r MEEMWAARS VAN V 142 XJET Gemeentebestuur had, ondanks de grote woningnood, die, naar de wethouder, Mr. M. J. M. van Kinderen, tijdens de behandeling van de begroting voor 1952 meedeelde, ontstellend is gewor den, voor enkele weken twee woningen aan de Hogenban beschikbaar gesteld om daarin een tentoonstelling: Goed en goed koop wonen, in te richten. Het Schiedam- se Vrouwencomité als overkoepelende or ganisatie van de hier ter stede bestaande vrouwenverenigingen, trachtte in samen werking met de georganiseerde midden stand zulk een tentoonstelling in te richten. De schone plannen konden geen doorgang vinden omdat de Schiedamse middenstand weinig of niets voelde voor medewerking, die veel geld zou kosten en weinig of geen baten zou opleveren. Jammer, maar in elk geval beter dan wat in Vlaardingen geschiedde, waar de middenstand wel, in vijf woningen, tentoonstellingen in richtte. Maar daarbij was noch op goed, noch op goedkoop wonen gelet. Intussen rijpen er nu plannen om volgend jaar een grote tentoonstelling: Goed en goedkoop wonen, in te richten in het stedelijk mu seum. Maar dan met medewerking van fabrieken. VITERD het plattelandsdeel van Schie- dam het voormalig Kethel, in Sep tember van dit jaar verrijkt met een nieuwe openbare school, in het begin van deze maand is daar een nieuwe Chr. school van vier leslokalen met een gymnastiekzaal geopend. Koningin Juliana verleende toe stemming om deze school naar Haar te noemen. En nu wij het toch over onderwijs hebben, de bouw van een nieuwe Tech nische School, die de bestaande Ambachts school moet gaan vervangen, omdat die in vergaande staat van verval verkeert, is, nadat tal van moeilijkheden waren opgelost, aanbesteed, en liet werk werd gegund. Met die bouw zal nu spoedig worden begonnen. Als er nu nog eens ander half millioen guldens kunnen worden ge vonden, dan kan ook begonnen worden met de bouw van een nieuwe school voor buitengewoon lager onderwijs. Dat wordt (en dat is uniek in ons land) een drie richtingen-school. CEN Jeugdnatuurwacht zal worden in- gesteld. Tijdens filmvoorstellingen voor de schooljeugd, georganiseerd door de Schiedamse Gemeenschap en de Stichting Natuurbescherming werd reeds gedoeld op de oprichting van dit instituut en kort geleden is er in de Raadzaal van ons aloude Stadhuis een bijeenkomst geweest, die werd bijgewoond door de burgemeester, de wet houder van onderwijs, de heer H. Sabel, de inspecteur bij het gemeentelijk onder wijs, de heer M. Holl, tevens voorzitter van de Schiedamse Gemeenschap en door onderwijzend personeel van openbare en bijzondere scholen. Het belang van het instellen van een Jeugdnatuurwacht werd algemeen ingezien en een comité, waarin alle richtingen zijn vertegenwoordigd, werd opgericht om de plannen daarvoor nader uit te werken. Daar horen wij dus binnenkort wel meer van. rPIJDENS de behandeling van de Ge meentebegroting voor het volgend jaar heeft de Gemeenteraad grote aandacht besteed aan het werk van de Schiedamse Gemeenschap. Met uitzondering van wet houder v. d. Kraan bleken alle leden van het college van burgemeester en wethou ders grote waardering te hebben voor het werk van die Gemeenschap en de wens werd geuit, dat die organisatie haar taak met kracht zou blijven voortzetten en het werk zou kunnen uitbreiden. Wethouder v. d. Kraan bepaalde zich tot een plato nische liefdesverklaring voor die Gemeen schap. Wantde kermis zit hem dwars. Ook de voorzitters van de onderscheidene Raadsfracties hadden waardering voor de Gemeenschap, met uitzondering dan van de C.H.-raadsfractie, en van de fractie van de A.R. die op principiële gronden nu een maal tegen een kermis zijn en daarom (omdat die kermis nu eenmaal onverbre kelijk verbonden is met het werk van de Schiedamse Gemeenschap, en er toch weer komt, omdat de Gemeenschap zijn taak niet naar behoren kan vervullen zonder de financiële baten daarvan) die Gemeen schap veroordelen. Dat is te betreuren. Maar ja, principes moet men eerbiedigen. Er slaat een huisje in een perk op de Gerrit Verboonstraat. Yoor \ijf Xogeltjes slaat er op. Jan en ik zijn er met de kinderen gaan wonen. We zouden eerst een veel groter huis gekregen hebben, maar de gedupeerde staten waren daar tegen. Enfin, het is voor ons groot genoeg. We hebben ruimte over. In die over-ruimte hebben schilders schilderijen gehangenmet niks as verf derop en helemaal geen voorstelling. Moet je je voorstellen „Jij ben ouwenvels,'" zegt Jan. Toen die schilderijen weg waren kwam der iets van de Middenstand. Mèt ruzie omdat de meneer van de middenstand niet de meneer van de mid denstand maar van een advertentie bureau was of zo iets. De krante begonnen die meneer uit te vegen en veegden toen gelijk maar de hele étalage uit met alles wat der in stond en het bestuur, dat nergens erg in had. Maar die meneer van de middenstand, al was tie dan van een advertentie bureau kunt u het volgen) tras ook niet van gisteren en begon terug te vegenen toen die kranten weer nijdig natuurlijk.en daarna het bestuur booswaarop de kranten opnieuw in de inkt doken., en Sint Nicolaas werd er ook nog met zijn baard bij ge sleurd. Die deed maar net of tie der niks van begreep en gaf de burger meester een zak vol valse gouden tien tjes uit burgerzin V.V.V. zegt Jan betekent „Veel Xer- velende Yerwikkelingen Wij mussen hebben er Yrij Veel \erdriet van want wij houden meer van \rijheid, \riendschap en Xer- gevingsgezindheid. Daar kom je Xast Veel Verder mee dan met Xechten, Xerdachtmaken en Xerzuren. Het is een hele Xee-stapel geworden. VVTILLEN wij tot besluit nog enkele feiten releveren. Het Monopole theater en Musis Sacrum zullen niet worden verkocht. Zij blijven in handen van de tegenwoordige eigenaars. De Nederlandse vereniging tot bescherming van dieren vier de opgewekt en op eenvoudige wijze het dertig-jarig bestaan van de afdeling Schie dam en de voorzitter, de heer K. Bosch kon in een feestrede gewagen van het mooie werk, dat tot stand was gebracht en van het feit, dat er meer begrip was gekomen voor de doelstelling der vereniging, maar hij zei tevens, dat men er nog lang niet was. Het werk moet met kracht worden voortgezet. Wij konden in de laatste tijd ons geld overigens best kwijt. De Ned. Herv. kerk in Kethel hield een bazar ten bate van het bouwfonds voor de bouw van een nieuw kerkgebouw; de Chr. gymnas tiekvereniging D.O.K., die thans 1300 leden telt en haar vleugels heeft uitgesla gen tot in Kethel, moet nieuwe toestellen aanschaffen en hield een bazar in Irene; in de consistorie van de Evang. Luth. kerk werd een bazar gehouden ten bate van deze kerk en in het Jeugdhuis van de Nederlandse Protestantenbond werd een bazar gehouden ten behoeve van deze ge loofsgemeenschap. \\/JJ gaan weer meedoen aan een streek- bestrijding van ratten, maar het gevaar, dat de bruine rat oplevert voor de volksgezondheid en voor het economisch leven, is blijkbaar nog niet erg doorge drongen tot de burgers van Schiedam. Want voor een door de Gemeentelijke Reinigingsdienst belegde propaganda-ver- gadering bestond maar geringe belangstel ling. Toch zal de burgerij mee moeten hel pen aan deze rattenbestrijding, omdat het personeel van genoemde dienst te klein is om dat over de gehele stad, en op het platteland, ter hand te kunnen nemen. Uit het „mus" vertaald door Sebastiaan

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1951 | | pagina 22