3 ^Cermió V Als de zonergens ver in het Westen naar beneden is geroetsjt en een geeuwend stukje maan slaperig tussen de wolk- gordijntjes gluurtbeginnen de lichtjes hun lokkend flikkerspel. Hier en daar gorgelt een orgel zijn pijpen los in een luchtig tingelt je. De mensen in de kramen verschuiven wat dingen die al recht stondende draaimolens gaan zachtjes rond. Kermis ontwaakt. Eerst zijn het de moeders met kin derendie eigenlijk al in bed hadden moeten liggen. Ze beginnen met allemaal een lek-pineven op de houten pa ar dj es. op de echte fietsjes, in de autotjes waar je overal an mag komen trekken aan een touwtje in de hoop dat je een grote pluche beer omhoog zal halenmaar een blocnootje in de knuist geduwd krijgtnerveusjes hunkeren om op een heuselijk paard te zittenmaar gelukkig toch niet magge van Moe zeuren om frietjeseen ijsje willen omdat Koos van hiernaast er ook een heefteen plasje moeten doenin het treintje zitten en gauw naar huis. De orgels hebben er intussen een schepje op gedaan. uit twintig mu ziekjes of meer hotsen en botsen de tonen dooreen tot een dikke brij van geluideen klanken-mistwaar je niet meer onderuit kunt komenéén dreinen dejoelende deun. die je eigenlijk pas hoortstraks om twaalf uurals plot seling alles stil valt. Maar ziedaar duiken ze de pret in: de jongens met hun fluwelen schoenen, de meisjes met haar geverfde zoen- mondenze zijn de fabriek en het atelier vergetenvoelen zich vrijwilde apachen die hun branie uitbotsen in de auto scootersc/i'e zich los-gillen in de rups- baan. zich heerlijk uit laten zwieren in schommelszweef en wat er aan stoers en geweldigs te beleven valt Er zijn ook de rustige meneren van kantoor met hun behoedzame gades. die drentelen eerst eens taxerend rond. berekenen hun kanskopen voorzichtig een lotje of veilig een pakje nougat, die wachten eens af wa{ de andere meneren en hun gades doen. ze gaan eens rechtop zitten in een schuitjeklimmen eens rustig op een paardvinden zichzelf een beetje malmaar zwieren toch in het rond. draaien naar hun proes tende wederhelfttracteren malkan der op een portie poffers, pikken een oliebol-uit-het-vuistjemoeten toe geven dat het eigenlijk wel leuk is alle maal. Als het duister-rondom de kermis tot een intiem geheel heeft samengeknepen is iedereen vergeten dat hij vanmorgen nog nuchtere Hollander wasdan zijn we allemaal vrolijke kinderen geworden, die van bonte lichtjes houden, van tierlantijnen en tingel-tangeltjesvan verguldsel en glinsterende lovertjes van..... wel van kermis! SEBASTJ A AN. heus niet. omdat hij een voorgekauwd lesje uit zn hoofd geleerd had. Want, en daar komt die samenwer king om de hoek kijken, hij moest er folders voor doorlezen, foto's, voor uitknippen, een plakboek van aanleg gen. Hij moest uiteraard controleren of zijn makkers niet meer hadden dan hij en eventueel zijn eigen dossier met hun adviezen en overgeschoten foto's aanvullen. Door die eigen studie kreeg hij plot seling plezier in dat glas. Evenals in de werkzaamheden van de P.T.T., de geschiedenis van Schie dam. de drooglegging van de Zuiderzee en al die andere onderwerpen, waarover hij en z'n medescholiertjes het belang rijkste te horen en te zien kregen, waarvan ze plakboeken samenstelden, waarbij ze kaarten tekenden en waar van ze wijzer werden. Naar Rotterdam Op deze leest is heel Broeder Boro- rneus' onderwijs geschoeid: praktijk, coöperatie en eigen interesse. Handen arbeid bijvoorbeeld staat op het ver plichte lesrooster voor het zevende leerjaar. ,.Best", zei de practische Broeder. „Maar dan ook nuttige handenarbeid. Mijn jongens moeten het harde metaal van het zaehte hout en de weke plas tiek leren onderscheiden. Ze moeten vaktekenen met het daarvoor bestem de materiaal en niet met kleine latjes en op gewone banken." Het was gemakkelijker gedacht dan uitgevoerd. Maar 11a een tijd van naar stig zoeken werd contact gevonden met de Rotterdamse Katholieke Ambachts school in de Baljuwstraat en daar trek ken alle 31 jongens 1111 elke Dinsdag en elke Donderdagmiddag om halftwee naar toe, om er pas tegen half zes vandaan te komen. Opgetogen naar huis Onder leiding van een bekwaam leraar vijlen, zagen en slijpen ze er, ze leren er hout op de juiste wijze be werken en lijnen trekken, die precies haaks op elkaar staan. Wat nog be langrijker is: ze gaan er met plezier naar toe en komen opgetogen huis waarts. En waarlijk niet, omdat de gemeente Schiedam hun trammetje betaalt.... Of deze nieuwe V.G.L.O.-methode nu ideaal is? Het antwoord daarop zal waar schijnlijk pas over enige jaren gegeven kunnen norden. Feit is. dat wij in de St. Aloysiusschool een klas aan het werk zagen met kennelijk genoegen en met opvallende ijver. Feit isóók, dat verleden jaar Ifj van de ~<V leerlingen op prima wijze aan de Ambachtsschool afgeleverd werden, dat 10 een baas vonden, die hen graag hebben wilde en dat er één naar de U.L.O. ging met de overtuiging, dat hij het daar wel zou rooien. Is het overdreven deze feiten welspre kend te noemen Zit er geen waarde in de opmerking van de jongen, die ons bij het verlaten van de klas toefluisterde „Nou meneer, het is hier best te harden Iets. wat niet ruig. doet men graag. Men mag. als men de St. .lanstoren beklimt, zijn naam niet krassen op tie leien van de toren spits. Maar natuurlijk deden deze twee meisjes het lekker stiekumtoch I

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1951 | | pagina 7