106 De verbindingsweg SchiedamRollerdam gezien vanaf de grensflal Op duizenden manieren worden de uurtjes besteed, die de mens helemaal van zichzelf kan noemen. Plotseling duiken er berichten over op in de kranten: „Eenvoudige arbeider tovert planetarium in dak van zijn huis." „Kantoorbediende ontdekt nieuwe ster met eigen kijkers." „Grondwerker bouwt in vrije tijd eigen miniatuur kermis." Het zijn dingen, die verborgen blijven achter de over gordijnen. Zij treden niet buiten de kring, die de lamp op de werkbank of de tafel gooit. Tot iemand een tip geeft aan de man van de krant. En vrijwel altijd is het raak. Vrijwel altijd zit er kopij in het werk van de handen; in de fantasie, die iets inspi reerde; in de volharding, die een wonderlijke machine of een miniatuur radio tot stand bracht. „Wat doet u eigenlijk met uw vrije tijd?" Duizenden hebben er belangstelling voor wat anderen in hun zelf-geregeerde uren doen. Duizenden verlangen naar de tip, die hun een ideaal kan geven over het vullen van hun eigen vrije uren. Duizenden staan vol bewon dering te kijken naar het werk, dat alleen uit liefde en niet door drang van brood of leven ontstond. Duizenden bezoeken tentoonstellingen, die iets vertellen over wat anderen met hun eigen tijd doen. Achter de gesloten gordijnen van de huizen van Schie dam huizen honderden vaders en moeders, jonge kerels en jonge meisjes met hun heel speciale hobby, met hun heel eigen voorliefde. Een enkele maal treden zij in de openbaarheid. Dan organiseert de vereniging, waartoe zij behoren, een expositie of een wedstrijd. Anderen kennen geen verenigingsband. Zij hebben zich geabonneerd op een tijdschrift en vinden hun volledige voldoening in het schriftelijke contact, dat zij met gelijkgestemden hebben. Op een ongewone, maar zeer zinrijke manier beleven zij het feit, dat zij vrije mensen zijn. Vrij om in de uren, die hen niet langer binden aan zorgen voor het bestaan en voor het gezin, naar eigen goeddunken te vullen, zich te verrijken met het ontdekken van nieuwe kanten aan hun eigen persoonlijkheid en van nieuwe bronnen van vreugde in de hen omringende wereld. Daarom was het nog niet zo brutaal om u te 'vragen wat u eigenlijk met uw vrije tijd doet. Want in uw vrije tijd ligt een kolossale brok verborgen rijkdom, ook voor de Schiedamse gemeenschap. Zij vindt immers haar krachten niet alleen in de activiteit die naar buiten treedt, maar ook in die welke binnenskamers blijft. Wat niet wil zeggen, dat zij er niet op spint om die honderden liobby-beoefenaars niet eens in het openbaar de vraag aan anderen te laten stellen: „Wat doet u eigenlijk met uw vrije tijd?" Dat moet dan gebeuren op een grote tentoonstelling, die alvast in voorbereiding is. Denk er eens over. Het kan iets heel bijzonders worden.

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1951 | | pagina 6