komt het op aan), staan achter de Schiedamse Gemeenschap. Een dui delijk hewijs hiervoor is, dat het be stuur tijdens de Vacantiefeesten 1951 in samenwerking met de Schiedam se Gemeenschap een fietspuzzletocht heeft georganiseerd, die een door slaand succes is geworden. De jon geren uit de Ned. Herv. kerk staan heel wat minder sceptisch tegenover de Schiedamse Gemeenschap dan de ouderen. De C.J.M.V. zal dan ook graag medewerken aan het werk van de Schiedamse Gemeenschap, mits die Gemeenschap goed in het oog houdt, dat zij rekening houdt met doel en streven van >het (Hervormde) Jeugd werk, en niet handelt in strijd met de principes, die de C.J.M.V. voorstaat. De Schiedamse Gemeenschap moet staan boven de schakeringen van het jeugdwerk en geen partij kiezen voor één bepaalde groep. De C.J.M.V. is ervan overtuigd, dat de Schiedamse Gemeenschap heel veel kan doen voor de jongeren in het al gemeen en ook voor de jongeren, die behoren tot de Ned. Herv. kerk. Zo moet op gezette tijden in het blad van de Schiedamse Gemeenschap wor den gewezen op het werk van de jon- Zowel in Herv.- als in Geref. jeugd- kringen bestaat ten aanzien van het tot ontwikkeling brengen van het cul turele leven eenzelfde mening. Wan neer er cultuuruitingen zijn met een humanistische strekking, kunnen de leidingen van de beide kringen zich daar niet mee verenigen. De jeugd van deze kringen houdt van films, maar niet van films, vertoond in een theater met een commerciële inslag, dat van daag een film draait, die naar de me ning van Hervormden en van Gere formeerden van opvoedende en cul turele waarde is, om vlak daarop een programma te brengen met een film, die van verderfelijke invloed voor geest en moraal moet zijn voor de jonge mensen. Daarom tracht bijv. het Geref. Jeugdverband weer op gezette tijden eigeii filmavonden te organi seren. Met het toneel is het al niet veel anders. Maar er zijn gelukkig nog to neelstukken, die door eigen leden in eigen kring uitstekend kunnen worden opgevoerd. Hier kan de Schiedamse Gemeenschap weinig voor deze kringen doen. Wel wordt op prijs gesteld als de Schiedamse Gemeenschap het muzi kale leven helpt bevorderen, mits de uit te voeren muzirk op cultureel ver antwoord peil staat. Wat het houden van tentoonstellingen betreft, als het gaat om schilderijen, beeldhouwerken, foto's, die niet stotend zijn, zal de Herv. en de Geref. jeugd daarvan zeker weten te genieten. geren en van de jeugdorganisaties. Over het algemeen weet de buiten wereld en weet ook de Schiedamse Gemeenschap te weinig van het jeugd werk, althans, wordt er te weinig aan dacht aan geschonken en wordt er te weinig of in het geheel niets over geschreven. Als de Schiedamse Ge meenschap meer aandacht besteedt aan de geestelijke, lichamelijke en verstandelijke ontwikkeling van de jongeren, welke ontwikkelingsvormen zijn gesymboliseerd in de bekende rode driehoekjes van de C.J.M.V., en welk symbool werkelijk niet alleen voor deze organisatie van jongeren geldt, dan zou men al een heel eind op de goede weg zijn. Ook de jeugdorganisaties zitten met het zalenprobleem. Het wordt steeds moeilijker voor de onderscheidene jeugdorganisaties, lokalen te vinden voor vergaderingen en kleine bijeen komsten. Als de Schiedamse Gemeen schap op dit gebied iets zou kunnen doen, zou de C.J.M.V. dit hoog waar deren. En wat de sport betreft, de Chr. voetbalverenigingen, die alleen op Zaterdagmiddag spelen, hebben wel is waar speelterreinen, maar zij zouden ook wel eens graag een eigen home hebben. Om een voorbeeld te noemen. De grootste Chr. voetbalvereniging, H.B.S.(S.) zou maar al te graag be schikken over een nieuw veld, maar heeft, omdat zij alleen maar op Zater dagmiddag speelt, daarvoor tot nog toe geen kans gekregen. Wellicht dat de Schiedamse Gemeenschap, bij de bij haar aangesloten sport-sectie, de S.B.L.O., eens iets kan doen voor de Chr. sportbeoefening, ja, voor de sportbeoefening van de jeugdorgani saties in het algemeen. Want er zijn nog heel wat meer jeugdorganisaties, die sport willen beoefenen en daarvoor sportvelden en/of gymnastieklokalen nodig hebben. De organisaties, die zich in hoofd zaak bezig houden met het Ned. Herv. jeugdwerk onder jonge meisjes, stellen zich nagenoeg op hetzelfde standpunt als de C.J.M.V. en deze organisaties zijn het vooral, die erop wijzen, dat de Schiedamse Gemeenschap als over koepelend lichaam vooral niets moet en mag ondernemen, dat in strijd is met de principes van één der aange sloten verenigingen. Verloren schoonheid. Zo kon de Westvest zich 's winters opmaken. iVu zijn de iepen en de schoonheid teeg

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1951 | | pagina 11