Dr. Euwe kreeg $2 Schiedamse schakers op de knieën 137 Wij hadden eigenlijk altijd gedachtdal schaken een spel van rust en stilte was een geestelijke inspanning voor de pientere koppen onder ons. Welnu, we hadden het dus mis. Althans, tot deze conclusie kwamen we die avond in de gezellig-volle bovenzaal van Tivoli aan de donkere Nieuwe Haven, waar Neerlands Ambassa deur voor Schaakzaken z'n grote krachten mat met de bloem van Schiedams scha kende vernuftelingen. Want lieve mensen, in welk een sneltreinvaart passeerde de geëerde gast de veertig borden, hoe zeker waren zijn grepen naar de lopers en kas telen, wat liet hij zijn paarden razendsnel sprongen maken! Toegegeven, naarmate de numeriek overmachtige vijand hem het vuur nader aan de schenen legde, deed hij het kalmer aan, om ten slotte, toen het al nnar middernacht liep, lange wijlen in gepeins voor z'n hardnekkigste tegenstanders te vertoeven. Maar toen waren er ook al over de 25 piekerende vechtjassen op het veld van eer gesneuveld S.G.-séance in optima forma Met de resterende vijftien is het een strijd op leven en dood geworden. Belaagde koninginnen werden door Dr. Euwe haastig aan de hand mee gevoerd naar veiliger oorden. Kastelen konden het in hun hoeken niet meer uithouden en schoven, met fundamen ten en al, in rechte lijnen over de vak ken. Lopers bleken te veel van hun athletische krachten gevergd te heb ben en vielen ten prooi aan onschul dig uitziende pionnetjes of listiglijk verschanste paarden. Pas toen het meer morgen dan avond was geworden, kon Dr. Euwe op een stoel gaan zitten uitblazen. Ontevreden mocht hij niet zijn. Van KUNST TIJDENS DE KERSTTIJD In het Stedelijk Museum zal een Kersttentoonstelling worden geor ganiseerd. Met deze tentoonstel ling neemt de heer C. H. Schwa- germann, die met pensioen gaat, afscheid als conservator. Daarom heeft hij voor het laatst een heel bijzondere tentoonstelling inge richt. In de bovenzalen zullen tal van schilderijen, afgestaan door particulieren, worden geëxposeerd onder de titel: Vier eeuwen kunst. In de benedenzaal is een historische tentoonstelling te zien. De Koninklijke zangvereniging Schiedams Mannenkoor Orpheus zal op Tweede Kerstdag in de Grote kerk, 's middags een Kerst concert geven met medewerking van de zangeres Anneke de Graaf, sopraan. Het programma vermeldt o.m.: „Klingendes Jahr" van Otto Siegl en verder liederen van Mo zart, Diepenbrock e.a. Ervaring tegen durf 32 sterke generaals te winnen, dat was een prestatie een veldmaarschalk waardig. H. Domselaar en J. Donk horst (beiden van ESS) H. C. Brui man (Wilton) en A. Mast (SCS) hadden zich zijn evenknie betoond, althans in dit gevecht-van-één-met-velen en de maestro had er volledig vrede mee. „Pak voor de broek" Maar wel een bijzondere avond was het voor J. J. Th. Penning (ESS), J. Noordergraaf (SBO), F. Lader (SCS) en A. van Etten (SCS), die de ex-wereldkampioen „eventjes" van z'n troon hadden gestoten en de vol gende dag aan vrienden konden ver tellen: „Ik heb gisteravond Euwe een pak voor z'n broek verkocht!" Welnu, de afgematte wiskundige had Die regenachtige avond van de 29ste November is goed bezien een hoog tepunt in het bestaan van de Schie damse Gemeenschap geworden. Niet omdat wij ons op de borst konden kloppen vanwege een organisatie, die tot in de perfectie klopte, evenmin omdat het nu juist Dr. Max Euwe was, die de strijd aanbond met veertig van Schiedams beste schakers, en nog minder, omdat vier hunner er in slaagden de grootmeester op de knie- en te krijgen, al gaf dat natuurlijk reden tot vreugde. Voor ons was het kardinale, dat leden van zes verschillende schaak verenigingen broederlijk naast elkaar achter hun borden met stukken zaten. Schaakverenigingen, die ieder op eigen houtje er niet in geslaagd zouden zijn dit feest van koningen en pionnen, van listen en lagen op touw te zetten; maar die gretig de uitgestoken hel pende hand van de S.G. grepen en daarmee bewezen rijp te zijn voor het doel, dat deze instelling nastreeft. Want wij willen het van deze plaats nog wel eens ten overvloede zeggen: De Schiedamse Gemeenschap tast op generlei wijze de verenigingen in hun eigen structuur aan, maar tracht alleen ze tot elkaar te brengen, te coördineren, te bevrienden. En de Gemeenschap treedt pas dan op de voorgrond, wanneer de verenigingen krachtens hun specifieke structuur een project zelf niet meer aan kunnen. Daarom was deze avond een hoogte punt. er zelf het meeste plezier om en schudde vier paar handen hartelijk. Hij hoefde zich daarmee al niet meer van de sympathie aller aanwezigen te verzekeren, want reeds zijn ope- nings-speechje was er ingegaan als de bekende koek. Er waren trouwens meer blijde en vlotte woorden gespro ken, bij het begin van deze blijde en vlotte avond. Door de heer M. Holl bijvoorbeeld, die de hoop uitsprak dat de Gemeen schap ook in de toekomst aan zulke evenementen zal mogen meewerken. En door non-schaker burgemeester Peek, die de eerste zet verrichtte en nog uren geboeid bleef toekijken, evenals vele andere leken. Een feest van koningen en pionnen, van listen en lagen, van broederlijkheid en sfeer, zo noemden wij deze avond in nevenstaand kadertje reeds. En zo was het. Een feest, de Gemeenschap waardig

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1951 | | pagina 17