t Wij blij ven op ons zelf staan Dan ook geen verantwoording voor beslissingen tegen ons inzicht Bij «le voorplaat Meer aandacht gevraagd voor de verstandelijke, geestelijke en lichamelijke ontwikkeling 130 WIJ zijn, principiëel, niet tegen de Schiedamse Gemeenschap. Wij willen zelfs aan het werk van die Gemeenschap deelnemen zoals wij tijdens de vacantiefeesten van 1950 bewezen. Maar wij kunnen er geen deel van uitmaken, omdat wij dan mede verantwoordelijk zijn voor besluiten, die in strijd kunnen zijn met onze overtuiging, met onze principes." Dit zei de heer J. v. d. Drift, secretaris van het Geref. Jeugdverband, met wie wij een onderhoud hadden over de zienswijze van de Geref. jeugd ten aanzien van de Schiedamse Gemeen schap. In feite, zo zei de heer v. d. Drift, staan wij achter het werk van de Schiedamse Gemeenschap, zolang dat werk niet in strijd is met ons prin cipe en in het algemeen belang, in het belang der gemeenschap, gemeen schap dan gezien als de burgerij van de stad. Vandaar, dat wij als Geref. Jeugdverband in 1950 tijdens de va cantiefeesten deelnamen aan de Jeugd- optocht. Die was niet in strijd met on ze overtuiging en in het belang van gemeenschap. Zomin als wij aange sloten zijn bij de Schiedamse Gemeen schap, zo min zijn wij dit bij de Ne derlandse Jeugdgemeenschap, die o. m. op Zondag kampen ging houden, waarmee wij ons, als Geref. Jeugd- Jeugdverband, niet kunnen verenigen. Wij willen geen verantwoording dra gen voor een dergelijke beslissing en sluiten ons dus ook niet aan. Het Geref. Jeugdverband is voor vrije jeugdvorming maar zodra die in het gedrang komt, door ons aan te sluiten, zeggen wij: Wij blijven op onszelf staan. Onze landelijke organisatie ont vangt rijkssubsidie en die wordt be steed voor het kampwerk. Een ge meentelijke subsidie vragen wij niet aan, omdat wij dan het gevaar zouden kunnen lopen, dat onze vrije jeugd vorming haar zelfstandigheid verliest. Wij achten de Geref. jeugdorganisatie in haar rijke verscheidenheid van groot belang, omdat wij de jeugd bewust willen maken, dat zij moet kiezen voor Jezus Christus. Dat is de aller eerste taak. Daarnaast willen wij onze Geref. Jeugd opvoeden tot gemeen schapsmensen, omdat zij moet leven in één gemeenschap met andersden kenden. Maar daarbij gaat het prin cipe voorop. Wij willen niets onder nemen of mede verantwoordelijk zijn voor wat wordt ondernomen, als dit tegen onze confessie indruist. Als de Schiedamse Gemeenschap zich in die richting ontwikkelt, zullen wij, als Geref. Jeugd, gaarne blijven deelnemen aan manifestaties, die door die Gemeenschap of haar secties wor den ondernomen. Die Gemeenschap zou ons een grote dienst bewijzen, wanneer zij ervoor kon zorgen, dat Schiedam de beschikking kreeg over een ruime gelegenheid voor massale vergaderingen. Een cultureel centrum (en dit was de persoonlijke mening van de heer v. d. Drift) zou daartoe welkom zijn, evenals een groot open luchtterrein, als bijv. het vroegere feestterrein in het Volkspark, of het Emmaplantsoen. Wat betreft ver gaderzalen voor kleinere vergaderin gen en voor bijeenkomsten van de Geref. jeugd, die hebben wij, zei de heer v. d. Drift, voldoende in het Geref. Jeugdhuis en in de lokalen bij de drie Geref. kerken. „Ja", zuchtten wij met iets van verlangen in onze stem," dat is Parijs ten voeten uit. Natuurlijk, ook Londen heeft zijn arme buurten, evenals Amsterdam of New York. Want waar mensen wonen, wonen ook arme mensen. Maar nergens vindt men zó treffend een stille vervallen binnenplaats midden in het stadsrumoer. Nergens zwijgen de hoge grijze muren zó sprekend als in La Ville Lumière* En nergens vormen wat uitgehangen kle dingstukken en een veronachtzaamd jochie zó'n triest geheel met de entourage als juist in die stad van schijnbare vrolijkheid. Deze kant van Parijs is minstens even veel. zeggend als de verlichte boulevards.." „Inderdaad", zei onze fotograaf, „maar ik heb dit plaatje toch heus in Schiedam genomen. Aan de verlengde Broersvest, vlak bij het Overschieseplein Over de verhouding tussen de Ned. Herv. jeugd en de Schiedamse Ge meenschap heeft de heer H. Meijers, voorzitter van de C.J.M.V. gezegd, dat de C.J.M.V., de Chr. Jongeman- nenvereniging, een niet „uitgespro ken" Hervormde Jeugdorganisatie is. Immers, de C.J.M.V. is één van de Chr. jeugdorganisaties van vrije jeugd vorming. Hieruit mag echter niet de conclusie worden getrokken, dat de C.J.M.V. niets met de Ned. Herv. kerk heeft te maken. Integendeel. De C.J.M.V. werkt ten nauwste samen met deze kerk, die mede verantwoor delijk is voor het jeugdwerk van deze organisatie. Vandaar, dat de C.J.M.V. ook vertegenwoordigers heeft in de Herv. Jeugdraad. Gezien de struc tuur van de C.J.M.V. telt zij ook leden, die behoren tot de Gereformeerde, de Evang. Lutherse kerk en tot an dere kerkgenootschappen. Het over grote deel der leden is evenwel Ned. Hervormd. De leden van de C.J.M.V. (en daar

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1951 | | pagina 10