135 Schilderachtig ligt die Ned. Herv. kerk in de kom van wat vroeger het dorp Kethel was. Vooral als men van uit het Noorden nadert, valt de mooie ligging op, en het is geen wonder, dat vele kunstenaars juist van die zijde af hun indrukken hebben vast gelegd op het schildersdoek, op het tekenpapier. De ligging van de kerk bekoort het oog van de bewoners van Kethel en van hen, die eens een bezoek brengen aan dit vroegere dorp, dat, liggend onder de rook der grote steden, zo geheel zijn eigen dorpse karakter heeft bewaard. Men waant zich, als men er toeft, in een ver voorbije tijd. Er gaat een weldadige rust uit van dit plattelandsdeel van Schiedam, een rust, die zo nu en dan wordt verstoord door een voorbij drenzende autobus, door een claxonnerende auto. De Ned. Herv. kerk past geheel in het landelijk karakter. Gebouwd in 1487, ge-wijd aan de H. Jacobus, is het gebouw gedeeltelijk afgebrand tijdens de Hoekse en Kabeljauwse twisten (volgens de Nederlandsche Stad- en Dorp-beschrijver, die in 1793 een boekje over Kethel het licht deed zien) of, (naar de mening van de se cretaris-kerkvoogd, de heer J. M. Schmidt), in het begin der zeventien de eeuw deels door brand verwoest. De kerk werd weer opgebouwd om streeks 1630 in de oorspronkelijke romaans-gothische stijl, dank zij een belangrijk legaat van Joris Corsz. Post en zijn vrouw Claasjen Claasd. Het kerkgebouw is niet groot, maar van historische waarde. Dit is erkend door Monumentenzorg, die in 1929 zijn medewerking verleende aan de uitwendige restauratie. Een lang ge koesterde wens om ook het interieur, met zijn fraaie preekstoel, zijn mooie doophek, zijn banken voor de nota belen, zijn uit de 17e eeuw daterende kaarsenkronen, waarvan de waskaar sen nu zijn vervangen door electrische kaarsen te restaureren, kon tot nog toe niet in vervulling gaan vanwege de hoge kosten. In deze kerk, met haar vier honderd zitplaatsen waarvan zoveel wijding uitgaat, waar zo'n devote sfeer heerst, komen zij, die behoren tot de Ned. Herv. kerk van Kethel bijeen, op Zondagmorgen, op Zondagavond, en op Hoogtijdagen, om God te belijden en zich in de blijvende gunst van de Heer aan te bevelen, de gunst, waar van de genoejnde Nederlandsche Stad- en Dorp-beschrijver al gewaagd heeft in een eenvoudig, vierregelig gedicht je, dat is afgedrukt onder een gravure van deze Kerk, met welke gravure hij zijn boekje: Het Dorp Kethel illustreerde. In dit gedichtje zegt hij De Kethel, een van Delfland's dorpen, Is als een kruis gebouwd; Doch kent geen kruis't wordt als een voorbeeld, Van Godes gunst beschouwd. Kethel is trots op zijn Jacobuskerk, met aan de zuidzijde het kerkplein en aan die kant gedeeltelijk aan het oog onttrokken door wat huizen, met de achterzijden naar de kerk gekeerd; met eraan grenzend een kleine be graafplaats, en naar het noorden prij kend in volle schoonheid. En elke Zondag en op alle Hoogtij dagen is er in die kerk gedruis van orgeltonen en wordt het: „Hebt uw naaste lief als u zelve", verkondigd, terwijl buiten de wind zacht ruist of stormend giert, buiten, waar het soms angstwekkend donker, dan weer stra lend licht is. Het is net als in de wereld, waarin de vredige rust en het oorlogs geweld elkaar afwisselen en waarin het licht van het Evangelie vaak te weinig schijnt in de harten van velen. Moge in het bijzonder voor hen het: O, Kerstnacht, schoner dan de dagen, tot een overtuiging worden, opdat het, in het licht van het Evangelie, op deze wereld zal worden een vrede op aarde, in de mensen een welbehagen. Langere Kerstraeantie Sehicdamse Gemeenschap houdt de kinderen bezig Nu de Kerstvaeantie in verband met de kolenposilic met een week wordt verlengd, heeft de Schiedamse Gemeen schap gemeend, voor de leerlingen van lagere en middelbare scholen een en ander te moeten organiseren. Alle leerlingen van de derde tot en met de zesde klasse van alle lagere scholen hebben een tekenpapier ont vangen, waarop aangegeven staan de contouren van vier in Schiedam staan de gebouwen. Het is nu de bedoeling, dat de kinderen die gebouwen gaan opzoeken, die bekijken en op het teken papier de tekeningen afmaken en kleuren. Zij moeten hun werkstukken vóór 10 Januari inleveren bij de Sehie damse Gemeenschap. Voor de leerlingen van Ulo-scholen, H.B.S. en Gymnasium wordt een te kenwedstrijd georganiseerd en boven dien zullen die op bepaalde middagen onder deskundige voorlichting de Kersttentoonstelling in het Stedelijk Museum kunnen bezoeken. Op Maandag, 7 en Woensdag, 9 Januari worden er in het Passage theater 's morgens voor de school kinderen films vertoond. Kaarten zijn verkrijgbaar aan de kassa. Moeders mogen,zo zij dit wensen, de kinderen vergezellen. Tenslotte zullen de kinderen tot 14 jaar tijdens de Kerstvaeantie elke morgen van 9 tot 11 uur (behalve op Dinsdag- en Zondagochtend) in het Sportfondsenbad mogen zwemmen tegen de verlaagde prijs van 25 cent per keer. Op de kansel, trachtend op volk en dominé

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1951 | | pagina 15