J 108 gen zouden omvatten. Het gemeente bestuur vond dit aantal wat weinig. Het ging eens in Den Haag praten en toen bleek, dat meer betekenis moest worden gehecht aan het woord „richt" dan aan het woord „contingent". Het ging minder om het bouwvolume dan wel om de financiering, terwijl tot 1951 het bouwvolume op de eerste plaats stond. In Den Haag bleek tevens, dat de hoogste wijsheid is: eerst plannen ma ken en dan kijken naar de financie ringsmogelijkheden. En dus liet het gemeentebestuur vlot een ontwerp ma ken voor de bouw van achthonderd montagewoningen, nadat leden van het college een bezoek hadden gebracht aan Vlissingen, waar de aannemers firma Muys en De Winter N.V. reeds op grote schaal montagewoningen bouwt. Het resultaat was, dat de plan nen op korte termijn gereed kwamen en de goedkeuring kregen van Den Haag. Het Departement van Weder opbouw heeft geen voorkeur voor mon- tagebouw boven traditionele bouw of omgekeerd, maar het gaf aan het ge meentebestuur het advies, zich te dekken op beide fronten. En daar reeds was besloten om in Klein Babbers- polder 213 woningen volgens tradi tionele bouw neer te zetten, viel dus nu de keus op montagebouw. Nadat de beslissing was gevallen, werd begonnen met de bestudering van de situering en van de bebouwings dichtheid. In het oorspronkelijke uit breidingsplan zouden er 70 woningen per ha worden gebouwd, naar het voorbeeld van Amsterdam. In verband met de hogere rentevoet der geld leningen (nu 4 procent tegen voorheen 34 procent, wat betekent dat de huurprijs al f 1,tot f 1,25 per week hoger komt te liggen), de grondprijs, die sterk is gestegen, en de materiaal- prijzen, die steeds hoger worden, werd besloten de bebouwingsdichtheid iets groter te maken. Dat kon, omdat men, wat die bebouwingsdichtheid betreft, eerst wel wat aan de ruime kant was geweest. De plannen werden acuut, toen de gemeente Schiedam enkele geldleningen kon aangaan tot een be drag van f 1.600.000, Denk nu niet, dat dit bedrag vol doende is voor de financiering van alle achthonderd woningen, die in Nieuw- land voorlopig zullen worden gebouwd. Dit bedrag is juist voldoende om te beginnen met de bouw van 120 wo ningen en met het maken van de fundering voor nog 192 woningen. Zo dra de gemeente opnieuw omvangrijke geldleningen kan sluiten, zal aan de bouw uitbreiding worden gegeven, tot dat, hopelijk binnen enkele jaren, alle pl.m. achthonderd woningen in Nieuw- land er zullen staan. Dat is ook nodig, want die pl.m. achthonderd woningen vormen een afgeronde wijk, een wijk met, naast woningen, buurtwinkels en enkele garages. Deze afgeronde wijk is weer onderverdeeld in kleinere woon eenheden, waarvan de eenheid met 120 woningen, waarmee wordt begonnen, er een is. Een tweede kleinere eenheid zullen de volgende 192 woningen gaan vormen. Er komen blokken montagewonin gen van vier étages en die worden 13 meter hoogen blokken van drie étages, die een hoogte van 10 meter krijgen. De achterzijden van de blokken heb ben een onderlinge afstand van 28 meter, zodat er rekening is gehouden met voldoende lichtinval. Er is ge dacht aan voldoende groenstroken. De woningen zullen gaan bevatten een grote woonkamer aan straatzijde, met een oppervlakte van 22 m2, een keuken, een W.C., een douchecel en, aan de achterzijde, 2 of 3 slaapkamers. De woningen in de drie-étage-blokken zullen in hoofdzaak drie slaapkamers bevatten. De verhouding 3- en 4- étagewoningen is 30 tot 80 en zij X fan Jantje en de pruimen in modern Nederlands overgezet U kent natuurlijk allemaal dat aandoenlijke vers van Ilieronymus van Alphen waarin hij de zielestrijd schildert van een knaapje dat ..een boom zo volgeladen met pruimpjes zietvan die pruimpjes uil plukken, maar dan bedenkt dat zijn vader het hem verbood" en krampachtig besluit om gehoorzaam te zijn.,.. De tijden zijn blijkbaar uèl veranderd, want: Koosje zag eens appels hangen, O, als kokosnoten groot. Het scheen dat Koos ze wilde afslaan met een knuppel in zijn poot. „Hier is," sprak Koosje, „wel de buurman, die mij door zijn raam kan zien, maar dat kan me niks verrekken, ik lust er wel een stuk of tien." Voort ijlt Koosje, naar de appels en hij slaat ze schielijk af. 's Avonds ziet hij groen van buikpijn, tot onze les en tot zijn straf. SEBASTIAAN.

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1951 | | pagina 8