMerkzaamheid prikkelde. Natuurlijk kan en mag dit niet de opzet zijn van de jeugdrecreatie, zoals we deze in De Schiedamse Gemeenschap zien. Vandaar dus, dat in deze dagen een enquête op een deel van de lagere scholen wordt ingesteld, Maarbij het er in de eerste plaats om te doen is, een indruk te krijgen van de Mijze, Maarop over het algemeen de jongens en meisjes van 6 tot 13 jaar hun zomervacantic doorbrengen. Daarnaast zal tevens een overzicht M-orden verkregen van de interesse van de kinderen t.a.v. het geboden programma in de afgelopen Vacantieweek. Zoals vorig jaar het gehele Vacantiefeest het doelwit kon zijn van alle sceptici en we hadden ze te over zo werd dit jaar het vermakelijkheidscentrum het evene ment, M-aarop men z'n pijlen afzond. Bij gebrek aan een beter terrein had de noodzaak zich voorgedaan om voor de plaatsing hiervan het Lorentzplein en omgeving te kiezen. Zo midden in de bebouwing vielen tal van be zwaren te verMachten, waarvan die van „Het Zonnehuis" M'el als het meest steekhoudend mochten gelden. Vandaar dus, dat vooraf werd onderzocht in hoeverre hieraan tegemoet zou kunnen M'orden gekomen. Bij het overleg bleek overeenstemming mogelijk en zelfs kM'am men in de bedoelde inrichting tot de conclusie, dat overbrenging van patiënten naar elders niet noodzakelijk Mas. De atmosfeer leek gezuiverd, tenminste van de zijde van de Schiedamse Gemeenschap bekeken, 't Bleek echter, dat de opposanten zouden pogen de gemaakte afspraken te negeren en dit geval uit te buiten ten koste van de sfeer van het komende feest. Goed, wij M-eten dat het spel van den beginne af werd doorzien en dat noch overheid, noch publiek, zich hebben laten misleiden door dc argumenten, die door het bestuur van het Zonnehuis werden aangevoerd. In de eerste vergadering van het Vacantie-comité na de VacantieM-eek 1951, waarin men kennis kreeg van dc financiële uitkomsten, is nog eens duidelijk uitgesproken, dat M'ij, M'il het karakter van een Merkelijk feest blijvend zijn, ook in de toekomst een vermakelijkheidscentrum niet zullen kunnen ontberen. Het Mas goed. dat dit nog eens nadrukkelijk werd vastgesteld door een groep Schiedam mers, die allen zeker niet vol enthousiasme zijn over een instituut als een vermakelijkhcidscentrum, doch die toch genoeg werkelijkheidszin hehben om te beseffen welk een belangrijk werk men met de afschaffing ervan teniet zou doen.

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1951 | | pagina 5