I>e tragedie van liet Cultureel Centrum nog niet ten einde HET LAATSTE BEDRIJF IN DEN HAAG 109 IN het Cultureel Centrum van Schie- dam, te bouwen in de Plantage, zouden onder meer drama's (daar onder te verstaan alle soorten toneel stukken, van kluchten en blijspelen tot tragedies toe) te zien zijn geweest, ware het niet, dat dit Cultureel Centrum zelf het middelpunt was geworden van een drama, een tragedie, met als droe vig slot, dat het niet zal worden ge bouwd, omdat het niet meer kan wor den gebouwd. Als er nu nog aan zou moeten worden begonnen, zou dit Cen trum heel wat duurder gaan kosten dan een jaar geleden, toen alles voor de bouw gereed wastoen de Ge meenteraad tenslotte, na dit eerst te hebben geweigerd, zijn medewerking verleende en het wachten alleen was op de goedkeuring door Ged. Staten van Zuid-Holland van de door de Ge meenteraad goedgekeurde wijziging der verordening regelende de aard van de bebouwing en het gebruik van de gronden in de bebouwde kom. Die wijziging hield in een mogelijkheid te scheppen om het Cultureel Centrum te doen bouwen in de Plantage, tussen het verkeersterrein voor het Post kantoor en het Plein Eendragt. worden resp. 8,20 en 7,20 m diep. De blokken montagewoningen zullen worden gebouwd op betonpalen en reeds zijn enkele proefpalen, die een lengte hadden van 20 en 22 meter, in de grond gedreven. Intussen is de firma Kleinekoort, Poot en Baade be gonnen met het aanrijden van zand voor de straattracées en verwacht mag worden, dat de eerste woningen in Augustus van het volgend jaar gereed zullen zijn. Het complex zal worden gebouwd in het deel van Nieuwland, dat wordt begrensd door de Vlaardingerdijk, een waterpartij, die is ontworpen langs de algemene begraafplaats in de richting van de Poldervaart, en het weglichaam, dat is gemaakt in het verlengde van de Rembrandtlaan naar de Damlaan. Tegen dat goedgekeurde raadsbe sluit waren in verzet gekomen: be woners van de Tuinlaan en van de Lange Nieuwstraat, die geen Cultureel Centrum voor hun deur wilden hebben en die bovendien vreesden voor waar devermindering van hun panden; het Comité voor behoud van de Plantage onder aanvoering van de heer A. Huks- horn, welk comité sterk gekant was tegen het opofferen van een stukje van de Plantage (er bleef nog genoeg over) ten behoeve van het bevorderen van het culturele leven in Schiedam, dat hun blijkbaar minder ter harte ging dan een paar bomen en wat struiken. Dan was er nog de Bond Heemschut, die tegen de wijziging bezwaren maakte uit stedebouwkundig en planologisch oogpunt bezien, en Monumentenzorg keek ook al met argusogen, omdat bij de bouw van het Cultureel Centrum het Gymnasium, dat onder deze „zorg" ressorteert, misschien in het gedrang zou kunnen komen. De Gemeenteraad had in zijn ver gadering van October van het vorige jaar al deze bezwaren naast zich neer gelegd en als allen, die zich verzetten tegen het Cultureel Centrum, zich toen bij die beslissing van de Raad hadden neergelegd, dan hadden Ged. Staten de betreffende besluiten zonder meer goedgekeurd en dan zou Schiedam, eerder of zeker gelijktijdig met Vlaar- dingen, een schouwburg hebben be zeten, annex bioscoop en tentoonstel lingszaal, met een café-restaurant, een ruime foyer en een prachtige gelegen heid voor het houden van congressen en grote vergaderingen. Men deed dit niet. Men tekenïle ver zet aan tegen de wijziging van de ver ordening in Den Haag, bij Ged. Staten, het college dat de wijziging moest goed- of afkeuren. Met de bouw van het Cultureel Centrum kon niet worden begonnen. En er kan niet meer mee worden begonnen, omdat, ook al zouden Ged. Staten de wijziging alsnog goed keuren, de bouw nu veel te duur zou worden, afgezien nog van de vraag, of de Schiedamse Gemeenschap er de gelden beschikbaar voor zou krijgen tegen dezelfde billijke voorwaarden als een jaar geleden. De rentevoet is n.l. sedert die tijd hoger geworden. Boven dien zijn de bouwkosten belangrijk ge stegen. Alleen al door verzet aan te tekenen, hebben de tegenstanders van het Cul tureel Centrum hun doel bereikt. Zij, die opkwamen voor eigenbelang of voor liet behoud van de Plantage (een waandenkbeeld, omdat er slechts een klein stukje van dit plantsoen zou moeten worden opgeofferd) zijn erin geslaagd aan Schiedam een cultureel centrum te onthouden, waaraan onze stad, met zijn ruim 74.000 inwoners, zo'n grote behoefte heeft en waarop zij ook recht heeft. Een tragedie. Inderdaad. En een tragedie, die nog niet is geëindigd. Want al staat het vast, dat het cul tureel centrum er niet komt (wat is Vlaardingen toch te benijden, waar de burgerij niet tegenwerkte en waar nu een schouwburg wordt gebouwd, die in de loop van het volgend jaar geopend kan worden), het slotbe drijf speelt nog. Immers, zo denken de mensen „van het verzet", ver onderstel, dat de wijziging van de be bouwingsvoorschriften wordt goedge keurd, dan kan de Schiedamse Ge meenschap, als de tijd er gunstig voor wordt, alsnog een cultureel centrum in de Plantage gaan bouwen. En dat nooit De „affaire" heeft gediend voor Ged. Staten in een openbare zitting, in Den Haag gehouden in het Provinciaal Ge bouw. Na de opening van deze zitting werd allereerst mededeling gedaan van een advies van het Ministerie van Wederopbouw. Dit advies was uitge bracht door de hoofdingenieur-direc teur van de wederopbouw, de heer G. F. E. Kiers. En terwijl de Schie damse Gemeenschap met het Minis terie van Wederopbouw tot volledige overeenstemming was gekomen over

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1951 | | pagina 9