VUILAFVOER-MAATSCHAPPIJ SCHIEDAMSE PRIMEUR VAN ENORM BELANG V J 111 hebben medegewerkt. Welbewust wordt er daarom naar gestreefd de kunst als onontbeerlijke vormgeefster van de cultuur haar rechtmatige plaats in de samenleving te hergeven. Wil de kunst haar verloren terrein terugwinnen, dan zullen haar beoefenaars zich zeker niet buiten de gemeenschap mogen houden. Het is verheugend op te merken, dat velen van deze noodzaak doordrongen zijn en directe aanraking met het grote publiek zoeken. De geruchtmakende demonstratie van kunstenaars op de trappen van Rotterdam's Beursgebouw toonde deze nieuwe bezinning duidelijk genoeg. Daarnaast is het echter evenzeer noodzakelijk, dat een zo breed mo gelijke massa het ganse cultuur- bewuste volk in dezelfde geest mede werkt. Men zal niet mogen rusten vóór volk en kunst veel nader tot elkander gebracht zijn dan nu het geval is. "1/ERSCHILLENDE wegen staan open om tot de gewenste samen smelting te geraken. In ons land heeft men in dit opzicht tot dusver het onderwijs buiten beschouwing gelaten, dit in tegenstelling met sommige an dere landen in onze omgeving, doch aan begrip voor bescherming van de cultuur heeft het de overheid over het algemeen niet ontbroken. Waar nodig en mogelijk, werd en wordt steun ver leend. Naast de overheid is het be drijfsleven in toenemende mate ge neigd de kunst te steunen door middel van opdrachten. Ze zijn nuttig en nood zakelijk, doch kunnen slechts ten dele de plaats van de kunst in de gemeen schap recht doen wedervaren. Hier voor is meer aangewezen het contact tussen kunstenaars en plaatselijke or ganisaties, die de verheffing van het culturele peil in hun vaandel hebben geschreven. r|T)T de verenigingen, die zich bij De Schiedamse Gemeenschap heb ben aangesloten, behoort zo ook de Schiedamse Kunstenaarsgemeenschap S. 45, waarvan de leden de meest uiteenlopende takken van beeldende kunst vertegenwoordigen. Het streven van deze organisatie, om een beter contact dan tot dusver tot stand te brengen tussen burgerij en beeldende kunst met haar beoefenaars, zal kun nen worden gesteund in het kader van het algemene werk van de Gemeen schap, dat heel het culturele streven van Schiedam overkoepelt en er de noodzakelijke binding aan geeft. Er is zeker een taak weggelegd voor de S. 45 om waar mogelijk te pogen de eigen leden te laten inschakelen bij dit werk. Het is zeker geen blijk van chauvi nisme, wanneer wij erop aandringen, dat in voorkomende gevallen aller eerst contact zal worden gezocht met de plaatselijke kunstschilders, beeld houwers, glazeniers én grafici, alvorens men kunstenaars van buiten de stad inschakelt. Het moet gezien worden als een burgerplicht, die een goed stad genoot nimmer zal verwaarlozen. Men zal bezwaarlijk een waarachtig wereld burger kunnen zijn aleer men de leer school voor locale burgerzin en vader landerschap met succes heeft door lopen. Te geringe bekendheid met de acti viteit der Schiedamse kunstenaars was oorzaak, dat tot nu toe zelden of nooit hun artistieke capaciteiten ter plaatse werden benut. Goede voorlichting zal dit gebrek mede kunnen opheffen. Vandaar dat we ook in het maandblad van de Gemeenschap nog vaker gast hopen te mogen zijn. VAM TNE Vuil-Afvoer-Maatschappij is waarlijk niet de geniale gedachte van een t of andere Schiedammer, die wetenschap aan zakelijk belang wist te koppelen. Nee, want reeds in 1931 vertrok er een trein met vuil, tot meststof verwerkt, naar Drente. Vuil, dat voornamelijk uit Den Haag afkomstig was. En zes jaren daarvóór had minister Ruys de Beerenbrouck al gezegd, dat huisvuil niet voor de oven, maar voor de akker bestemd was. Nederland had die uitspraak in de oren geknoopt en verschillende steden vormden een combinatie ter verkrijging van vrucht bare compost. Maar hier in Schiedam kon de zaak pas gaan draaien toen het industrieterrein beschikbaar kwam. Toen trad de gemeente onmiddellijk toe tot deze combinatie. Lag het terrein niet naast de deur van het Westlandl En hadden de Westlandse tuinders niet gretig toegezegd, dat ze het nieuwe product van de V.A.M. op grote schaal zouden gaan gebruiken? „Wij doen mee,'" zei het gemeentebestuur en dat ivas een prettig geluid in een stad waar niet altijd meegedaan ivordt Evenals andere gemeenten vervoer de Schiedam tot voor kort al het ste delijk huisvuil met wagens of schepen uit de bebouwde kom. Dat was een kostbare geschiedenis en bovendien bleef de materie onproductief. Men was natuurlijk op de hoogte van het feit, dat sedert jaren in Wijster, bij Hoogeveen, een vuilverwerkings installatie stond, waar men de sub stantie lange tijd liet liggen. Gisting en rotting traden dan op en tenslotte verkreeg men een stof, die voor de landbouw geschikt was. Darm, maag en buik! Bij de V.A.M. doet men het ge heel anders. Het Schiedamse vuil wordt naar het bedrijf gebracht en daar gestort in een buitenbunker, Buiten Schiedam's zo dielit be bouwde kom ligt naast de Schie een groot open terrein. De outsider zal zeg gen, dat hij er niets ziet dan een klein gebouwtje. De ingeschreven burger weet misschien te vertellen, dat in dat ge bouwtje van cierdoppen, papier en ander huisvuil vruchtbare compost ge maakt wordt. Dat dit nieuwe bedrijf echter voor onze stad van eminent belang is, zal stellig velen ontgaan. Daar is het te weinig imposant voor, ligt het te ver af en spreekt het pro duet te weinig tot de verbeelding. In nevenstaande kolommen kunt ge er meer over te welen komen. Er is in de loop der jaren veel geschreven over de distilleerderijen, de werven en de kleinere technische industrieën, die de hartslag van het stedelijk leven in zo grote mate bepalen. De Schiedamse Gemeenschap acht het haar taak de lezers van de diepere achtergrond der V.A.M. op de hoogte te stellen. Omdat deze V.A.M. vroeger of later haar invloed, direct of indirect, op de gemeenschap van Schiedam zal doen gelden.

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1951 | | pagina 11